Jos on ostamassa autoa yksityiseltä ja koeajossa sattuu ajamaan kolarin, kuinka yleensä menetellään, entä jos autolla ei ole mitään kaskoja yms.?
Entä jos onnistuu hajoittamaan auton koeajon aikana?
Koeajoilla harvoin on kauppias itse kyydissä. Mitä jos koeajaja onnistuu hajoittamaan auton virheellisellä käytöllä esim. vaihdelaatikon tai vetarit, muttei myönnä että olisi toiminut virheellisesti?
Auton normaalille hajoamisellehan ei tietenkään voi mitään.
Entä jos onnistuu hajoittamaan auton koeajon aikana?
Koeajoilla harvoin on kauppias itse kyydissä. Mitä jos koeajaja onnistuu hajoittamaan auton virheellisellä käytöllä esim. vaihdelaatikon tai vetarit, muttei myönnä että olisi toiminut virheellisesti?
Auton normaalille hajoamisellehan ei tietenkään voi mitään.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Jos ajat kolarin niin että syy on sinussa, eikä kaskoa ole, maksat kolarin korjauskulut ja bonusmenetykset ja muut kolarista aiheutuneet kulut. Jos kolarissa mukana toinen auto, sen korjaus maksetaan liikennevakuutuksesta.
Höh?
Se maksaa, joka rikkoo, tietenkin.
Auto on sinulla "lainassa" ja jos kolaroit, niin totta helkutissa maksat vahingot!?!
Vai miten ajattelit?
Autoliikkeiden autoissa harvoin on kaskovakuutusta, yleensä vain normaali liikennevakuutusta vastaava varastovakuutus, jolla autoja voi koeajaa. Joskus koeajot suoritetaan siirtokilvillä, jossa myös normaalia liikennevakuutusta vastaava vakuutus voimassa, ei yleensä kaskoa siinäkään.
Vahingon sattuessa kuski maksaa
Sanotaanko vaikka näin; Ostit sitten juuri auton, Onneksi olkoon!
Sama niinkinpäin, jos autoliikkeen edustaja koeajaa SINUN AUTOSI ja kolaroi; kyllä hän maksaa (tai on pikku pakko ottaa vaihdossa).
Normaali vikojen vuoksi hajoaminen on sitten eri juttu, molemminpäin.
Myyjä maksaa omasta pussistaan jos ei ole tehnyt kirjallista sopimusta koeajajan kanssa miten menetellään kolaritilanteessa,
Suosittelen kirjoittamaan tekstinpätkän jossa koeajaja maksaa kolarista aiheutuvat kustannukset ja pyydä kaveria allekirjoittamaan se ennen koeajoa.
Nimimerkki ihan oikein "laki on laki", mutta teksti sitten ihan mutua (musta-tuntuu-että...)!
Jos sinä kolaroit ja sinä olet lain mukaan syyllinen, niin totta munassa sinä maksat!
Jos sinä varastat, sinä olet lain mukaan syyllinen jne.
Syyllinen maksaa lain mukaan aina, oli kirjallista sopimusta tahi ei, se on varma! Ja ainakin autoliikkeen kyseessä ollen, voin vakuuttaa että näin myös on aina menetelty ja jatkossakin toimitaan.
Yksityisen autoa kun koeajelet ja kolaroit, niin siinä voi äkkiä auton myyjä-omistaja käyttää ihan oman käden oikeuttakin ja saat kunnolla pataasi!
Aloittaja tässä taas. Eli voin siis "huoletta" antaa auton koeajoon ja jos niin huonosti käy että kolari tapahtuu, menee se koeajajan pussista?
Laki on laki tyyppi sanoi jotain päinvastaista tosin. Mitenkähän mahtaa oikeasti olla.
Jos auto rikkoontuisi minä menisin vetämään auton omistajaa turpaan kun antaa tuollaisia käsiin hajoavia romuja koeajettaviksi ja leikkii ihmishengillä.
Jos taas ajaisin kolarin,menisin vetämään omistajaa turpaan kun antaa kaikenlaisten idioottien ja ajotaidottomien ajaa autollaan.
Armoa ei tuollaislle ihmeellisille omistajille anneta.
Auton omistaja on vastuussa autosta. Jos auto hajoaa koeajossa, niin lasku lankeaa auton omistajalle - ei suinkaan uudelle ostajaehdokkaalle