KORVAAKO SOSSU?

Moi!
Mun on varmaan pakko mennä yksityiselle hoidattaan hampaat, anestesiahoidossa. Kulut tulevat olemaan yli tonnin luokkaa. Kela vissiin korvaa osan mut tietääkö joku auttaako sossu maksamaan loput..? Olen siis työtön (sairaslomalla leikkauksesta). Kiitos asiallisista vastauksista! :)
8554
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Eipä taida korvata. Periaatehan on, että toimeentulotuessa huomioidaan menona kunnallisen hammashoidon menot. Eli jos pääset ko. operaatioon kunnalliselle puolelle, niin ei pitäisi olla ongelmia. Tässäkin asiassa voi tosin olla kuntakohtaisia eroja, vaikka toimeentulotuen tulisikin olla tasapuolinen järjestelmä.
Ja jos et jo ole toimeentulotuen asiakas, niin pelkkiin hammashoidon kuluihin toimeentulotuen hakeminen edellyttää kaikenlaisten tulotietojen (menneidenkin), omaisuuden ja säästöjen läpikäymisen.

Mutta otapa yhteyttä kuntasi sosiaalitoimeen, sieltä saat varmaa tietoa.

Äänestä
  • Ihan mielenkiinnosta kysyn, että paljonko se anestesia maksaa? Itsekkin haluisin kokeilla.

    Äänestä

Eräs yksityinen sanoi että jo pelkkä nukutus maksaa n. 650 euroa....

Äänestä

Ei sossu tuollaisia korvaa, ellei kunta itse tuota kyseistä palvelua. Yleensä kunnilla on tarjottavana perushammashoidon palvelut, jossa hampaat kyllä saa kuntoon, mutta mitään erikoishoitoa ei ole, ja tuskin verovaroin muutenkaan on perusteltua sellaista järjestää.

Siis toimeentulotukena korvataan vähävaraiselle tai varattomalle asiakkaalle hammashoito kunnan järjestämien palveluiden avulla. Yksityinen hammashoito korvataan vain poikkeustapauksessa. Tällainen poikkeustapaus voi olla esim. särkevän hampaan päivystysluontoinen hoito, kun kunnallista palvelua vaikkapa viikonlopun vuoksi ei ole saatavilla.

Äänestä

Mun hampailla on niin paha tilanne, etten voi kuvitellakaan hereillä olemista. Toisin sanoen jää hampaat mätänemään jos en saa tajua kankaalle :( Voisiko tämä olla sellainen poikkeustapaus?

Äänestä
  • Enpä tiedä... Meillä ainakin linja on melko raaka. Konsultoidaan terveyskeskuksen johtavaa hammaslääkäriä ja kysellään hänen ehdotuksiaan. Se tietysti edellyttää, että asiakas uskaltautuu arvioitavaksi terveyskeskukseen. Kuuntelemme tietysti mielellämme asiantuntijamme (=oman kuntamme viranhaltijan) arvion. Ellei sitä saada, asiakkaalla tuskin on mahdollisuutta saada yksityistä hammashoitoa kunnan korvattavaksi. Esim. implantteja emme ainakaan meillä ole korvanneet, ei myöskään hoitoa nukutuksessa. Hammaslääkärimme tavallisesti ehdottaa paikkaamista, juurihoitoja, siltoja ja osaproteeseja, tai jopa kokoproteeseja, jotka normaalissa hammashoidossa useimmalle riittävätkin. Implantit kun valitettavasti vielä toistaiseksi ovat luksusta, joita normaalisti itse maksava asiakaskaan ei kohtuudella pysty laittamaan.

    Mutta nyt rohkeasti vaan kehotan menemään sinne oman kuntasi terveyskeskuksen hammaslääkäriin tekemään hoitoarvio. Kerrot vain heti mennessäsi, että pelkäät. Kyllä heillä keinot sielläkin on pelon lievittämiseksi.

    Äänestä

Yksityisellä jos käy niin ei korvaa

Äänestä
  • Tyhmä viesti monta vuotta vanhaan kysymykseen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Murattti kirjoitti:

Moi!
Mun on varmaan pakko mennä yksityiselle hoidattaan hampaat, anestesiahoidossa. Kulut tulevat olemaan yli tonnin luokkaa. Kela vissiin korvaa osan mut tietääkö joku auttaako sossu maksamaan loput..? Olen siis työtön (sairaslomalla leikkauksesta). Kiitos asiallisista vastauksista! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu