Kohta on kovat piipussa??

Venäjän nykyinen voimakaksikko on koventanut sanontojaan, koska Venäjän lähettämät raketit eivät ole pysyneet taivaalla suunnitelmien mukaisesti. Medvedevkin vihjaisi, että kohta on otettava kovemmat otteet epäonnistuneiden avaruusviranomaisten rankaisemiseksi.

Medvedevin lause, "En esitä, että ihmisiä pantaisiin selkä seinää vasten kuten silloin kun Josif Vissarionovitš oli vallassa", tarkoittanee sitä, että kohta on kovat piipussa ihan Stalinin oppien mukaisesti. Neuvostoliitto ja stalinistinen neuvostokuri taitavat sittenkin palata takaisin. Eipä tämä ole kenellekään mikään yllätys.


http://www.hs.fi/ulkomaat/Medvedev kovensi imagoaan Stalin-viittauksella/a1305550177311
277
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Entisessä NL:ssa tiedemiehetkään eivät kyenneet luovaan työhön vapaudessa. Siksi heidätkin pantiin vankiloihin, heitä ei hakattu tai pidetty nälässä kuten tavallisia kriminaaleja tai poliittisia vankeja, vaan he saivat hyvää ruokaa ja kohtelua. Motivaatio ei voi olla suurempi kun tavoitteena on vapaus onnistuneiden keksintöjen jälkeen!
Stalinin aikana päästiin parempiin tuloksiin kuin Medvedevin aikana. Tässäkin asiassa on hyvä että palataan NL:n menetelmiin.

Äänestä

- eli jenkit ovat taustalla yhtä syyllisiä Karjalan menettämiseen, kuin Neuvostoliitto.

http://kareliaklubi.com/KareliaKlubiLehti/004/022.pdf

http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=1190&author=10

- eli jenkit ovat taustalla yhtä syyllisiä Karjalan menettämiseen, kuin Neuvostoliitto.

Jos Euroopan kysymystä ei ratkaista on täysin mahdotonta ratkaista Karjalan kysymystäkään. Ne ovat täysin eri kaliberinjuttuja ne.( "Ota ensin hirsi omasta silmästäsi, vasta sitten näet ottaa roskan veljesi silmästä." ajatellen ja vertaillen Karjalan ja toisaalta koko Euroopan kohtalon kysymyksiä.)

Viimeiseksi minä menisin jenkeiltä kysymään konsultoimista Karjalan palauttamisesta, milloin Kaliningrad (- entinen Köningsberg ja Itä-Preussi palautetaan Saksalle, silloin Suomikin varmaankin saa Karjalan takaisin.)

Talvisodan aikanakin Suomea tuki Yhdysvaloissa ne eristäytymispolitiikkaa kannattavat oikeanlaidan republikaanipiirit mm. silloin entinen US-presidentti Herbert Clark Hoover, jonka kautta saatiin se vähäinenkin tuki mitä saatiin Talvisodassa Yhdysvaloista. aika pitkälle Kenraali Nenosen avun haku matka Yhdysvaltoihin meni kuitenkin hukkaan. Virallista USA:n ja silloisen Presidentti Rooseveltin tukea Suomelle ei tullut

Myöhemmin japanilaisten hyökkäys Pearl Harboriin 7 Joulukuuta, 1941 ja Saksan sodanjulistus 11. Joulukuuta 1941 USA:lle oli Rooseveltin hallinnolle todellisuudessa mieluinen – siihen he olivat pyrkineetkin. USA ei aina tee ensi iskua, mutta se pyrkii provosoimaan tai jopa pakottamaan vastustajansa sodankäyntiin, sisäpoliittisista syistä. (-silloin kun he arvioivat selviytyvänsä voittajina.) Olihan Roosevelt luvannut vaaleissa, etteivät he haluaa osallistua esim. eurooppalaisiin sotiin… tästä se kikkailu. Myöskään Rooseveltillä ei ollut mitään moraalista syytä ajaa Akseli kanssaan sotaan, eihän silloin Yhdysvalloissa tiedetty mitään esim. Holocaustista, kun se varsinaisesti vasta alkoikin jälkeen Saksan ja Japanin USA vastaista sotaa, eli 1942 puolella. Jenkit ja britit väittävät etteivät he kerrassaan kansanmurhasta tienneet mitään, kuin vasta jotain kesällä 1944. Stalinin vainojen uhrien määrä muuten on kymmenkertainen Holocaustiin nähden.

USA ei tue Venäjää (mistä me sen itse asiassa varmuudella tiedetään? Ei tue sotilaallisessa mielessä kuitenkaan nyt ainakaan julkisesti), kuten se teki salaisesti 1930-1941 ja julkisesti 1941-1945 tukiessaan jo heti alussa myös sotilaallisesti Stalinin Neuvostoliittoa.

Toki tapansa mukaan USA taas Kylmän Sodan jälkeisenä aikana on voinut alkaa tukemaankin Venäjää ja aina on mahdollista salaiset kahden suuren kesken kulissien takaa sopia "rooleistaan".


USA välillä lienee tyytyväinen, että Venäjä vähän pullistelee ettei koko Eurooppa geopoliittisesti luiskahda USA:lta omavaraiseen eurooppalaiseen puolustukseen hyväksi, jota Nato ei ole monestakaan syystä. Sen jälkeen USA alkaisi viimeistään toimimaan Uudelleen Venäjän kanssa.


Jos Euroopan kysymystä ei ratkaista on täysin mahdotonta ratkaista Karjalan kysymystäkään. Viimeiseksi minä menisin Jenkeiltä kysymään konsultoimista Karjalan palauttamisesta. Talvisodan aikanakin Suomea tuki Yhdysvaloissa ne eristäytymispolitiikkaa kannattavat oikeanlaidan republikaanipiirit mm. silloin entinen US-presidentti Herbert Clark Hoover, jonka kautta saatiin se vähäinenkin tuki mitä saatiin Talvisodassa Yhdysvaloista. aika pitkälle Kenraali Nenosen avun haku matka Yhdysvaltoihin meni kuitenkin hukkaan. Itse Presidentti Rooseveltiltä ei Suomelle tukea tullut ja myöhemmin japanilaisten hyökkäys Pearl Harboriin 7 Joulukuuta, 1941 ja Saksan sodanjulistus 11. Joulukuuta 1941 oli Rooseveltin hallinnolle todellisuudessa mieluinen – siihen he olivat pyrkineetkin. USA ei aina tee ensi iskua, mutta se pyrkii provosoimaan tai jopa pakottamaan vastustajansa sodankäyntiin, sisäpoliittisista syistä. (-silloin kun he arvioivat selviytyvänsä voittajina.) Olihan Roosevelt luvannut vaaleissa, etteivät he haluaa osallistua esim. eurooppalaisiin sotiin… tästä se kikkailu. Myöskään Rooseveltillä ei ollut mitään moraalista syytä ajaa Akseli kansaan sotaan, eihän silloin Yhdysvalloissa tiedetty mitään esim. Holocaustista, kun se varsinaisesti vasta alkoikin jälkeen Saksan ja Japanin USA vastaista sotaa, eli 1942 puolella. Jenkit ja britit väittävät etteivät he kerrassaan kansanmurhasta tienneet mitään, kuin vasta jotain kesällä 1944. Stalinin vainojen uhrien määrä muuten on kymmenkertainen Holocaustiin nähden.

Eurooppa voi geopoliittisesti luiskahtaa USA:lta pois- (Pax Americana) tilalle tulisi omavarainen eurooppalaiseen puolustus ilman EU:ta tai EU:n kanssa-.

- Omavaraisen eurooppalaisen asevarustelu ohjelman ja euroopalaisen puolustusliiton puolesta.

http://www.saul-masson.info

-masson.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


old_profile_693 kirjoitti:

Venäjän nykyinen voimakaksikko on koventanut sanontojaan, koska Venäjän lähettämät raketit eivät ole pysyneet taivaalla suunnitelmien mukaisesti. Medvedevkin vihjaisi, että kohta on otettava kovemmat otteet epäonnistuneiden avaruusviranomaisten rankaisemiseksi.

Medvedevin lause, "En esitä, että ihmisiä pantaisiin selkä seinää vasten kuten silloin kun Josif Vissarionovitš oli vallassa", tarkoittanee sitä, että kohta on kovat piipussa ihan Stalinin oppien mukaisesti. Neuvostoliitto ja stalinistinen neuvostokuri taitavat sittenkin palata takaisin. Eipä tämä ole kenellekään mikään yllätys.


http://www.hs.fi/ulkomaat/Medvedev kovensi imagoaan Stalin-viittauksella/a1305550177311

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu