Jeesuslapsi seimessä - ei näy?

Pöh Allah!

Katselin suurten ketjujen jouluikkunoita. On tottua ja poroa, vaan ei yhtään
kuvaelmaa Jeesuslapsesta,Mariasta tai itämaan viisaista, jotka
ovat nimenomaan Joulun sanomaan kuuluvia.

Ollaanko tässä muslimien pokkuroinnissa menty jo niin pitkälle,
ettemme kunnioita vanhoja perinteitämme ja uskalla tuoda julki
niitä asioita jotka juuri Jouluun kuuluvat?

17

101

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hindula

      Tähän aikaan sopisi kyllä noiden viisaiden näyttäminen, olivat he sitten kaldealaisia maageja tai hindulaisia turbaanipäitä.

      Mutta eikai Jeesusta sentään?? Sehän olisi kai liikaa ja mainostaisi kristinuskoa.

      :)

      • ei välttämättä

        Jos pitää Jeesusta vain Horuksen inkarnaationa. Silloin kyse ei ole kristinuskosta.


    • Kaupan "joulu" on joulun irvikuva.

      Kauppa piiskaa ihmisiä synnintuntoon siitä, etteivät ole "muistaneet" läheisiään ja itseään ja tyrkyttää ratkaisuksi tuotteitaan ja ruokiaan. Kuinka tähän sanomaan sopisi kuva uskonnollisen mysteeritapahtuman äärivaatimattomasta perheestä? Kaupalla on onneksi sen verran häpyä että pitää näppinsä erossa kristinuskon kaikkein pyhimmistä perinnekuvaelmista.

      Jokainen yksilö voi mennä itseensä etsiessään joulun todellista perinnettä ja sanomaa ja kiertää kaukaa markkinajoulun "temppelit". Todelliseen jouluun syventyjälle on tarjolla runsaasti omankielistä kirjallisuutta, netistä löytyy kaikenlaista, televisiokin tarjoaa jotakin. Sen verran vapaa tämä maa vielä on. Kristillisiä temppeleitä, joissa näkee ja kuulee joulun sanomaa on joka paikkakunnalla. Mutta kun kirkot ja seurakuntatalot ovat niin TYLSIÄ! Vai?

      • elä nyt:)

        Jaahas että se on nyt sitten kaupan syy jos omaatuntoasi soimaa?
        Jos noin ajattelet,kyse on omasta asenteestasi ostamiseen-kauppaan- ja jouluun.

        Älä yleistä omia ajatuksiasi.


      • elä nyt:) kirjoitti:

        Jaahas että se on nyt sitten kaupan syy jos omaatuntoasi soimaa?
        Jos noin ajattelet,kyse on omasta asenteestasi ostamiseen-kauppaan- ja jouluun.

        Älä yleistä omia ajatuksiasi.

        Asenteeni ostamiseen ja kaupalliseen jouluun on todellakin jotensakin kriittinen - hyvällä omallatunnolla! Dingel dangel!

        Juurihan oikein kehuin, että tavaratalot ymmärtävät olla laittamatta kaikkein peruskristillisimpiä symboleja mainontaansa. Onko joku muuten kaivannut veristä Golgata-kohtausta Stokkan ikkunaan pääsiäisen alla?


      • minä kaipaan!
        jjeeves kirjoitti:

        Asenteeni ostamiseen ja kaupalliseen jouluun on todellakin jotensakin kriittinen - hyvällä omallatunnolla! Dingel dangel!

        Juurihan oikein kehuin, että tavaratalot ymmärtävät olla laittamatta kaikkein peruskristillisimpiä symboleja mainontaansa. Onko joku muuten kaivannut veristä Golgata-kohtausta Stokkan ikkunaan pääsiäisen alla?

        On säälittävää, että ihmiset eivät kehtaa tunnustavansa uskovansa teloitusvälineestä ammentaneeseen uskontoon.


    • Joulun sanomaa

      Totta, aikaisemmin Jeesuslapsi aihe oli aina jouluna kauppojen ikkunoissa ja
      se taas muistutti että joulun tärkein sanoma ei ole lahjat vaan yhdessäolo,toisista välittäminen ja uuden elämän kunnioittaminen.

    • Vain huoranpenikat

      syntyi tallissa kuten Herrakin!

    • Ei kivikautta

      Taitaa vaan olla niin että elämme 2000-lukua,ja joulupukki kuuluu jouluun!

    • Joulumieltä

      Ei taida meidän nuorisomme eivätkä heidän vanhempansa edes muistaa mikä on joulun varsinainen syy eli Kristuksen syntymäjuhlahan se on.

      Ei meillä joulua vietettäisi jos olisimme muslimeja.

      Harmillista että meidän suhteemme kristinuskoon ja sen juhlapäiviin on
      pelkästään kaupallinen ja hyvin väljä, emme kunnioita uskontoamme emmekä sitä puolusta. Muslimit tekevät toisin ja uskonto on osa heidän arkipäiväänsä ja sitä kautta vahvasti läsnä.

      Tällä mentaliteetilla kristinusko kuolee ja kansalaiset siinä mukana kun muslimit ja islam jyrää meidät alleen.

      • von Münchausen

        Joulu eli hjul on auringonkehrä ja joulua vietetään siksi että vuodenkierrossa tullaan siihen pisteeseen missä päivä alkaa taas pidetä. Siinä on joka vuodeksi juhlimisen aihetta.

        Eivät taida montkaan suomalaiset enää muistaa joulun olemusta vaan ovat änkeneet siihen jonkin kamelikuskien iltasatuhahmon syntymän.


    • Kristinuskoa ei tunneta eikä siitä välitetäkään ottaa selvää. "Kristillisyys" on useimpien kohdalla ohutta tapakristillisyyttä: kirkko on monille suunnilleen sama asia kuin pitopalvelu. Kirkon pyrkimys "kohdata" nykypäivän ihminen on pyörähtänyt mielistelyn ja tasoittelun tielle. Kirkon ei pitäisi markkinoida itseään, vaan sen pitäisi palata varhaisille juurilleen: kielletyksi, köyhäksi ja pyhäksi.

    • joulu_pukki

      Joulun aika on vanha pakanallinen juhla ja kirkko on aikoinaan liittänyt siihen Jeesuksen syntymän.
      Kukaan "oikeasti" Jumalaan ja Jeesukseen uskova ihminen ei vietä joulua ainakaan Jeesuksen syntymäjuhlana.

      • Yleisesti ennenaikaisissa kulttuureissa huomattiin, vaikkei ollut tietokoneita eikä "oikeaa" tähtitiedettä, milloin päivä on lyhyimmillään. Tuon ajankohdan vakavuutta ja merkityksellisyyttä paalutettiin rituaalein ja maagisin menoin.

        Roomalaisilla oli Saturnalia-juhla, ja kun kristinusko alkoi levitä ja päästä tunnustetuksikin uskonnoksi Roomassa, kristittyjen johtomiehet päättivät antaa Saturnalia-juhlalle uuden merkityksen. Olihan se ankeaa, kun pakanat juhlivat tahollaan Saturnalian aikaan. Nyt saivat kristitytkin luvallisen juhlan tuohon kalenterin kohtaan.


    • Ieva Pinpanpesusuihk

      Ei muhamettilaisten uskonrauhaa saa loukata pistämällä esille jotain Jeesus-härpäkkeitä!

      • vituxmään

        Kyllä kontulan ostarilla oli melko rassistinen meno, kun siellä murjaanien kuninkaan piti rukoileman Herodesta ja lankeemaan hänen etehensä polovillensa. Missä luurasivat biuudeee ja tuurssi, pitäiskö tämmönen meno kieltää, hoo miksi sinä olet noin musta.


    • von Münchausen

      Islamin mukaan Jeesus oli profeetta ja on siten kunnioitettu satuhahmo.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      724
      2371
    2. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      344
      1971
    3. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      24
      1856
    4. Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki

      Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o
      Maailman menoa
      10
      1653
    5. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1478
    6. Viesti miehelle

      Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise
      Ikävä
      12
      1022
    7. Nyt on sanottava että sattuu kipeästi

      Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu
      Ikävä
      17
      990
    8. Miksi rakastuit

      Kaivattuusi?
      Ikävä
      63
      855
    9. Teit asiat lopulta niin

      Ettei meillä ole ikinä mitään mahdollisuuksia toisiimme.
      Ikävä
      55
      840
    10. Jussi "Mestari" Halal-ahon sotilasarvo?

      Minä vuonna Jussille myönnettiin sotilasansiomitali? Vai myönnettiinkö Jussille sotilasansiomitalia lainkaan?
      Maailman menoa
      2
      798
    Aihe