Saksassa ei sanaakaan Suomen linjasta!

Saksalainen media ei kirjoita sanallakaan Suomen mahdollisesta erityisasemasta pysyvässä kriisirahastossa!!!
Ainoastaan Britania jää ulos.
Onko Kataisen puheita noteerattu Eu neuvotteluissa mitenkään?
Onko Suomi nyt sitoutunut järjettömään raha- ja talousliittoon jota Saksa ja Ranska johtavat ylivaltiaina???!!!
989
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

ne tietää jo etukäteen, että kataisen saa vedätettyä mukaan kun käyttää vain epämääräisiä sanankäänteitä.

Äänestä

Lipponen lipsautti jo asian kulun, käytetään luovaa juridiikkaa.

Äänestä

Kansainvälistä, myös saksalaista, mediaa kiinnosti Suomen eduskuntavaalien tulos ja perussuomalaisten vaalivoitto. Se, mitä vaalien jälkeen muodostettu hallitus päättää ja tekee kansainvälisillä areenoilla, taitaa olla suurille mediajäteille hyttysen ininää.

Kyllähän esim. "Die Welt" huomioi Suomesta kaikenlaista, tietysti "Wahre Finnen" (perussuomalaiset) ja uuden ydinvoimalan, josta kuuluu tulevan maailman suurin.

http://www.welt.de/videos/deutsche-welle/article12930840/Finnland-baut-groesstes-AKW-der-Welt.html#autoplay

Äänestä

Mitä me ihmiset/kansalaiset oikein nyt tehdään?

Millä keinolla tuo Kataisen, Lipposen ja Kokoomuksen pakkopolitiikka saadaan lopetettua?

Ymmärtääköhän Suomen kansa, että Suomi menettää päätäntävallan maan omista talousasioistaan Saksalle ja Ranskalle, jos Kokoomuksen ajama ja Jyrki Kataisen neuvottelema Suomen kanta tulee viralliseksi?

Äänestä

On vaadittava kansanäänestys se olisi sitä demoktratiaa se!!! On sitä huonommistakin asioista äänestetty ja äänestyksen jälkeen pulinat pois kansa on sanansa sanonut.

Äänestä
  • Sitova kansanäänestys pitäisi saada ensin perustuslakiin. Olisi nyt näissä vaalitenteissä kysyttävä, kannattaisivatko ehdokkaat sitä. En muista, onko näissä tähänastisissa vaalikoneissa kysytty heiltä sitä. Asia ei näytä kiinnostavan ketään, onhan vallassa oleville pelottavaa, jos sitova kansanäänestys jyräisi kaikki lobbaukset, petaukset ja lehmäkaupat.

    Voisi olla, että jos sitova kansanäänestys otettaisiin käytäntöön, politiikassa alkaisi ilmetä jonkinlaista rehellisyyttä ja suoruutta. Kansalaisten valta kun on pieni, mutta vaistot herkässä...

    Äänestä

Toisaalta, jos haluavat tahallansakin vaieta. Eikös se yleensä niin mene, että päättäjät haluavat pitää mahdollisesti epävarmuutta, epäjärjestystä ja rauhattomuutta lietsovat asiat mahdollisimman pitkään sivussa kansalta?

Äänestä

Katainen sanoi että "kirjattiin muistiin" (kuten kesälläkin) ja oletan että Katainen
mainitsi siellä l i e v i n sanailmaisuin jos sitäkään ettemme hyväksy enemmistöäänestystä.

Todennäköisesti tässä taas kerrotaan asiat toisin kuin ne on Brysselissä Katainen ilmaissut.

Äänestä
  • kirjattiin muistiin, mutta nyökättiinkö myös?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


¤¤ kirjoitti:

Saksalainen media ei kirjoita sanallakaan Suomen mahdollisesta erityisasemasta pysyvässä kriisirahastossa!!!
Ainoastaan Britania jää ulos.
Onko Kataisen puheita noteerattu Eu neuvotteluissa mitenkään?
Onko Suomi nyt sitoutunut järjettömään raha- ja talousliittoon jota Saksa ja Ranska johtavat ylivaltiaina???!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu