Tietämykseni evakoista

Evakot on mustavalkoisia ihmisiä, jotka kantavat säkeissä omaisuuttaan. Ne on kolonnoita, mitkä letkassa kulkevat hevosella, taluttaen lehmää. Jättävät kotinsa jatkuvasti ja kulkeva lounaaseen. Missä asti ne jo on? Maitotonkka ja keinutuoli on kärryissä ja lapset itkevät.

Riittääkö tv:stä opittu vai googlaanko ?
1176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olet pudonnut kärryiltä ajat sitten. Totta on että sukumme menetti kartanon ja pianomme kauan sitten. Nykyisin me ajelemme Mersuilla, omaisuus ei ole repussa vaan Caiman-saaren tileillä. Maitotonkan ja keinutuolin osti Krookilan vanhan emännän höperö poika. Lehmä meni Karjapohjolaan.

Äänestä

Ei kun menet niiden kesäjuhliin kuuntelemaan, kuinka oli kartanoita karjala täynnä. Kaikenlaista karjaa oli pihapiirissä sadoin. Siinä vilisti villeä ja liisaa ja mansikkia ja mustikkia tuhansin. Kaikkialla satoi kultaa hiutaleina! Mannaa vuoti lähtehet niin, että ne hopeiset navettojen kivijalat peittyi Kurkiojassa. Oli pelkkää käen kukuntaa ja taskussa pitämistä se ihana 1939 kesä. Naiset olivat kiimaisia, kauniita ja antoivat pyytämättä. Miehet pitkiä, rikkaita, tenoria kaikki, joilla aisat kuin aasella.

Äänestä

Lopettakaa tää evakkojen molaaminen

Äänestä

Ei t-kadun mutantit voi lopettaa, he saavat elantonsa tällaisesta historian kirjoittelusta ja toisekseen eivät he muuta osaa. Alkuperäisiä ovat letku- ja välilihamutantit, monta vuotta t-katu pärjäsi niillä. Täydennyskoulutuksella venäläiset ovat saaneet kehitettyä tämän uusimman tyypin, voisiko heitä kutsua kartano-piano-mutanteiksi. Lisäksi on koko ajan ollut heidän politrukkinsa Koroljovi, oikea älykkö historian uudelleen tulkinnassa.
Jos nämä mutantit eivät inspiroisi meitä evakoita niin koko palautuskeskustelu olisi loppunut ajat sitten. Mutanteille suuri kiitos!

Äänestä

Harva evakko ajattelee palautusta ihan tosissaan, se on meille harrastus. Mutta mutanttien elinehto on estää tosissaan palautuksen toteutuminen. Tähän asti he ovat onnistuneet työssään mutta jatkosta ei koskaan tiedä. Poliittinen tilanne isänmaassa vaihtelee joskus yllättäen.
Jos koroljovin tasoisia mutantteja olisi enemmän ja he kehittyisivät riittävästi totuuden suuntaan, me evakot olisimme helisemässä.

Äänestä

Evakot lähtivät - koska oli pakko. Suomalaiset sotilaat ja poliisit pakottivat.
Muualla, missä rintamalinja liikkui yli entisten valtakunnanrajojen, siviilit jäivät sijoilleen, mitä nyt muutamat pakenivat metsiin ja ryhtyivät partisaaneiksi. Ei tullut evakkoja ennen kuin Puna-armeijan työntäessä saksalaiset nykyisen Puolan (ja Kaliningradin) ja Tsekinmaan alueelta länteen.
Miksi suomalaiset halusivat satoihin tuhansiin nousseen evakkolauman tulla ja asettua keskelle suomalaisten ikiaikaisia kyliä ja kaupunkeja?

Äänestä

Hyvä kysymys. En tiedä miksi suomalaiset halusivat meidät keskuuteensa, ehkä rakastivat meitä niin paljon että eivät raskineet jättää ry**än armoille. Kysy sitä suomalaisilta, karjalaiset ovat syyttömiä. Ei meiltä kysytty kuka haluaa lähteä oikeiden suomalaisten haukuttavaksi. Ilmeisesti eivät ry**ätkään halunneet meitä?

Äänestä
  • Kaipa koska karjalaiset on suomalaisia. Eikö oma kansa omistaan huolta pidä?? On ihan tyhjä vähätellä evakoita. Kyllä evakot, karjalaiset ovat omaa kansaa siinä missä savolaiset, uusimaalaiset, länsisuomalaiset ja muutkin. Ei kaikki jotka karjalasta evakkoon lähti olleet syntyperäisiä suomalaisia. Siellä oli monta perhettä jotka kerkesivät asua hetken ja lähtö tuli!!! Karjalaan muutti väkeä ympäri suomea. Miksi jotkut luulee että karjala oli vain karjalaisille?? Sinne oli tervetulleita muutkin!!

    Kuin olisi muuten ollut?? Olisiko Venäjä ottanut koko karjalan asukit. Olisiko he saaneet jäädä? Luulen että Siperiaan olisi lähetetty? Ei Suomi niin raaka ollut ettäkö ketään sellaiseen kohtaloon lähettäsisi ollut.

    Äänestä

Ylin sodanjohto Manne etupäässä yritti estää tulonne. Olitte tukkona teillä ja rautatiekuljetuksissa pianoinenne. Ryti ja Paasikivi odotti, että vihollinen olisi teurastanut teidät teiden varsiin.
Tanner kävi kahdesti Mikkelissä puhumassa puolestanne.

Äänestä

Anteeksi kovasti että tukimme teidän kunnon suomalaisten kulkutiet rajalle. Muuten, mihinkäs te olitte menossa, Moskovaanko pitämään IKL:n voitonparaatia?

Äänestä
  • Tässä näkee eron ajattelevan ihmisen ja evakon välillä.
    Tietysti puolustava maa vie sotarintamalle sotatavaraa ja uusia sankarvainajiksi pyrkiviä nuorukaisia. Siten saa evakko kertoilla kartanoistaan 190 vuotta myöhemminkin.

    Eilisenvaaran asemalla muuten touhusi paikallinen suojeluskuntaplösö Lankinen ja hänen sotapoliisimölöt Hiitolasta. Veturimiehet olivat jatkuvasti pyytäneet ihmiskuljetukset asemasta kauemmaksi ja veturien halonlisäykset ja vesitykset tapahtumaan muualla, kuin ammusjunien vierellä.
    Karjalaismulkut tapattivat omia kakaroitaan pari sataa ja Lankinen kai karkasi syyskuussa Ruotsiin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuitenkinko? kirjoitti:

Evakot on mustavalkoisia ihmisiä, jotka kantavat säkeissä omaisuuttaan. Ne on kolonnoita, mitkä letkassa kulkevat hevosella, taluttaen lehmää. Jättävät kotinsa jatkuvasti ja kulkeva lounaaseen. Missä asti ne jo on? Maitotonkka ja keinutuoli on kärryissä ja lapset itkevät.

Riittääkö tv:stä opittu vai googlaanko ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu