Vapari-akku startti-akkuna?

Minn Kota

Laitoin alkuperäisen 9 vuotta vanhan starttiakun tilalle 75 Ah vapaa-ajan akun, kun sellainen vähän käytetty pyöri nurkissa joutilaana.
Tuleeko ongelmia?

9

5606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Teoriassa saattaa olla, että virranantokyky on huonompi kuin starttiakulla. Toisin sanoen kovemmalla pakkasella pyörittää huonommin kuin se "oikea" samalla Ah-lukemalla oleva.
      Kerropa miten kävi sitten kun on kunnon pakkasista kokemuksia!

      • Minn Kota

        Juu raportoin asiasta sitten kun tulee kunnon pakkasia. Itsekin arvelin, että vaparilla ei saa sellaista hetkittäistä räjähtävää starttia aikaiseksi.
        Mutta näin 0-keleillä en huomannut mitään eroa näin alkajaisiksi.


    • Jos tarkoitat tuolla vapari-akulla ns. paikallisparistoa, niin saattaa tulla pitkän päälle harmia. Nimittäin paikallisakkujen kennolevyjen rakenne poikkeaa ajoneuvoissa käytetyistä starttiakuista. Ne eivät kestä tärinää niin hyvin kuin starttiakku. Kennoja saattaa mennä oikosulkuun ja akun jännite putoaa. Hetkellinen virranantokykykin on huonompi.

      • Minn Kota

      • Minn Kota kirjoitti:

        Siis näitä vapaa-ajan akkujahan käytetään mm. matkailuajoneuvoissa, retki-autoissa, asuntovaunuissa veneissä...

        varta 75ah hobby

        http://www.totalbatteries.co.uk/i-812071-81270-Varta-Hobby-Leisure-Battery-A27-12V-75Ah-I3637.html

        Ei siis ole kysymys paikallisakuista. Ei ole syytä huoleen, kestävät mekaanisesti saman kuin starttiakut, jos kestävät veneen rynkytyksen. Veneessä noita käytetään "hupipuolen" akkuina. Valitan sekaannusta.


      • Minn Kota
        Täpinä kirjoitti:

        Ei siis ole kysymys paikallisakuista. Ei ole syytä huoleen, kestävät mekaanisesti saman kuin starttiakut, jos kestävät veneen rynkytyksen. Veneessä noita käytetään "hupipuolen" akkuina. Valitan sekaannusta.

        Ei mitään, kiitos vastauksesta.

        "Akun levyjen välissä on lasivillaerotin, jonka ansiosta akut kestävät erittäin hyvin
        tärinää."

        http://www.varta-automotive.com/uploads/tx_sbdownloader/PowerNews_FI_04.pdf


    • Minn Kota

      >>Kerropa miten kävi sitten kun on kunnon pakkasista kokemuksia!>>

      Oli -15c tässä eräänä aamuna pakkasta ja ei mitään ongelmaa! Startti pyöri vinhasti ja auto käynnistyi ok!

      • Auto masentaja 2

        Ei sen näillä tämän talven pakkasilla pitäisi mitään vaikuttaakaan. Kun saman verran lisää kylmää niin sitten - ehkä?
        Positiivista, että ilmoitit kokemuksesi!


    • Kiitos kun jaat kokemuksesi palautteen muodossa.
      Harva kyselijä vaivautuu jälkeen päin kertomaan, kuis kävi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      82
      7671
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      129
      3059
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      156
      1923
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      74
      1731
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      131
      1579
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      173
      1511
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1212
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      80
      904
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      50
      834
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe