Suomen- ja ruotsinkieliset partiolaiset eivät halua tehdä

yhteistyötä koska ruotsinkieliset haluavat "puolet" opetusministeriön vuosittain myöntämästä tuesta Suomen partiolaisille. Ruotsinkieliset laskevat olevansa puolet kuten muissakin laskelmissa kun yhteiskunnan tukiaisista on kysymys.


http://hbl.fi/nyheter/2011-11-30/finsk-och-svensksprakiga-scouter-vill-inte-samarbeta
6209
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

YLE on se surullisen kuuluisa esimerkki jossa kaikki järki on hukassa. Pieni vähemmistö on saanut omat radio- ja televisiokanavat ja kaiken lisäksi suomalaiset veronmaksajat ovat kustantaneet naapurimaan valtiollisen televisiokanavan SVT Worldin näkymisen Suomessa. YLE vastaa kaikista aiheutuneista tekijänoikeudellisista kustannuksista. Kun kaikki on saatu niin sitten vielä jätetään katsomatta ohjelmat.

Ruotsalaismielinen ja RKP:n talutusnuorassa kulkeva YLE on yrittänyt siirtämällä suomenkielisiä kiinnostavia ohjelmia FST:n kanavalle saada enemmän katsojia.
Mutta huonolla menestyksellä toistaiseksi.

http://www.finnpanel.fi/tulokset/tv/vuosi/katsaikakan/viimeisin/

Äänestä

Tuo härski svekoasenne on sama kaikissa muissakin asioissa. Aina pitää kahmia yli oman osuuden, mieluummin jopa puolet.

Äänestä

Kun jo pienestä opetetaan että puolet meille, niin sitä vanhempana osaa vaatia pakkoruotsia kaikille.

Äänestä

Tämä "puolet" eli 50/50 taitaa kyllä olla netti fennojen propagandaa....

Äänestä

Eihän ollenkaan mistään fifty-fiftystä ole puhe. Tähän asti hakemus on mennyt yhteishakemuksena. Suomen partiolaisethan on nyt itse jättänyt ruotsinkielisen toiminnan hakemuksestaan kokonaan pois. Eli haluaa itselleen koko potin eli 100% - 0%

Äänestä
  • Varför ska det alltid ljugas,de finskspråkiga scouterna ville inte dela med sig.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fifty-fifty! kirjoitti:

yhteistyötä koska ruotsinkieliset haluavat "puolet" opetusministeriön vuosittain myöntämästä tuesta Suomen partiolaisille. Ruotsinkieliset laskevat olevansa puolet kuten muissakin laskelmissa kun yhteiskunnan tukiaisista on kysymys.


http://hbl.fi/nyheter/2011-11-30/finsk-och-svensksprakiga-scouter-vill-inte-samarbeta

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu