RAAMATUNTUTKIJAT julistivat jo muutamien vuosikymmenien ajan etukäteen,
että vuonna 1914 tapahtuisi jotain merkittävää.
Mitä se oli, ja mitkä todisteet osoittavat,
että tuo vuosi oli hyvin tärkeä?
http://www.watchtower.org/images/bh/216.jpg
http://www.watchtower.org/fi/bh/appendix_10.htm
että vuonna 1914 tapahtuisi jotain merkittävää.
Mitä se oli, ja mitkä todisteet osoittavat,
että tuo vuosi oli hyvin tärkeä?
http://www.watchtower.org/images/bh/216.jpg
http://www.watchtower.org/fi/bh/appendix_10.htm
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ohessa tiivistelmä siitä mitä ennen vuotta 1914 opetettiin ennustettiin tuota vuotta koskien ja siihen liittyen:
- http://keskustelu.suomi24.fi/node/10268516
.
Mitä Raamattu kertoo Jumalan valtakunnasta?
Mitä Jumalan valtakunta tulee tekemään?
Milloin Valtakunta saa aikaan sen, että Jumalan tahto tapahtuu maan päällä?
MILJOONAT ihmiset ympäri maailmaa
tuntevat Isä meidän -rukouksen eli Herran rukouksen.
Molemmat nimet viittaavat kuuluisaan rukoukseen,
jonka itse Jeesus Kristus antoi malliksi.
Se on hyvin merkityksellinen, ja sen kolmen ensimmäisen pyynnön tarkasteleminen valottaa, mitä Raamattu todella opettaa.
Mallirukouksen aluksi Jeesus neuvoi kuulijoitaan:
”Teidän on siis rukoiltava näin:
’Meidän Isämme taivaissa, olkoon sinun nimesi pyhitetty.
Tulkoon sinun valtakuntasi.
Tapahtukoon sinun tahtosi myös maan päällä niin kuin taivaassa.’”
Matteus 6:9–13.
Mitä nämä kolme pyyntöä tarkoittavat?
Saatanan ja hänen demoniensa karkottaminen taivaasta on johtanut ahdistaviin olosuhteisiin maan päällä. Vaikeudet loppuvat pian.........
http://www.watchtower.org/images/bh/83.jpg
http://www.watchtower.org/fi/bh/article_08.htm#chapterreference
*Uusinta valoa;*
>>RAAMATUNTUTKIJAT julistivat jo muutamien vuosikymmenien ajan etukäteen, että vuonna 1914 tapahtuisi jotain merkittävää.>>
Tuo on historian kaunistelemista. Noihin aikoihin Vt-seurassa ei todellakaan tyydytty vain julistamaan ylimalkaisesti, että "jotain merkittävää" tulisi tapahtumaan tuona vuonna. Ei, vaan Vt-seurassa tuolle vuodelle oltiin kaavailtu seuraavia konkreettisia tapahtumia:
- Vuonna 1799 alkanut lopun aika päättyisi
- Vuonna 1874 alkanut Harmagedon huipentuisi päätökseensä
- Kaikenlaisten ihmishallitusten tulisi luhistua anarkiaan
- Ihmishallinnon aika olisi päättynyt ja edessä olisi tuhatvuotinen rauhankausi (alkanut siis jo 1874)
- Russell ja muut kristityt temmattaisiin taivaaseen
- Maan päälle herätettäisiin vanhan ajan uskolliset, kuten Abraham, Mooses ja Job
Vuoden 1914 ei siis pitänyt suinkaan olla viimeisten päivien alku (kuten asia nykyään valheellisesti Vartiotornissa esitetään), vaan koko systeemin loppu:
"But bear in mind that the end of 1914 is not the date for the beginning,
but for the end of the time of trouble.” (The Watchtower 1894, July 15, p. 226)
*Uusinta valoa;*
>>julistivat jo muutamien vuosikymmenien ajan etukäteen,
että vuonna 1914 tapahtuisi jotain>>
Koko opetus vuodesta 1914 raamatullisena vuotena on vailla pohjaa, ja Vt-seuran johtajat tietävät tämän hyvin. Mutta koska he eivät ole rehellisiä, on asiasta valehdeltu Vartiotornin lukijoille vuosikymmenestä toiseen, joka valehtelu käy ilmi esim. tästä:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10101545#comment-51092751-view
Toisaalta yksi ainoa Uuden testamentin jae pudottaa pohjan pois Vt-seuran 1914 -opetukselta, nimittäin Luukkaan 21:24. Ja tästä käy selville, miksi näin on:
http://www.kolumbus.fi/hextek/Tikkurila/VartiotorniseuranRaamattuTodellaOpettaa.htm
Luukas on kirjoittanut täsmällisesti muistiin
Jeesuksen omia ennustuksia tulevista tapahtumista, ja monet niistä ovat jo täyttyneet merkittävällä tavalla kaikkia ennustettuja yksityiskohtiaan myöten.
Esimerkiksi Jerusalem ympäröitiin teroitetuista paaluista rakennetuilla varustuksilla ja hävitettiin hirvittävässä joukkoteurastuksessa vuonna 70,
aivan kuten Jeesus oli ennustanut. (Luuk. 19:43, 44; 21:20–24; Matt. 24:2)
Raamatun ulkopuolinen historioitsija Flavius Josephus,
joka oli silminnäkijänä Rooman armeijan mukana,
todistaa,
että maaseudulta hakattiin puut noin 15 kilometrin säteellä paalujen hankkimiseksi,
että piiritysmuuri oli yli seitsemän kilometriä pitkä,
että monet naiset ja lapset kuolivat nälkään ja että yli 1000000 juutalaista menetti henkensä ja 97000 otettiin vangeiksi.
Vielä nykyäänkin voi Roomassa nähdä Tituksen riemukaaressa kuvattuna roomalaisen voittokulkueen, jossa kuljetetaan Jerusalemin temppelistä otettua sotasaalista.
Voimme olla varmoja siitä, että muutkin Luukkaan muistiinmerkitsemät henkeytetyt ennustukset täyttyvät aivan yhtä täsmällisesti. ;D