lightbox 2

eiymmarra

Kiinnostuksesta ja "harrastuspohjalta" asiaan olen harjoitellut nettisivujen tekoa. Kaikenlaiset jutut alkaa jo onnistumaan mutta lightboxin kanssa tulee ongelmia. En saa sitä kertakaikkiaan toimimaan. Voisiko joku vääntää rautalangasta toisinsanoen suomentaa selkokieliseksi allaolevan linkin ohjeen. Jotain outoa mitä en ymmärrä teen väärin.

http://lokeshdhakar.com/projects/lightbox2/#how

2

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässä auttaisi, jos kertoisit sivusi osoitteen, josta voisi katsoa, mitä tarkkaan ottaen olet yrittänyt. Vaikea sanoa, mitä teet väärin, kun ei näe, mitä teet.

      Ohjehan on aika yksinkertainen. Aluksi pitää tietysti ladata Lightbox-kirjasto ja purkaa se. Sitten voi testata paikallisesti omassa koneessa, ja kun toimii, kopioida kirjaston ja sitä käyttävät tiedostot web-palvelimeen.

      Omalle sivullesi tarvitset ohjeessa mainitut kolme script-elementtiä ja yhden link-elementin. Kirjasto pitää purkaa samaan hakemistoon, missä omat sivusi ovat, jotta suhteelliset osoitteet menevät oikein. Kunhan olet asentanut Firefoxiin Web Developer Extension (kannattaa tehdä joka tapauksessa), voit helposti katsoa, että selain löytää nuo tiedostot.

      Sitten voit alkaa kokeilla käyttöä, aluksi yksinkertaisessa yhden kuvan tapauksessa. Sitä varten teet vain linkin, joka viittaa kuvatiedostoon ja johon (siis linkkiin) panet määritteen rel=lightbox. Sitten vain kokeilemaan, mitä tapahtuu, kun klikkaat linkkiä.

      Tulin tutustuneeksi Lightboxiin kirjoittaessani tuoreina kirjaani (Going Global with JavaScript and Globalize.js) ja päätin ottaa sen esimerkiksi siitä, mitä kirjastontekijän *ei* kannata tehdä. Lightboxissa ei nimittäin ole lainkaan varauduttu lokalisointiin – siinä on jopa tehty yksinkertaiset painikkeet kuvina, joissa on tekstiä. Eli jos haluat, että käyttöliittymä on millään muulla kielellä kuin englanniksi, se on tehtävä itse, ja sitä varten pitää tutkia ohjelmiston toteutus. Ei se mitään rakettitiedettä ole, ja käyttöliittymässä on varsin vähän tekstejä, mutta ihan turhaa on, että lokalisoijan pitäisi askarrella painikekuvien kanssa sen sijaan, että vain syöttäisi tekstien vastineet.

      • toimii nyt

        Kiitos. Nyt toimii. Taisin olla vaan vähän unessa. Tosi yksinkertainen juttuhan tämä on. Onhan se vähän hassua kun kuvan titlen voi kirjoittaa koodiin mutta painikkeet on kuvina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      115
      10773
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      255
      4656
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      177
      4021
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      177
      3513
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      82
      3349
    6. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      42
      3137
    7. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      79
      3126
    8. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      27
      2689
    9. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      68
      1831
    10. Kiinnostaa - ei kiinnosta - kiinnostaapas

      Selittäkää hämmentyneelle miksi miehiä ei ikinä kiinnosta silloin, kun sitä olisi itsekin kiinnostunut? Sitten kun siirt
      Sinkut
      180
      1665
    Aihe