Oletteko hiomanneet, että tuo sähköyliherkkyys alkoi yleistyä kun amalgaamipaikoista luovuttiin?
Ei varmaankaan kyse ole luulotautisuudesta?
http://www.iltalehti.fi/digi/2011112514822408_du.shtml
Ei varmaankaan kyse ole luulotautisuudesta?
http://www.iltalehti.fi/digi/2011112514822408_du.shtml
Vastaukset 34
Vanhimmat
-Voipi kyllä olla syynä sekin, että kaikenlainen sähkömagneettinen säteily on moninkertaistunut viimeisen 10:n vuoden aikana..
ps.en lukenut linkkiä, mutta juolahti vain mieleen.. ,-/)
Ilmankos välillä kuulen ääniä päässäni. Ku Hilma ja Elma keskustelevat kahvin hinnasta.
Aikas karua, jos ihmisiltä pimenee televisiot, koska naapurissa asuu joku erittäin todennäköisesti luulosairas ihminen.
Odotas vaan, kun alat kuulla minun pajatustani päässäsi...
Äkkiä ajatellen en ymmärrä, kuinka Mansen murteella voisi pajattaa.....
Minä kyllä lähtisin liputtamaan sähköyliherkkyyden puolesta, uskon että sellaista on. Minulla itselläkin on ylivirtaa. Välillä sormenpäät lyö kipinöitä, en saa automaateista rahaa kun se potkaisee kortin pois, kulkukortit joita minulla on ollut lukemattomia eri firmoihin keikkatöiden vuoksi, saattavat alkaa vilkkua punaista, vaikka jonkun muun kädessä ne toimivat taas normaalisti, puuvilla- ja villapaidatkin sähköistyvät ylläni...
Kyllä mä jaksan uskoa, että jonain päivänä tuotan oman sähkövirtani ja voin luopua Fortumin ja Vattenfalin asiakkuuksista:)
No joo. Sit kun alkaa kuulua määkimistä, tiedät kellä on foliopapiljotit päässä...
Tuohan on kätevää. Voisinkos kätellä sinua? Meinaan että jos se vaikka tarttuis.
Kätellä voi ja saattaa kipinät sinkoilla:) On meinaan joku, olisiko ollut vastakappale ominaisuutta (ihminen), saanut pikku napsun. Se on vähän samalla tavalla kuin kosketat hipaisten jotain metallia, saattaa iskeä pikku säpsyn.
Ei se ole aina. Mutta näköjään joillekin tulee jotain ihme staattista sähköä enemmän kuin toisille. Olisinko liian kuivakka. Pitäisi kai alkaa juoda vettä noin sankollinen päivässä. Ämpäri yöpöydälle ja kauha. No vesikin johtaa sähköä.
Kuule, jospa sulla onkin siellä ihan oma kotikummitus. Se kujeilee ja sammuttelee ilokseen sähkölaitteita.
Ne edelliset asukkaat unohtivat lähtiessään pakata sen mukaansa , tai tahallaan jättivät sen kiusanhengen sun niskoille. :)
Minullahan jo remeltää demonit sängyssä öisin. Kotikummistus sopisi hyvin samaan sarjaan:)
Jahas ja oot varmaan tuntenut niiden sormeilut ihollasi?
Luin vaan kerran erään naisen tarinan, kun tämä kertoi, että näkymätön demoni käy öisin hänen sängyssään käpälöimässä...
No, nykyään hän pitääkin foliosta tehtyä yömyssyä ja demonitkin on kadonneet. ;-))
Minä olen nukkunut foliopaplarit päässä, ja silti demonit ovat remeltäneet vuoteessani.
Skeptikot puhuvat unihalvauksesta.
Mikähän lie syy ja seuraus mullakin on?,,, jos vaikka pyyhin kostealla pölyjä, ja menen huuhtelemaan pölyrättiä, niin eikös vaan nasauta saman verran sormille kun verikoetta otettas sormenpäistä,,, jak un kätelen ihmisiä, niin ne jotka tietää mun sähkötaipumuksen, niin ne ei edes kättele, kun naosautan vastapuoltakin,,,
Tämä oire on ikuinen,,, kaikesta napsauttelee sähkäreitä,,, mut ei niitä voi mitenkään ohittaa,,, tiedän että napsauttaa, mut jonnekkin se sähkö on purettava,,, Auto kaikkein pahin,,, Kaikki metalliset esineet sen tekee,,,
Ei muuten ole koskaan ollu amalgaamipaikkoja hampaissa,,, muovipaikkoja, ja niitäkin vaan kaks,,,
Eli tässäpä tuli elävä todiste paikan päälle, tuoreeltaan:) Juuri kerroin tuolla omista sähkötaipumuksistani, meillä on sama suopunki:) Tautihan se ei ole missään tapauksessa vaan mukava lisuke, persoonallinen ominaisuus.
No empä ole yksin tuo sähäkkä sähkäreiden antaja ;o))),,, ei yhtään kivaa, mut todella puuvillavaatteetkin sähköistyy mun päällä,,, huuhteluainetta on pakko käyttää, tai kretongit imeytyy ihoa vasten niin että kaikki kurvit ja lisukkeet on kun ei vaatteita ois päällä ;o))),,,
Ei mikään tauti, eikä sairaus, mut ikävä ominaisuus,,, eikä se katoa ;o))),,,
pitkät hiukset voivat päätä käännellessä hangata puseroa ja synnyttää staattista sähikäistä ,.
Sata rosenttisesti samat oireen kuvat, puuvillakaan ei ole suojassa, tosin puuvillaa käytän jo ihonkin vuoksi ja pienintäkään keinokuitua en siedä edes sukissa. Pitäisi kait kietoutua pumpuliin ja pukeutua vasta sitten:) Ensin muumioksi ja sitten normaalit vaatteet.
Ei se ole aina tällaista. Mutta ennen kaikkea kuivilla keleillä jne.
Kyllä mulle napsii kesälläkin, mut vähemmän,,, oisko että kretonkia on sillon vähemmän päällä ;o))),,,
Ei se auta mitä laitat päälle,,, ja ei kumihanskatkaan pelasta niiltä inhottavilta nasauksilta :o(((,,, vaikka sen tietää et kohta napsahtaa, niin aina se sattuu,,, mikähän tuokin oikeesti on?,,, osaisko joku hakea selvennyksen,,, mun mummini oli samanlainen sähkäri ongelmainen, mut ei kukaan toinen mun perheestä ollut sähkäreiden antaja,,,
Unohtu ;o))),,,
Kun riisun vaatteita, kuuluu samanlainen ritinä kun revontulet paukkuu ja ritisee siirtyessään,,, Ja kun sammutan valot kun riisun, niin kipinät todella sinkoilee,,, elikkä joka ilta illan tähtihetket menossa ;o))),,,
Mokka-Mari, käytät varmasti keinokuituisia asusteita, jotka synnyttävät ns. hankaussähköä, mikä tulee hyvin selvästi esiin juuri vaatteitaa riisuessa. Kokeilepas puuvillaisia, silkkisiä tai pellavaisia, niin saatat saada apua.
No kun en käytä keinokuituisia vaatteita,,, ainakaan tietoisesti,,,
Puuvilla ja silkki on vaatteissa pääasiallinen materiaali,,, mut enhän aina voi välttää nitä kainokuitujakaan,,, niitä kun sekotetaam jossain määrin melkeen jokaiseen asusteeseen,,,
Silti vaan ritisee;o))),,,
Tämä on tosiasia :o)
Esimerkiksi minä olen aivan reporanka, kun tulossa ukkosilma.
Päätäni särkee ja on epämääräisen hankala olo.
Ei vielä onneksi ole isommin muut ampperit vaivanneet.
Suuret voimalinja rakennetaan kauemmaksi asutuksista.
Kosket joita valjastettiin lapsuudenmaisemissa esimerkki.
-No, jaah, heh.. Minä taas kaivan kameran silloin esille ja etenen hyvään kuvauspaikkaan.. Joskus järvellä nuorempana ukonilman lähestyessä, nousi tukka mukavasti pystyyn, muttei nyt oo sitä vaaraa, koska tukkaakin on huomattavasti vähemmän.. No, mites, tuota, iskeekö noi telemastot suoria salamoita sinuun, kun niiden ohi tallustelet? ;-))
Ehe hee kyllä siis ei !
Puhuin ukkosilmasta en ukosta ,enkä mastosta :o)
ukkos ilmasta? Sun äijälläs on ihan omat ilmat? ;-))
oletpa tyhmä? :)
Ai oletko se sinä, kun niin varmasti tiedät :o)
-Jos vaikka unelle nyh? Aika ja kello käy....
ukkosen hiostavuus johtuu kuumuudesta ja ilman kosteudesta, ei sähköstä ,.
Mä en ole huomannu mitään..:o/... Migreeniä on satunnaisesti..Toisinaan, jos oikein hyvin sattuu, niin vain kerran kuussa..Ja toisinaan sitten lähes viikoittain.
Säiden muutoksen tunnen polven vanhassa traumassa..Kolottaa niin pirkuleesti..Tuo kolotus alkoi joskus 1984, kun unipäisenä yövuorosta lähtiessäni halailin isänmaata..Komiassa kaaressa lensin fillarin satulasta asfalttiin..:o/..
-Jooh;-))
-Mulla kanssa toi polvi muistuttaa haaksirikosta, jonka koin vuonna 1886 Gotlannin vesillä, jolloin palvelin Morganin merirosvoissa. Meillä oli silloin jo seuraliivit...
Pahus..Mä olen sit ihan noviisi traumoineni, Sun traumasi rinnalla...;o)...
Huhhaheih...ja rommia bulloon..balloon..vai oliks se bullo...;o)...
-Ja viistoista vainaan arkulla viru?
Vai, Bachia pitäsh?