Mormonin kirja on ihme!

Tässä on sitä koskeva viesti (ei Tapani1:n) alempaa:

"Mormonin kirjan ihme. Lue sinäkin! Tilata voi kirkon sivuilta ILMAISEKSI. Katso oikea yläkulma w....mormonit.fi/
Mormonin kirjan ihme on todella suuri. Hyviä lukuhetkiä!
Kristus elää, hänessä on toivomme."

Toivottavasti tämä aloitus säilyy ilman, että se poistetaan kuten aikaisemmat aloitukset, joissa oli suora linkki tilauslomakkeeseen. Kun mormonismista keskustellaan, tulisi jokaisen tutustua Mormonin kirjaan, joka on uskontomme lakikivi, johon palautus lopulta nojautuu. Helsingin vaarnaan kuuluville annettiin kehotus lukea kirja seuraavaan puolivuosikonferenssiin mennessä, vaikka olisivat lukeneet sen monesti ennenkin.
14134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

On mielenkiintoista kuinka tuosta kirjsta löytyy aina uutta ja uutta vaikka on jo moneen kertaan lukenut.

Äänestä

Joo, siinä on niin paljon uutta,ettei se sovi Raamatun kanssa yksiin.Suosittelen enemmän Jumalan sanaa ja vähemmän ulkopuolelta Raamatun tuleviin ilmoituksiin.

Äänestä

Niin, yksi Raamattu ja yksi Mormoninkirja, jotka molemmat todistavat Kristuksesta. Mikä on ongelmasi? Oletko edes lukenut Mormoninkirjaa? Kehotan lukemaan ensin, ettei ensin hutkita ja sitten vasta tutkita. Monet ovat saaneet siitä todistuksen, että se on saman Jumalan sanaa, kuin Raamattu.

Äänestä

Niin, ja monet asiat ovat siinä sanottu paljon selvemmin, kuin Raamatussa Raamattu on enmmän runokansan kirjoittama ja Mormoninkirja puolestaan sotilaskansan selkeällä ilmaisutavalla kirjoitettu. Lisäksi siinä on sanottu, että se on kirjoitettu meidän päiviämme varten. Siksi se kätkettiin maahan, että se tuotaisiin esiin Jumalan hyväksi katsomana aikana. Levyt saatiin enkeliltä ja sen kääntämisaikataulukin todistaa ihmeestä. Kirjan levyjen silminnäkijä todistajat todistavat niiden Jumalallisesta alkuperästä.

Äänestä
  • "Niin, ja monet asiat ovat siinä sanottu paljon selvemmin, kuin Raamatussa Raamattu on enmmän runokansan kirjoittama"

    Mikä ihmeen runokansa? Jotain mormoonioppiako? Raamatulla on monta kirjoittaajaa, mutta Mormonin kirjalla vain yksi.

    Äänestä

Säälittää lukea teidän pakanoiden sopertelua...

Äänestä
  • Aloittaja

    Millä perusteella käytät "Kristitty" -nimimerkkiä'? Entä millä perusteella sanot pakanoiksi joitakin?

    Äänestä

Ei mormonismin lakikivi ole Mormonin kirja vaan Oppi ja liitot, Kallisarvoinen helmi ja Abrahamin kirja. Lisäksi tulevat nykyiset johtajat, joiden puheita kierrätetään jatkuvasti.

Edes Smithillä ei ollut tapana siteeratakaan Mormonin kirjaa.

Äänestä
  • Aloittaja

    Mormonin kirja on koossa pitävä tekijä kuten lakikivi holvikaaressa. Tällaista vaikutusta tarkoitetaan, kun Mormonin kirjaa sanotaan lakikiveksi. Jos Mormonin kirja ei olisi totta, niin MAP-kirkko sortuisi.

    Äänestä

  • UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Mormonin kirja on koossa pitävä tekijä kuten lakikivi holvikaaressa. Tällaista vaikutusta tarkoitetaan, kun Mormonin kirjaa sanotaan lakikiveksi. Jos Mormonin kirja ei olisi totta, niin MAP-kirkko sortuisi.

    Odota vaan, kyllä se hullutus pian loppuukin. Ei ihmiset Amerikassakaan tyhmiä ole jatkossa. Varmasti siellä Utahissa moni on vaan ammattinsa ja työnsä takia pelkästään Map-kirkon leivissä. Kas, kun monien siellä asuvien ihmisien työpaikka on Map-kirkon hallinnassa ja omistuksessa.

    Äänestä

Aloittaja

Onko sinun noin vaikea ottaa todesta, että Jeesuksen Kristuksen kirkko on todella maan päällä? Jäsenistön valtaosa on siitä vakuuttuneita. Muuten ei olisi mahdollista, että jäsenet uhraavat aikaa ja varojaan hyötyä tavoittelematta kirkon toiminnan tukemiseen.

Äänestä

Onko sinun niin vaikea myöntää, että suomalaisistakin mormoneista suurin osa jättäytyy pois Map-kirkosta ja eroaa? Väki sen kuin vähenee, kun tajuaa mormonismin valheellisuuden kokonaisuudessaan.

Äänestä
  • Aloittaja

    Ei todellakaan ole itsestään selvää, että kestämme loppuun asti. "Joka luulee olevansa vahva, katsokoon ettei lankea."
    Mitä tarkoitat tällä: "...kun tajuaa mormonismin valheellisuuden kokonaisuudessaan."
    Kun tajuaa Jeesuksen Kristuksen kirkon palautuksen sanoman ja evankeliumin yhä paremmin, niin se auttaa pysymään vahvana loppuun asti.

    Meidän tulee huolehtia siitä, mitä olemme saneet ja ymmärtäneet liittyessämme Kristuksen kirkkoon. Tähän Mormonin kirja opastaa mm. näin:
    Alma 32
    26 Nyt, kuten sanoin uskosta — että se ei ollut täydellistä tietoa — aivan samoin on minun sanojeni laita. Te ette voi aluksi tietää niiden olevan täydellisen varmasti totta, sen enempää kuin usko on täydellistä tietoa.
    27 Mutta katso, jos te heräätte ja herätätte kykynne, jopa niin että kokeilette sanojani, ja osoitatte vähäsen uskoa, niin, vaikka ette voisi enempää kuin haluta uskoa, antakaa tämän halun tehdä työtä itsessänne, kunnes uskotte sillä tavalla, että voitte antaa sijaa osalle sanoistani.
    28 Nyt, vertaamme sanaa siemeneen. Nyt, jos te annatte sijaa, niin että sydämeenne voidaan kylvää siemen, katso, jos se on oikea siemen eli hyvä siemen, jos te ette epäuskollanne heitä sitä pois, niin että vastustatte Herran Henkeä, katso, se alkaa paisua teidän rinnassanne; ja kun te tunnette nämä paisumisen liikkeet, te alatte sanoa itseksenne: Tämän täytyy olla hyvä siemen, eli sanan täytyy olla hyvä, sillä se alkaa avartaa sieluani; niin, se alkaa valaista ymmärrystäni, niin, se alkaa olla minusta ihana.
    29 Nyt, katso, eikö tämä lisäisi teidän uskoanne? Minä sanon teille: Kyllä; mutta se ei ole kasvanut täydelliseksi tiedoksi.
    30 Mutta katso, kun siemen paisuu ja itää ja alkaa kasvaa, silloin teidän on sanottava, että siemen on hyvä, sillä katso, se paisuu ja itää ja alkaa kasvaa. Ja nyt, katso, eikö tämä vahvista teidän uskoanne? Kyllä, se vahvistaa teidän uskoanne, sillä te sanotte: Minä tiedän, että tämä on hyvä siemen, sillä katso, se itää ja alkaa kasvaa.
    31 Ja nyt, katso, oletteko varmoja, että tämä on hyvä siemen? Minä sanon teille: Kyllä; sillä jokainen siemen tuottaa oman lajinsa mukaan.
    32 Sen tähden, jos siemen kasvaa, se on hyvä, mutta jos se ei kasva, katso, se ei ole hyvä; sen tähden se heitetään pois.
    33 Ja nyt, katso, koska te olette kokeilleet ja kylväneet siemenen ja se paisuu ja itää ja alkaa kasvaa, teidän täytyy tietää, että siemen on hyvä.
    34 Ja nyt, katso, onko teidän tietonne täydellistä? Kyllä, teidän tietonne on täydellistä siinä asiassa, ja teidän uskonne on uinuvaa; ja tämä koska te tiedätte, sillä te tiedätte, että sana on paisuttanut teidän sieluanne, ja te tiedätte myös, että se on itänyt, että ymmärryksenne alkaa valaistua ja että mielenne alkaa avartua.
    35 Oi, eikö tämä sitten ole todellista? Minä sanon teille: Kyllä, sillä se on valoa, ja kaikki, mikä on valoa, on hyvää, sillä sen voi erottaa; sen tähden teidän on tiedettävä, että se on hyvää; ja nyt, katso, kun olette maistaneet tätä valoa, onko teidän tietonne täydellistä?
    36 Katso, minä sanon teille: Ei; eikä teidän myöskään pidä hylätä uskoanne, sillä te olette vasta osoittaneet uskoanne kylvääksenne siemenen, jotta voisitte kokeilla tietääksenne, oliko siemen hyvä.
    37 Ja katso, kun puu alkaa kasvaa, te sanotte: Ravitkaamme sitä hyvin huolellisesti, jotta se juurtuisi, jotta se kasvaisi ja tuottaisi meille hedelmää. Ja nyt, katso, jos te ravitsette sitä hyvin huolellisesti, se juurtuu ja kasvaa ja tuottaa hedelmää.
    38 Mutta jos te laiminlyötte puun ettekä huolehdi sen ravinnosta, katso, se ei juurru; ja kun aurinko tulee ja paahtaa sitä, niin koska sillä ei ole juurta, se kuivettuu, ja te vedätte sen maasta ja heitätte sen pois.
    39 Nyt, tämä ei johdu siitä, ettei siemen ollut hyvä, eikä siitä, ettei sen hedelmä olisi haluttavaa, vaan se johtuu siitä, että teidän maanne on hedelmätön ettekä te ravitse puuta; sen tähden te ette voi saada siitä hedelmää.
    40 Ja siten, jos te ette ravitse sanaa, odottaen uskollisesti sen hedelmää, te ette voi koskaan poimia elämän puun hedelmää.
    41 Mutta jos te uskollanne ravitsette sanaa, niin, ravitsette puuta, kun se alkaa kasvaa, hyvin uutterasti ja kärsivällisesti, odottaen siitä hedelmää, se juurtuu; ja katso, se on oleva puu, joka versoo ikuiseen elämään.
    42 Ja uutteruutenne ja uskonne ja kärsivällisyytenne ansiosta ravitessanne sanaa, jotta se juurtuisi teissä, katso, lopulta te saatte poimia sen hedelmää, joka on mitä kallisarvoisinta, joka on makeampaa kuin kaikki, mikä on makeaa, ja joka on valkoisempaa kuin kaikki, mikä on valkoista, niin, ja puhtaampaa kuin kaikki, mikä on puhdasta; ja te saatte kestitä itseänne tällä hedelmällä kylliksenne, niin ettei teidän ole nälkä eikä jano.
    43 Silloin, veljeni, te saatte korjata palkan uskostanne ja uutteruudestanne ja kärsivällisyydestänne ja pitkämielisyydestänne odottaessanne, että puu tuottaisi teille hedelmää.

    Äänestä

  • Aloittaja

    UPDATE_6767016 kirjoitti:

    Ei todellakaan ole itsestään selvää, että kestämme loppuun asti. "Joka luulee olevansa vahva, katsokoon ettei lankea."
    Mitä tarkoitat tällä: "...kun tajuaa mormonismin valheellisuuden kokonaisuudessaan."
    Kun tajuaa Jeesuksen Kristuksen kirkon palautuksen sanoman ja evankeliumin yhä paremmin, niin se auttaa pysymään vahvana loppuun asti.

    Meidän tulee huolehtia siitä, mitä olemme saneet ja ymmärtäneet liittyessämme Kristuksen kirkkoon. Tähän Mormonin kirja opastaa mm. näin:
    Alma 32
    26 Nyt, kuten sanoin uskosta — että se ei ollut täydellistä tietoa — aivan samoin on minun sanojeni laita. Te ette voi aluksi tietää niiden olevan täydellisen varmasti totta, sen enempää kuin usko on täydellistä tietoa.
    27 Mutta katso, jos te heräätte ja herätätte kykynne, jopa niin että kokeilette sanojani, ja osoitatte vähäsen uskoa, niin, vaikka ette voisi enempää kuin haluta uskoa, antakaa tämän halun tehdä työtä itsessänne, kunnes uskotte sillä tavalla, että voitte antaa sijaa osalle sanoistani.
    28 Nyt, vertaamme sanaa siemeneen. Nyt, jos te annatte sijaa, niin että sydämeenne voidaan kylvää siemen, katso, jos se on oikea siemen eli hyvä siemen, jos te ette epäuskollanne heitä sitä pois, niin että vastustatte Herran Henkeä, katso, se alkaa paisua teidän rinnassanne; ja kun te tunnette nämä paisumisen liikkeet, te alatte sanoa itseksenne: Tämän täytyy olla hyvä siemen, eli sanan täytyy olla hyvä, sillä se alkaa avartaa sieluani; niin, se alkaa valaista ymmärrystäni, niin, se alkaa olla minusta ihana.
    29 Nyt, katso, eikö tämä lisäisi teidän uskoanne? Minä sanon teille: Kyllä; mutta se ei ole kasvanut täydelliseksi tiedoksi.
    30 Mutta katso, kun siemen paisuu ja itää ja alkaa kasvaa, silloin teidän on sanottava, että siemen on hyvä, sillä katso, se paisuu ja itää ja alkaa kasvaa. Ja nyt, katso, eikö tämä vahvista teidän uskoanne? Kyllä, se vahvistaa teidän uskoanne, sillä te sanotte: Minä tiedän, että tämä on hyvä siemen, sillä katso, se itää ja alkaa kasvaa.
    31 Ja nyt, katso, oletteko varmoja, että tämä on hyvä siemen? Minä sanon teille: Kyllä; sillä jokainen siemen tuottaa oman lajinsa mukaan.
    32 Sen tähden, jos siemen kasvaa, se on hyvä, mutta jos se ei kasva, katso, se ei ole hyvä; sen tähden se heitetään pois.
    33 Ja nyt, katso, koska te olette kokeilleet ja kylväneet siemenen ja se paisuu ja itää ja alkaa kasvaa, teidän täytyy tietää, että siemen on hyvä.
    34 Ja nyt, katso, onko teidän tietonne täydellistä? Kyllä, teidän tietonne on täydellistä siinä asiassa, ja teidän uskonne on uinuvaa; ja tämä koska te tiedätte, sillä te tiedätte, että sana on paisuttanut teidän sieluanne, ja te tiedätte myös, että se on itänyt, että ymmärryksenne alkaa valaistua ja että mielenne alkaa avartua.
    35 Oi, eikö tämä sitten ole todellista? Minä sanon teille: Kyllä, sillä se on valoa, ja kaikki, mikä on valoa, on hyvää, sillä sen voi erottaa; sen tähden teidän on tiedettävä, että se on hyvää; ja nyt, katso, kun olette maistaneet tätä valoa, onko teidän tietonne täydellistä?
    36 Katso, minä sanon teille: Ei; eikä teidän myöskään pidä hylätä uskoanne, sillä te olette vasta osoittaneet uskoanne kylvääksenne siemenen, jotta voisitte kokeilla tietääksenne, oliko siemen hyvä.
    37 Ja katso, kun puu alkaa kasvaa, te sanotte: Ravitkaamme sitä hyvin huolellisesti, jotta se juurtuisi, jotta se kasvaisi ja tuottaisi meille hedelmää. Ja nyt, katso, jos te ravitsette sitä hyvin huolellisesti, se juurtuu ja kasvaa ja tuottaa hedelmää.
    38 Mutta jos te laiminlyötte puun ettekä huolehdi sen ravinnosta, katso, se ei juurru; ja kun aurinko tulee ja paahtaa sitä, niin koska sillä ei ole juurta, se kuivettuu, ja te vedätte sen maasta ja heitätte sen pois.
    39 Nyt, tämä ei johdu siitä, ettei siemen ollut hyvä, eikä siitä, ettei sen hedelmä olisi haluttavaa, vaan se johtuu siitä, että teidän maanne on hedelmätön ettekä te ravitse puuta; sen tähden te ette voi saada siitä hedelmää.
    40 Ja siten, jos te ette ravitse sanaa, odottaen uskollisesti sen hedelmää, te ette voi koskaan poimia elämän puun hedelmää.
    41 Mutta jos te uskollanne ravitsette sanaa, niin, ravitsette puuta, kun se alkaa kasvaa, hyvin uutterasti ja kärsivällisesti, odottaen siitä hedelmää, se juurtuu; ja katso, se on oleva puu, joka versoo ikuiseen elämään.
    42 Ja uutteruutenne ja uskonne ja kärsivällisyytenne ansiosta ravitessanne sanaa, jotta se juurtuisi teissä, katso, lopulta te saatte poimia sen hedelmää, joka on mitä kallisarvoisinta, joka on makeampaa kuin kaikki, mikä on makeaa, ja joka on valkoisempaa kuin kaikki, mikä on valkoista, niin, ja puhtaampaa kuin kaikki, mikä on puhdasta; ja te saatte kestitä itseänne tällä hedelmällä kylliksenne, niin ettei teidän ole nälkä eikä jano.
    43 Silloin, veljeni, te saatte korjata palkan uskostanne ja uutteruudestanne ja kärsivällisyydestänne ja pitkämielisyydestänne odottaessanne, että puu tuottaisi teille hedelmää.

    Kestäminen loppuun asti kuuluu evankeliumin mukaiseen elämään. Tässä on kohta Mormonin kirjasta, joka puhutteli minua syvästi pian kirkkoon liittymiseni jälkeen. Opettelin sen ulkoa.
    2. Nefi 31
    19 Ja nyt, rakkaat veljeni, kun olette päässeet tälle kaidalle ja kapealle polulle, minä kysyn, onko kaikki tehty? Katso, minä sanon teille: Ei; sillä te olette päässeet tähän saakka vain Kristuksen sanan avulla, järkkymättömän uskon avulla häneen, turvautuen täysin hänen ansioihinsa, joka on voimallinen pelastamaan.
    20 Sen vuoksi teidän täytyy ponnistella eteenpäin lujina Kristuksessa, niin että teillä on täydellinen toivon kirkkaus ja rakkaus Jumalaa ja kaikkia ihmisiä kohtaan. Ja nyt, jos te ponnistelette eteenpäin kestiten itseänne Kristuksen sanalla ja kestätte loppuun asti, katso, näin sanoo Isä: Te saatte iankaikkisen elämän.
    21 Ja nyt, katso, rakkaat veljeni, tämä on se keino; eikä ole muuta keinoa eikä nimeä taivaan alla annettu, jonka avulla ihminen voi pelastua Jumalan valtakuntaan. Ja nyt, katso, tämä on Kristuksen oppi ja ainoa ja tosi oppi Isältä ja Pojalta ja Pyhältä Hengeltä, jotka ovat yksi Jumala, ilman loppua. Aamen.

    Tätä edeltävät nämä jakeet, joita en opetellut ulkoa:
    16 Ja nyt, rakkaat veljeni, minä tiedän tästä, että ellei ihminen kestä loppuun asti noudattaen elävän Jumalan Pojan esimerkkiä, hän ei voi pelastua.
    17 Tehkää sen vuoksi sitä, mitä olen sanonut teille nähneeni teidän Herranne ja Lunastajanne tekevän; sillä tästä syystä ne on minulle näytetty, jotta te tietäisitte sen portin, josta teidän tulee mennä sisälle. Sillä portti, josta teidän tulee mennä sisälle, on parannus ja vesikaste; ja silloin tulee teidän syntienne anteeksianto tulen ja Pyhän Hengen kautta.
    18 Ja silloin te olette tällä kaidalla ja kapealla polulla, joka johtaa iankaikkiseen elämään; niin, te olette menneet sisälle portista; te olette tehneet Isän ja Pojan käskyjen mukaisesti; ja te olette saaneet Pyhän Hengen, joka todistaa Isästä ja Pojasta täyttäen hänen antamansa lupauksen, että jos te menette sisälle oikealla tavalla, te saatte.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UPDATE_6767016 kirjoitti:

Tässä on sitä koskeva viesti (ei Tapani1:n) alempaa:

"Mormonin kirjan ihme. Lue sinäkin! Tilata voi kirkon sivuilta ILMAISEKSI. Katso oikea yläkulma w....mormonit.fi/
Mormonin kirjan ihme on todella suuri. Hyviä lukuhetkiä!
Kristus elää, hänessä on toivomme."

Toivottavasti tämä aloitus säilyy ilman, että se poistetaan kuten aikaisemmat aloitukset, joissa oli suora linkki tilauslomakkeeseen. Kun mormonismista keskustellaan, tulisi jokaisen tutustua Mormonin kirjaan, joka on uskontomme lakikivi, johon palautus lopulta nojautuu. Helsingin vaarnaan kuuluville annettiin kehotus lukea kirja seuraavaan puolivuosikonferenssiin mennessä, vaikka olisivat lukeneet sen monesti ennenkin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu