Stubbi haluaa lahjoittaa Suomen taloudellisen itsenäisyyden pois
"Jos halutaan tiukempia sääntöjä, se tarkoittaa myös sitä, että suvereniteettia jaetaan"
http://yle.fi/uutiset/teemat/velkakriisi/2011/12/stubb_eu_otti_askeleen_kohti_talousunionia_3093952.html
"Jos halutaan tiukempia sääntöjä, se tarkoittaa myös sitä, että suvereniteettia jaetaan"
http://yle.fi/uutiset/teemat/velkakriisi/2011/12/stubb_eu_otti_askeleen_kohti_talousunionia_3093952.html
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itsenäisyys meni jo silloin kun menimme euroopan unioniin!
Herrat A ja K unohtivat nyt sen pikku tosiasian ,että Suomen nuoriso se työssäkäyvä kansa rypee valtavissa veloissa,eikä paljon pyydä ,auto velkainen työmatkoja varten, asunto velkainen , katto perheen pään päälle, ruoka hurjan kallista millä pikku lapsensa ruokkii..kaikki irtain raha menee korkoihin ja vakuutuksiin..
Mikset mene täältä pois?
Hyvin joutaisit.
Et ymmärrä sitä, että itsenäisyyttä ei voi olla ilman itsemääräämisoikeutta päättää asioita joihin pitää osallistua.
Itsenäisyys on kansallista demokratiaa jossa päätöksille on Suomen kansan myöntämä vapaaehtoinen tuki.
Nykyiselle tavalle sellaista tukea ei ole.
Yhdessä ainoassa asiassa olen stubbiton kanssa samaa mieltä, että koronkiskureille ei mikään riitä.
"Toki myönnän, ettei markkinoille näytä mikään riittävän, Stubb sanoo"
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/118538-stubb-”jattilaismainen-murros-–-eussa-natisee”
Stubbin mielestä EU:n tiukentuva talouskuri merkitsee väistämättä itsemääräämisoikeuden vähenemistä. Ministerin mukaan EU otti huippukokouksessa askeleen kohti talousunionia.
"Mutustellaan nyt tätä lopputulosta ja katsotaan sitten, kun se varsinainen sopimus syntyy, millä tavalla se saadaan yksi yhteen Suomen perustuslain kanssa, jotta sen puolelta ei muodostu ongelmaa", Stubb sanoi
http://www.hs.fi/msn/talous/Stubb Ylelle Kriisirahasto voidaan sovittaa perustuslakiin/a1305551097601
Mää oon kuin klapil päähän kolautetttu!
Miten sellaisen voisi hukata mitä ei enään olekaan, itsenäisyytemme hukattiin jo parikymmentävuotta sitten, esko tuhoahon piirrellessä liittymis sopimuksen EU sopimuksiin !
Late Lapista. SSSS Ry!
Eivät isot valtiot voi noin meille tehdä.
Antaisime heille oikeuden meitä kuulematta ottaa budjettimme käsiinsä?
Miten tyhminä he meitä oikein pitävät?
Suomi yksin täällä pohjoisessa keltainen EMU-maa.
Klikkaa 2011.
http://www.ecb.int/euro/intro/html/map.fi.html
Euroalueen ulkopuoliset EU-maat:
Bulgaria, E n g l a n t i , Tšekki, T a n s k a, Latvia, Liettua, Unkari, Puola, Romania, R u o t s i ovat EU:n jäsenvaltioita, mutta ne e i v ä t ole ottaneet käyttöön e u r o a.
Miksi Suomi meni €uroon suin päin?
Siksi, että meillä oli kaksi diktatoorista kiukkupussia, Niinistö ja Lipponen, jotka veivät Suomen siihen "ensimmäisessä junassa", kysymäyyä viisaan kansan mielipidettä,
ja tässä sitä nyt ollaan uppoamassa hunsvottivaltioiden velkataakkaan.
Kartalla olevat harmaat alueet, mm. Sveitsi ja Norja eivät kuulu edes EU: in.
Stubb on suomalaisia alistava diktaattori, hänet vedetään vessasta alas.
on antaa poikien leikkiä korttitalollaan ennen kuin tuuli tulee ja pyyhkäisee sen kumoon. pelihän on jo menetetty vuosia sitten.