Avainmedia lehdessä kerrottiin Hanttien

kielelle

painetun Luukkaan evankeliumin saamasta vastaanotosta. Ensin lehti hehkutti herätyshöpinää, aivan kuin Kekkosslovakkian aikainen yya sopimus liturgia edellytti. ”Uskovaiset hantit ovat innokkaita hyvän sanoman levittäjiä, ja heidän kokemuksensa mukaan viesti menee parhaiten perille oman kielen kautta” ja noinhan se on.Kolme sivun jälkeen lehti väittää, että mulimi alueilla puhaltavat voimakkaat herätys höpinä tuulet? Samoin uutisoi myös Fidan uutiskirje. Jeesus ei kuitenkaan käskenyt julistaa mitään höpöhöpö juttuja, vaan Mt 24:14 mukaan Jeesus sanoi:
Ja tämä valtakunnan evankeliumi pitää saarnattaman kaikessa maailmassa, todistukseksi kaikille kansoille; ja sitten tulee loppu.

1

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hantit!

      Kuitenkin tekstissä kävi ilmi, että Hantit lukiessaan omakielistä sanaa tulivat uskoon ja alkoivat kertoa ilosanomaa muillekin Hanteille. Tuo vain ei tullut aloituksessa esille.

      ”Uskovaiset hantit ovat innokkaita hyvän sanoman levittäjiä, ja heidän kokemuksensa mukaan viesti menee parhaiten perille oman kielen kautta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2435
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1407
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      80
      1253
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      9
      1176
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      875
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      870
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      44
      723
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      92
      712
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      27
      689
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      666
    Aihe