Missä vaiheesssa esim. kristinuskolla meni yli?
Eikö teistäkin tunnu, että esim. ristiretketkin eivät olleet moraalisesti oikein, eiväthän ne edes täyttänyt "oikeutetun sodan" teorian pykäliä.
Vaikka Jeesus oli pasifisti, silti sallittiin verenvuodatus "uskon nimissä" vaikka 5.käsky on HYVIN SELVÄ: ÄLÄ TAPA!
Melko ristiriitaista, eikö vain.....?
Onko uskonnolla oikeus velvoittaa.....
1
145
Vastaukset
- tupsaliina
Lopultakin kyse oli enemmän maallisen vallan kahminnasta ja veronkanto-oikeuksista eli puhtaasta ahneudesta. Synti tietysti sekin. Varmasti osa pakkokäännyttäjistä oli niin innoissaan uskostaan, että tunsi olevansa oikealla asialla, mutta kuten sanoit, överiksi meni ja rankasti.
USA:ssa on menossa mielenkiintoiset ajat: siellä erilaiset kristityt piirit haluavat ainakin mahdollisimman monta maan sisäistä virkaa. Sinänsä ironista, että sinne aikoinaan muutettiin Euroopasta mm. uskonnollisten vainojen takia, ja nyt valtiosta ollaan tekemässä kiihkokristillistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1236374Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816187Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie706108Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443982Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482405Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42355Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1281439- 131279
- 1871118
- 63934