Mitä tekisitte jos puhkeaa jokin kriisi ja olette perheenne kanssa kotona, kotianne ja perhettä vastaan tehdään hyökkäys ja perheenne henkeä uhataan?
Katsotteko vaan vierestä kuinka esim vaimonne ja lapsenne tapetaan raa´asti ja viimeiseksi on teidän vuoronne.
Katsotteko vaan vierestä kuinka esim vaimonne ja lapsenne tapetaan raa´asti ja viimeiseksi on teidän vuoronne.
Vastaukset 11
Vanhimmat
No minähän juoksen muitten mukana sinne metsään, niinkuin talvisodassa, ja ihmettelen kun kavereita kuolee kuin heinää.. Miksi tämä meidän armeija ei muka toimi vanhoilla kunnon talvisodan taktiikoilla?
Suomen armeija ei ole varustautunut nykyaikaiseen sotaan. Lihavaa ukkoa löytyy pilvin pimein, mutta aseita ei. Ilmavoimienkin laatu taitaa olla vähän niin ja näin. Mitä sinne turhaan mennä kuolemaan kun turpaan tulee ja varmasti?
Ja kyllä, aivan ehdottomasti hyökkäävän armeijan sotilaat suuntaavat suoraan ihmisten koteihin, mielessä raiskaus ja teurastus. Kaikki vihollisen sotilaat ovat aina ja varmasti moraalittomia raakalaisia joita kylmäverinen murha ei hetkauta yhtään.
Vai olisiko perheellisellä vihollisen sotamiehellä muka tärkeämpää tekemistä?
Jos hyökkääjät olisivat Muslimeja, tilanne voisi olla kyllä toinen.. Silloin minäkin syöksyisin rintamalle. Hyökkäävät kamelisoturit on helppo torjua..
Kannattaa odottaa talvea.
Joo olen sivari ja tottunut tiukan paikan tullen puolustaan itseäni ja omaa purukkaa, muuta en tätä herrojen Suomea joka on myyty eu:hun.
Olen tottunut käyttämään aseita jo nuorena vaikka en mennyt armeijaan, ja sitäpaitsi olen saanut hengenpelastusmitalin aikoinaan Kekkoselta. Että ei mene paskat housuun tiukassakaan paikassa, niinkuin monella armeijanössöllä.
Oli muuten monta armeijankäynyttä järkkäriä, jotka ei uskaltanut tehdä mitään poikien puolesta, vaan minun ja erään kaverin piti toimia.
Paska provosoitu aloitus.. täälä leveysasteilla ei tuollainen sota syty... paitsi jos nimimerkki "toinenkinposki"tekee tuollaisen terroriteon.
Tässä mitään pasifisteja olla. Jos persu tulee perhettä kiusaan, niin varmana lyän.
Kumpaan poskeen itse ottaisit venäläistä vladimirin mälliä, jos päästäisivät sillä ehdolla perheesi menemään?
No jos tilanne tulee niin olen jossain sotasairaalassa hoitajana. Mielisairaanhoitajana kylläkin. Ja viimeeksi kun kokeilin, niin osuin kalashnikovilla liikkuvaan maaliin 25 metrin radalla 20 25:stä. Ja pistoolilla 9 kymmenestä liikkumattomaan. Ja turpaan annan jos kommunistit tai muut hipit alkaa vittuilemaan. Ei kaikki sivarit ole mitään isänmaanpettureita enää nykyään.
Ei NE anna katsoa vierestä, NE tappaa ensin...katso nyt illalla ensin sängynalle..ettei NE vaan väijy siellä!
Ainakin sivari Jussi Halla-aholla on asenkantolupa ja ase kotona.
Sitä hän vissiin käyttäisi.
Muuten armeijan käyminen ei tarkoita sitä, että saisi käyttää asetta missä vain itse haluaa. Päinvastoin.
Oli hyvä päätös aikoinaan kun valitsin sivaripalvelun, Suomi on jo myyty Eurooppaan ja natoon ollaan menossa, eikä muutenkaan tätä herrojen luvattua maata kannata puolustaa. Mutta jos omalle tontille tullaan luvatta, osaan kyllä käyttää asetta, mutta yleensä nyrkit tai pesäpallomaila riittää.
"Oma maa, meidän maa".
Suotta tuommosta jauhamaan "minä sotilas, sinä sivari, UGH!". Tunnen pirusti hyviä sivareita jotka ei kuuntele vittuilua mistään vaan tekee kovatkin hommat samalla nauraen koko sivarien parjaukselle.
Siviilipalvelus on myös asevelvollisuuden täyttämisen muoto, eikö. Joillakin ei joko paikat kestä, sairaudet, vituttaa liikaa tai ei nuppi jaksa. Silti nk. sivarirenttu.. siis siis sivariressuja tarpeen tulleen käytetään mm. väestönsuojelun, maatalouden, huollon ym. tehtävissä.
Siviilissä on se ja sitten yks s--tanan sama mitä on tehnyt intissä tai sivarissa. Maitopurkki on kuitenkin saman hintanen kaikille.