Joukkoliikenne sujuvan liikenteen surma

näin se on, pk-seudulla. milloin tulee ratikkaa vasemmalta tai bussia pysäkiltä, väistämään joudut ja odottelemaan, että kyseinen väline pääsee taas vauhtiinsa. pysäkkejäkin on sadan metrin välein ja kun ollaan samalla kaistalla, jono etenee kävelyvauhtia nykäyksittäin. kun kaksi kaistaa vähenee yhdeksi, bussit vetävät viimeseen saakka sitä päättyvää ja isomman oikeudella väliin vaan; järkyttävää haitariliiketta koko matka. siksipä ehdotukseni on, että siirretään kaikki joukkoliikenne maan alle metroradoille, joita tuleekin rakentaa ulkomaiden tapaan vähän himskatin monta kilometriä! olenko oikeassa vai olenko oikeassa?

4

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....,,,,

      Oikeassa olet, ja rahat noihin kerätään henkilöautoilta tietulleina.

      • Auvoisa aika

        Aivan oikein. Lisäksi tietullimaksu on jyrkästi progressiivinen tulojen ja auton premium-luokan mukaan. Tällä tavoin saadaan radat rakennettua ja ruoan arvonlisäveroa pienennettyä.


    • . .. ...

      Ei pääkaupunkiseudulla tarvitse ajaa henkilöautolla, siellä pääsee julkisillakin. Sitä varten se verkosto juuri on niin hyvä, että se riittäisi kaikille tarvitseville.

      Henkilöautoille riittää kun on sen verran tilaa, että alueella asuvat pääsevät kotiinsa edes kohtuullisesti. Firma-autoillehan on riittävästi parkkiluolia ja niiden kuskit eivät kuitenkaan itse maksa...

    • Kehä III

      Kumma juttu. Mulla ei ole mitään ongelmia sporan tai dösien kanssa. Hyvin matka joutuu niistä huolimatta. Lähiliikenne sujuu ihan ok kunhan vaan oppii huomioimaan ja ajamaan muiden seassa niin ei mitään ongelmaa. Usein autoilijoiden havaitsemat ongelmien aiheuttajat löytyy sieltä peilistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3847
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      187
      3686
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2098
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      149
      1117
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1024
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe