Venäjällä on viitattu vilpillisiin vaaleihin ja käräytetty siitä. Miten käy Suomessa? Onko nyt sovittu Niinistö presidentiksi vai nouseeko esiin suuri petosjytky?
Kärähtääkö Suomi vaalivilpistä?
26
179
Vastaukset
- me-262
Omat mustekynät äänestyskoppiin mukaan on paras tapa vaikuttaa.
Jos nilkit hylkäävät mustekynillä täytetyt äänestyslipukkeet niin silloin homma on sillä selvä näytön suhteen... - Tosi on
Niimpä just. Eilen oli palstalla Venäjän vaalitarkailijoiden huomioita vaaleista ja siinä oli myös ihmettelyä Suomen vaalikäytännöstä. Esimerkiksi juuri tuo lyijykynien käyttö numerojen merkkaukseen ja vaalilippujen oikeaksi todentaminen lipussa olevalla vesileimalla väärennösten estämiseksi. Pistääpä miettimään miten paljon on vilppiin ollut mahdollisuuksia käytettäväksi Suomessa?
Kun viimeksi äänestin kuntavaaleissa paikallisen koulun tiloissa niin siellä oli koppeihin narutettuna kuulakärkikynät. Siinä sitten mietiskelin, että mahtavatko hylätä koko tienoon äänet, kun ei ole käytetty lyijykyniä!
Miksi ihmeessä enää missään käytetään lyijykyniä?!- mikäsiinäon.
jjeeves kirjoitti:
Kun viimeksi äänestin kuntavaaleissa paikallisen koulun tiloissa niin siellä oli koppeihin narutettuna kuulakärkikynät. Siinä sitten mietiskelin, että mahtavatko hylätä koko tienoon äänet, kun ei ole käytetty lyijykyniä!
Miksi ihmeessä enää missään käytetään lyijykyniä?!Miksi ollut juttua, että jossakin päin äänilippuja löytynyt tienposkesta? Ja miksi vanhusten hoitopaikoissa hoitajalla ollut oikeus kommentoida vanhuksen äänestämistä toteamalla: väärin meni? Kuinka monet hoitajat sanelevat, mikä numero sinne on kirjoitettava. Jos ei kirjoita, niin sitten kiristämällä ja vähättelemällä ihmistä.
Mikä siinä on, että pitää vetää omaan pussiin? Ihmisillä voi olla erilaisia mielipiteitä.
- Tosi on
No nyt kun tuli mieleen se MOT ohjelma " Haamuäänet " mistähän sen löytäisi esiin? Se olisi hyvä muistutus Suomen " Rehellisistä vaaleista ".
- dfdfööåpi
Nokialla kun äänestin oli kopissa eri numeromallit kun virallisessa äänestyslapussa.Varsinkin 1 oli erilainen. Nokialla persujen äänet alko 1 :llä.
Alkoko muuallakin persujen numerot 1 :llä. - saskjköö
kun kävin nokialla äänestämässä,oli äänestyskopissa eri numeromallit kun varsinaisessa äänestyslipussa.Varsinkin 1 oli erilainen.Nokialla persujen numerot alko 1 :llä.Mites muualla alkoko persujen numerot 1 :llä.
Tää viesti tais äsken poistua.Tarkkailkaa poistuuko nyt. - ..,,,,.
köyhien asialla puolueen sivuilla oli taannoin juttua suomen vaali-vilpistä. en tiedä onko se vielä siellä.
- Tosi on
Muitaakseni tuo MOT ohjelman aiheuttama keskustelu oli esillä useampana päivänä palstalla ja Areenalla se oli katsottavissa 30 päivää.
mikäs se tilanne vaalitarkkailijoiden suhteen nyt sitten on? jossain vaiheessahan meille sellaisia luvattiin, mutta sen jälkeen ei ole mitään kuulunut.
näköjään päätös onkin tehty ja saamme tarkkailijat:
http://yle.fi/alueet/savo/2011/02/etyjin_vaalitarkkailijat_ensimmaista_kertaa_suomeen_2370487.html
kerrassaan hieno homma! joko lähtee lyijykynät kopeista ja pyyhekumit virkailijoilta?- IPU:n ansiosta
punamedia kirjoitti:
näköjään päätös onkin tehty ja saamme tarkkailijat:
http://yle.fi/alueet/savo/2011/02/etyjin_vaalitarkkailijat_ensimmaista_kertaa_suomeen_2370487.html
kerrassaan hieno homma! joko lähtee lyijykynät kopeista ja pyyhekumit virkailijoilta?IPU sai muutamia tarkkailijoita tänne, kun valitti käytännöstä. Omalla vaalipaikallani ei tarkkailijoita ollut. Näitä tarvitaan tänne rutkasti lisää!
- Tiosi on
Muistaakseni siinä MOT ohjelmassa oli suuria eroja annettujen äänien ja äänioikeutettujen listoja verrattaessa. Suomeksi sanottuna ääniä oli enemmän kuin ääniokeutettuja oli siinä vaalipiirissä. Kovin äkkiä asia vaiennettiin pois.
- että ei tautileviä
ei suomi ole kummenpi maa kuin muutkaan .
kyllä täälläkin pitää olla rehelliset vaalitarkailiat . - ...A...
Eiköhän noi ole jo tänä päivänä aika selviä hommia... Hävis jenkeissäkin kaliforniassa äänestys lipukkeet. Totuus on kyllä ikävä tosi asia meillä ei ole mitään vaikutus valtaa tässä yhteis kunnassa vaikka niin annetaan ymmärtää.Ihme kun ei vielä kehitetä netti vaalit! Jos seuraatte bb niin ymmärrätte että maapallo on yks iso bb talo. Voitte väittää että olen psykoosissa mutta vaikka ei ole venäjän presidentin vaalit käyty niin voin sanoa että putin on seuraava presidentti. Lähi itään tuodaan demokrantia, euro kaatuu ja tilalle tulee uusi pilipali viritys. Aloin käyttää järkeä ja lopetin uskomasta mediaa. Ai niin onnea Sauli uudesta virastasi! Sanoin jo viime eduskunta vaaleista että samat mulkut siellä häärää ja kas kummaa niin kävi... Se on vaan elettävä tämän kanssa, vaikka totuus v*tuttaa!
- tutkintapyyntö.
Otetaanpa uuteen tutkintaan suomen eu-kansanäänestys. Takuulla tulos oli vaalivilpin tekosia.
- Tri.Sorbus
Taasko on lyijykynät käytössä?
- valtiopetos?
Ei ollut kynjen syy, vaan kynijien epärehellinen toiminta. Vaalitulos oli niin tarkkaan ennakolta arvioidun kaltainen, että vain shamaani noidat olisivat voineet arvioida etukäteen sen noin pilkulleen ennen vaaleja.
- kansan ääni.
Paavo Arhinmäestä tulee seuraava presidentti. Me työläiset pidämme siitä huolen. Työpaikoilla aktivoidaan kaikki äänestämään, vaikka munkkikahvien kera. Oikeisto aina jyllää koulutettujen nuorten voimalla, mutta nyt on viimeinkin pakko antaa täyslaidallinen takapotku noille ikälopuille kääkille. Arhinmäki pressaks.
Valvotaan myös äänestystuloksen todenperäisyys. Se onnistuu kyllä, kun jokainen Arhinmmäen kannattaja sinetöi antamansa äänen ja laittaa kannatuspisteen julkisuuteen.Äänestys on periaatteessa salainen, mutta häpeä ei ole se ketä äänestää. - Työväestön aika
Samaa mieltä. Työväestön on aika valita presidentti, joka on luotettava ja rehellinen kansanpuolustaja. Uuden ajan on alettava Suomessakin ja se alkaa näistä vaaleista.
Petosjytky osoittautui kakkoskokoomukseksi, joten Soini on ulkona jo katteettomien vaalilupaustensa takia, mitään ei ole tehnyt, paitsi peesannut Kataista lahnailemalla oppositiossa. Veroparatiiseista suunniteltu Kokoomuksen varapuolue=pers.
Arhinmäki on paras valinta, hienoa. - Upsista ups
Upsista.
- (o.0)
Esimerkkinä ihan helppo tehdä vaali petos. On kaksi lootaa,toisessa on kymmenien ihmisten väsäämät lipukkeet, vaikka kuula kärki kynällä. laatikko on sinetöity. Pidetään vaali tilaisuus ja ihmiset käyvät äänestämässä ja virallisesti tiputtaa lappunsa laatiikkoon. tilaisuuden jälkee laatikko sinetöidään. laitetaan autoon joka kuljettaa muka laatikon perille mutta todellisuudessa autoja on kaksi toinen auto on se missä on nämä väärät äänestys lipukkeet ja mitkä menevät perille laskettavaksi. Pelkkä teoria mutta mahdollinen... Kyllähän näitä ideoita sauna illoissa pienessä maistissa syntyy. No olenhan itekkin jonkun sortin huijari niin kyllähän koira koirat tuntee... Heh heh soneran umtsi kaupat ja neljä miljardii, oli kyllä ihan paras! Olihan muumimammakki monta kautta presidenttinä, varmaankin sen takia kun oli niin mahtava presidentti. X)
- Tosi on
Siinä MOT:in ohjelmassahan tuli juuri näitä spekulaatioita esiin. Huomiona taas jälleen ei kestä tänäänkään monessa jutussa plussat naurettavaa.
PISTÄMPÄ TÄLLE AVAAJALLE TUHAT 1000 PYSTYPEUKKUA.- hyvä huomio
Ei kestä ja ainakin yksi valtaa pitäviä arvosteleva ketju jo poistettiin ilman syytä. Hyvin S24 nosti taas nuo turhat aiheet tuohon ylös ja tiputti maanpetturi Stubbia käsitelleen ketjun pois. Taisi käsky tulla suoraan horseface:iltä...
- Tosi on
Alkaa nuosemaan juuri noita ikivanhoja juttuja tiheään ylös, kun ei ole valtaa pitävien mieleen jutut.
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi485699Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3235517Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702535Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181988Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont381850Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762