Kannattaako pakoputken korjaus

nulju

Katsastus edessä, pakoputkessa peräpöntön jälkeen putkiosuudessa pienehkö reikä. Ajattelin korjata jollain tahnalla/korjausteipillä. Uusi, pelkkä peräosa tarvikkeena maksaa 125 Euroa, alkup. hintaa en ole kysynytkään! Ymmärrän kyllä kaikki tällaiset viritykset turhiksi, mutta jos nyt saisin katsastettua "töhnäputkella" ja vaikka putki vuotaisikin taas seuraavalla viikolla niin voisin periaatteessa lykätä noinkin kalliin putken ostoa usealla kuukaudella, jopa vuodella. Paljonkohan nämä töhnät maksavat vai ostanko uuden putken?

5

11678

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uuno

      Osta pakoputken paikkausnauhaa, se toimii jollei putki kerran ole kovin laajalti laho. Ei maksa montaa euroa, eikä näin korjaamalla katsastusmies voi sanoa mitään pahaa. Kokemusta on ja siitäkin että näin korjattu kesti auton vaihtamiseen asti yli 2 vuotta.

      • Neuvoton, neuvot on

        Ei menny katsastuksesta v. 97 mallinen hyvin huollettu Fiesta. Syynä pakoputki, biopäästöt, joiden arvot 7-kertaiset normeihin. Mitä tehdä? Hyvä auto, paikkaanko teipillä (osaanko itte), sen jälkeen katsastukseen, vienkö huoltamolle? Tarviin autoa, mutta nyt ei ole varaa mihinkään ylimääräiseen!!!


    • vaihtoehto

      olis katkaista putki jos sen vuotokohdan jälkeen ei enää ole pönttöä ja katkaistun tilalle lattaa samantapaisen putken

    • Iso-Irmeli

      Nuiji siihen reikään puutappi ja varmista sen kiinni pysyminen vielä rautalangalla. Tällä tavalla kitupiikit ja muut nuljut on aina korjannut autonsa ja moponsa

    • manki

      Siis peräpöntön jälkeen pieni reikä?!

      Meilläpäin katsastusmies ei ole moksiskaan, jos loppuputkessa on pieni reikä. Eri asia tietty on jos reiän takia äänet kovenee, tai matkustamoon tulee pakokaasuja, sellaisesta jo tulee korjauskehotus.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2232
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      215
      2090
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1418
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1180
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      13
      1148
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      103
      1041
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      939
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      71
      913
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      865
    Aihe