Markka käyttöön ja kellumalla

Energian ja ajan haaskaukselta vaikuttaa Suomen vallanpitäjien "istuminen niissä pöydissä, joissa meitä koskevia asioita päätetään". Kun kerran Suomen perustuslain edellyttämä maamme voimassaolevan perustuslain mukainen käsittelyjärjestys ei käy yksiin euraha-alueen isojen päällepäsmäreitten tahdon kanssa, niin tilanteeseen on selkeä ja johdonmukainen ratkaisu: Suomi erotkoon euroraha-alueesta! Mitäpä sinne hänksläriksi ja kitisijäksi jäämään. Jos muut pienetkin valtiot haluavat alistua Saksan ja Ranskan hyppyytettäviksi, niin jääkööt, mutta tuskinpa niille siitä onnea ja autuutta koittaisi, kun Saksa ja Ranska lapioivat noitten pienmaitten verorahakertymää Välimeren velkamaille. Silloinhan Saksan ja Ranskan ei tarvitse laittaa likoon niin paljoa omaa rahavarantoaan.

Oman rahan, Suomen markan uudelleen käyttöön ottaminen olisi selkeä ja johdonmukainen ratkaisu tähän ongelmatilanteeseen. Asetelma muistuttaisi melkoisesti Suomen autonomian ajan loppupuoliskon tilannetta, jossa meillä oli sekä oma markka että rupla käytössä yhtä aikaa. Tänä maailman aikana oman markan rinnakkaisvaluuttana voisi säilyä euro ainakin käytännön tasolla.

Sinänsä markka olisi ehdottomasti laitettava kellumaan. Juuri siinä kohdassa kaksi vuosikymmentä sitten saimme havainto-opetusta kantapään kautta, kun rahamarkkinat vapautettiin, mutta markkaa ei pantu kellumaan, vaan presidentti Koivisto ja pääministeri Holkerin johtama hallitus yrittivät harjoittaa "kovan markan politiikkaa" virheellisellä valuuttakurssilla, joka kupla sitten puhkesi devalvaationa kohtalokkaalla tavalla. Kellutus olisi pitänyt olla käytäntönä jo silloin.

4

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jk

      kyllä van

    • tahtomme

      Miten on yleensä mahdollista että suomen perustuslakia voi rikkoa mennen tullen.
      Lain mukaan valta on kansalla mutta edustajamme eivät ole lainkaan kiinnostuneet
      siitä mikä on kansan tahto.
      Nyt olisi hyvä kysyä pressa vaalien yhtedessä haluammeko me kuulua euroon ja eu-hun, se kävisi samoilla kustannuksilla, ei ole tainnut mikään puolue ehdottaa
      kansanäänestystä, olisi kyllä korkea aika.

    • Ei ne tykkää
    • tarkkaa markkaa

      Markka tulee vielä takaisin. Joko hallitusti tai sitten ei. Riippuu siitä, älyääkö ja ennen muuta, myöntääkö Katainen tosiasiat. Vai eikö kestä kantti?
      Jos käy niin, kuten pahoin pelkään, että nuorisojengin(hallitus) mieli ei muutu tosiasioiden edessä, tulee taloudellisesti takkiin ja paljon. Jos puolestaan olisi hallituksessa nöyryyttä myöntää, että pieleen meni, selviäisimme vähemmin vaurioin.
      Jääräpäisyys on tuhoksi taloudellemme. Seuraavissa vaaleissa toivottavasti kansa saa sanoa sanansa. Ellei sitäkin oikeutta uloskirjoiteta Brysselin päättäjille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      125
      1278
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      97
      950
    3. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      934
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      25
      897
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      294
      781
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      95
      748
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      656
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      34
      648
    9. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      139
      586
    10. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      50
      581
    Aihe