Miesten ongelmat:
1) Armeija
2) Erotilanteessa nainen saa lapset ensisijaisesti
3) Naistenalat ei ota miehiä välttämättä
4) Nainen saa pienemmän tuomion miestä lyömällä
5) Naisen raiskaama mies ei ole raiskauksen uhri (näitäkin sattuu)
MISSÄ TASA-ARVO HÄH????
1) Armeija
2) Erotilanteessa nainen saa lapset ensisijaisesti
3) Naistenalat ei ota miehiä välttämättä
4) Nainen saa pienemmän tuomion miestä lyömällä
5) Naisen raiskaama mies ei ole raiskauksen uhri (näitäkin sattuu)
MISSÄ TASA-ARVO HÄH????
Vastaukset 2
Vanhimmat
1. armeijaa ollaan ajamassa säästösyistä alas ja suomikin siirtyy muiden pohjoismaiden tapaan valikoivaan asevelvollisuuteen, asevelvollisuus siis tasa-arvoistuu itsestään.
2. naisilla on pidemmät perhevapaat ja isät käyttävät omia vapaitaan edelleen nihkeästi, joten äideillä on vastuullisempi asema lastenhoidossa ja siten myös syvempi suhde lapsiinsa. islannin mallinen 666-perhevapaajärjestelmä nostaisi isät vanhempina äitien tasolle.
3. naistenaloilla tarkoitat varmaan sosiaali-, terveys- ja opetustointa. ammatinvalintakysymys mitä suurimmassa määrin, peruskouluissa jo pitäisi opo-tunneilla ohjata poikia hoiva- ja opetusaloille sekä lukioon.
4. tuo voi pitääkin paikkansa. samoin miestä lyövää naista ymmärretään helposti, lyönti katsotaan oikeutetuksi itsepuolustukseksi.
5. raiskauksen uhri on raiskauksen uhri. tiesitkö, että jo kädellä toisen jalkojen välistä kouriminen täyttää raiskausrikoksen tunnusmerkit?
niin.
Unohdit palkkauksen.
Naiset saavat keskimäärin enemmän nettopalkkaa per työsuorite. Eikä tässä ole vielä mukana rahansiirtoa kotitalouden piirissä.