Suomella ei mitään osaa, paitsi maksajan osa, nykyisessä eurokriisissä. Meidän poliitikkomme tekeytyvät vaan tärkeiksi. Maailmalla ei edes mainita Suomen osuutta nykyiseen tilanteeseen.
http://www.bbc.co.uk/news/world-16104089
Suuremmat taloudet, kuten Englanti, Unkari, Ruotsi ja Tsekki ovat ratkaisu asemissa.
"The UK and Hungary will play no part in a new inter-governmental treaty, while Sweden and the Czech Republic will consult their parliaments before making a decision."
Onneksi on (vielä) vapaa netti josta löytyy totuus!
http://www.bbc.co.uk/news/world-16104089
Suuremmat taloudet, kuten Englanti, Unkari, Ruotsi ja Tsekki ovat ratkaisu asemissa.
"The UK and Hungary will play no part in a new inter-governmental treaty, while Sweden and the Czech Republic will consult their parliaments before making a decision."
Onneksi on (vielä) vapaa netti josta löytyy totuus!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Myöskään "vanha aseveli" Saksa ei mainitse Suomea ollenkaan, hyvin näkyy Kataisen "suuri rooli" asiassa. Ote www.bild.de uutisesta;
"Neben Großbritannien will sich Ungarn nicht dem neuen Vertrag anschließen. Schweden und Tschechien wollten erst ihre Parlamente konsultieren."
Iso-Britannian rinnalla Unkari ei halua uutta sopimusta päättää, Ruotsi ja Tsekki haluavat ensin parlamenttiensa konsultoinnin!!!!!!!!!!!!!
Eli emme ole ainoita jotka haraavat vastaan.
Kataisen kommentit ytimessä olemisesta ja hyvistä päätöksistä ovat kansamme johtamista harhaan.
Myös ranskalaiset "sammakonsyöjät" ovat unohtaneet Suomen. Kuinkahan meidän käy?
www.lefigaro.fr kirjottaa myös;
"Les discussions continueront ce vendredi pour un traité à 17, ouvert aux Etats qui n'ont pas l'euro. La Hongrie et le Royaume-Uni resteraient en dehors. La République tchèque et la Suède doivent consulter leur parlement."
Ei vaan lehtitalot ja kokoomus haluaa manipuloida kanssaa, että on meidän vika jos euroa sattuu.
Euroa sattuisi tosi kovin jos suomi ilmoittaisi irroitua eurosta, silloin kyllä Angela Merkel lentäisi seuraavalla koneella suomeen ja kyselisi mikä teillä on hätänä.
Markkinavoimat ihmettelisi miksi yksi "hyvin" talouttaan hoitava maa pakenee kuin rotta uppoavasta laivasta.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/118511-suomi-ajaa-itsensa-nurkkaan-–-”outoa”
Mutta mehän ollaan hei siellä "ytimessä" ja kaikkee...
Joku näistä "asiantuntijoista" voisi vaikka kertoa, mikä on tämä ydin ja miten siihen kuuluminen on näkynyt tavallisen kaduntallaajan elämässä?
Jos taas - kuten epäilen - ytimeen kuuluminen tarkoittaa parempia paikkoja ja useammin tulevia kutsuja eliitin illallisille, en näe "marginaalin" ajautumista hirveänä haittana.
Jätetään Euro ja annetaan sen pelastaminen niiden harteille, jotka sen haluaa pitää sitä pystyssä kustannuksista välittämättä.
Liitytään takas kun se on terveellä pohjalla, jos sitä on enään vuodenpäästä olemassa.
Virkamiehet saa kohta kenkään,kun Euro hajoaa sen takia sitä puolustetaan henkeen ja vereen pelkkiä pummeja koko sakki.
Katselin tilannetta käsitteleviä uutisreportaaseja muutamalta kansainväliseltä uutiskanavalta. Yksikään ei maininnut Suomea tai näyttänyt uutiskuvissa huippuosaavia päättäjiämme.
Ilmeisesti olemme jossain toisessa ytimessä...
Suomen kansa tuntuu ainakin olevan pimeyden ytimessä kun näitä mielipiteitä lueskelee.
Peräreiän ytimessä, jossa Katainen hajusta välittämättä luo sontaa.
Googlentin suomen hirmuvaltaa EU:ssa.
http://www.google.fi/search?q=Finland alone in rejecting majority proposal&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:fi:unofficial&client=firefox-a
No ottakaa realismi peliin. Suomi on todellisuudessa " Itikan paska Atlantissa".
Suomen ja Suomalaisten on kyettävä vain ja inostaan oman maan etujen ajamiseen maailmalla PISTE.
Toivottavasti Hakkarainen sanoo pian jotain !
Suomen pitää maksaa miljardit muille ja sulkea omat vanhushoitolat, päiväkodit ja sairaalat ! Kunnista pitää tehdä neuvostoliiton mallisia kolhooseja ja rakennuksia ei saa kunnostaa asumiskuntoon, kuten itä-bogeissa ei tehdä, vaan rakennuksista rappaukset tippuvat alas ja lämmitystä ei ole !