Onko tässä kirkon mielestä jotain epäselvää?

23

http://fi.wikipedia.org/wiki/Seksuaalinen_häirintä

Seksuaalinen häirintä on tarkoituksellista, ei-toivottua, yksipuolista seksuaalisväritteistä käyttäytymistä...

Millainen asema on luottamustoimi henkilöllä jos hän on ahdistelija ja kohde katekumeeni ja tuore kirkon jäsen.?

http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/69475-tukihenkilo-kieroutunut-seksuaalisuus-rehottaa-uskonlahkoissa


http://www.sak.fi/suomi/tyossa.jsp?lang=fi&location1=2&id=29914&sl2=8&sl3=9
Sukupuolinen häirintä ei kuitenkaan ole koskaan hyväksyttävää. Kun käytös muuttuu häirinnäksi ja ahdisteluksi yksilön itsemääräämisoikeus ja arvokkuus kyseenalaistetaan.

Sukupuolinen häirintä huonontaa työilmapiiriä ja saattaa aiheuttaa terveysongelmia sekä taloudellisia menetyksiä. Häirintä voi toimia myös vallankäytön välineenä.
Sukupuolinen häirintä on ei-toivottua ja yksipuolista. Sukupuolinen huomio on häirintää tai ahdistelua ainakin silloin, jos sitä jatketaan, vaikka kohteeksi joutunut on ilmaissut pitävänsä sitä loukkaavana tai vastenmielisenä. Lähtökohtana on henkilön oma kokemus. Se, mitä koetaan häirinnäksi tai ahdisteluksi, riippuu henkilöstä, tilanteesta, osapuolten välisestä suhteesta ja vuorovaikutuksesta sekä aikaisemmista kokemuksista.

Häiritsijä voi olla mies tai nainen - työtoveri, esimies, alainen tai asiakas.

Häirinnän kokemus voi syntyä muun muassa seuraavin yksilöä loukkaavin tavoin:

sukupuolisesti tunkeilevat eleet tai ilmeet,
härskit puheet, kaksimieliset vitsit sekä vartaloa, pukeutumista tai yksityiselämää koskevat asiattomat huomautukset tai kysymykset,
esille asetetut pornoaineistot, seksuaalisesti värittyneet kirjeet, puhelinviestit ja sähköpostit,
käpälöinti ja muu ei-toivottu fyysinen koskettelu,
sukupuolista kanssakäymistä koskevat ehdotukset tai vaatimukset.
Jos häirintä kiellostasi huolimatta jatkuu tai sinusta tuntuu, että et halua tai voi ottaa asiaa esille häiritsijän kanssa, ilmoita asiasta esimerkiksi joillekin seuraavista henkilöistä:

lähin esimiehesi tai häiritsijän esimies,
työsuojelupäällikkö, työsuojeluvaltuutettu tai muu luottamushenkilö
työterveyshuolto.
Häiritsijä on itse vastuussa häirinnästä ja ahdistelusta. Kielteiset seuraamukset kohdistetaan häiritsijään, ei häirittyyn. Häiritsijä voi saada varoituksen tai hänen palvelussuhteensa voidaan vakavissa tapauksissa jopa päättää.
Jos asia ei ratkea keskusteluilla tai jos häirintä edelleen jatkuu, työnantajan tulee ryhtyä muihin toimiin häirinnän lopettamiseksi. Työnantajan käytettävissä on seuraavia keinoja:

häiritsijälle annettava huomautus tai varoitus
järjestelyt ensisijaisesti häiritsijän työtehtävissä tai työntekopaikoissa, häirinnän kohteeksi joutuneen työolosuhteita tai palvelussuhteen ehtoja ei voida heikentää;
häiritsijän palvelussuhteen päättäminen joko varoituksen jälkeen tai suoraan lain perusteella.
Suomen perustuslaissa säädetään vapausoikeuksista:oikeus henkilökohtaiseen vapauteen, koskemattomuuteen ja turvallisuuteen.yksityiselämän ja kunnian suoja
uskonnon ja omantunnon vapaus.

3

134

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Tarkoitatko sitä Virossa tapahtunutta puistoskandaalia?

      • Mikä skandaali?

        Mikä on Virossa tapahtunut puistoskandaali? Voisitko vähän täsmentää?


    • sanomatta selvää

      En vaan paikallistasolla tapahtunutta.Sitä miksi ei tälläisiin asioihin koskaan puututa.Miksi kirkosta ei potkita tuollaisia kavereita pois.Mikä siinä oikein maksaa että saavat istua luottamustoimissaan ja palvella tehtävissään kirkkoa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      752
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      710
    3. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      657
    4. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      651
    5. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      27
      641
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      629
    7. 47
      580
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      531
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      525
    10. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    Aihe