Laitoin alkuperäisen 9 vuotta vanhan starttiakun tilalle 75 Ah vapaa-ajan akun, kun sellainen vähän käytetty pyöri nurkissa joutilaana.
Tuleeko ongelmia?
Vapari-akku startti-akkuna?
9
5715
Vastaukset
Teoriassa saattaa olla, että virranantokyky on huonompi kuin starttiakulla. Toisin sanoen kovemmalla pakkasella pyörittää huonommin kuin se "oikea" samalla Ah-lukemalla oleva.
Kerropa miten kävi sitten kun on kunnon pakkasista kokemuksia!- Minn Kota
Juu raportoin asiasta sitten kun tulee kunnon pakkasia. Itsekin arvelin, että vaparilla ei saa sellaista hetkittäistä räjähtävää starttia aikaiseksi.
Mutta näin 0-keleillä en huomannut mitään eroa näin alkajaisiksi.
Jos tarkoitat tuolla vapari-akulla ns. paikallisparistoa, niin saattaa tulla pitkän päälle harmia. Nimittäin paikallisakkujen kennolevyjen rakenne poikkeaa ajoneuvoissa käytetyistä starttiakuista. Ne eivät kestä tärinää niin hyvin kuin starttiakku. Kennoja saattaa mennä oikosulkuun ja akun jännite putoaa. Hetkellinen virranantokykykin on huonompi.
- Minn Kota
Siis näitä vapaa-ajan akkujahan käytetään mm. matkailuajoneuvoissa, retki-autoissa, asuntovaunuissa veneissä...
varta 75ah hobby
http://www.totalbatteries.co.uk/i-812071-81270-Varta-Hobby-Leisure-Battery-A27-12V-75Ah-I3637.html Minn Kota kirjoitti:
Siis näitä vapaa-ajan akkujahan käytetään mm. matkailuajoneuvoissa, retki-autoissa, asuntovaunuissa veneissä...
varta 75ah hobby
http://www.totalbatteries.co.uk/i-812071-81270-Varta-Hobby-Leisure-Battery-A27-12V-75Ah-I3637.htmlEi siis ole kysymys paikallisakuista. Ei ole syytä huoleen, kestävät mekaanisesti saman kuin starttiakut, jos kestävät veneen rynkytyksen. Veneessä noita käytetään "hupipuolen" akkuina. Valitan sekaannusta.
- Minn Kota
Täpinä kirjoitti:
Ei siis ole kysymys paikallisakuista. Ei ole syytä huoleen, kestävät mekaanisesti saman kuin starttiakut, jos kestävät veneen rynkytyksen. Veneessä noita käytetään "hupipuolen" akkuina. Valitan sekaannusta.
Ei mitään, kiitos vastauksesta.
"Akun levyjen välissä on lasivillaerotin, jonka ansiosta akut kestävät erittäin hyvin
tärinää."
http://www.varta-automotive.com/uploads/tx_sbdownloader/PowerNews_FI_04.pdf
- Minn Kota
>>Kerropa miten kävi sitten kun on kunnon pakkasista kokemuksia!>>
Oli -15c tässä eräänä aamuna pakkasta ja ei mitään ongelmaa! Startti pyöri vinhasti ja auto käynnistyi ok!- Auto masentaja 2
Ei sen näillä tämän talven pakkasilla pitäisi mitään vaikuttaakaan. Kun saman verran lisää kylmää niin sitten - ehkä?
Positiivista, että ilmoitit kokemuksesi!
Kiitos kun jaat kokemuksesi palautteen muodossa.
Harva kyselijä vaivautuu jälkeen päin kertomaan, kuis kävi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2442165- 1891644
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461302Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad501005- 41816
- 14800
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30771Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21760Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .25746Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46647