Ketä olivat ne Durbanin "viisaat miehet"?

Tavallinen kansalainen ei voi ymmärtää miksi ilmastotalkoiden alkamista oli siirrettävä liki kymmenellä vuodella?
1196
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kiina Usa, Kanada ja Intia nauravt moiselle turhuudele ja laajentavat omaa teillisuuttaan kivihiilellä ja ydinvoimalla.
Näin muualla.
Euroopankin teollisuus siirtyy Kiinaan ja Intiaan.

Äänestä
  • "Kiina Usa, Kanada ja Intia nauravt moiselle turhuudele ja laajentavat omaa teillisuuttaan kivihiilellä ja ydinvoimalla.
    Näin muualla.
    Euroopankin teollisuus siirtyy Kiinaan ja Intiaan. "

    Durbanissa sovittiin nimenomaan, että myös näille maille tulee jatkossa sitovat kiintiöt. Siksi kokous oli onnistunut. Siksi Niinistöä pitäisi kiittää.

    Äänestä

Humpuukia ja Canned Heat bookia koko juttu.

Äänestä

Nykymaailma teollisuuden ja osakeomistajuusjärjestelmän vetämänä ei kykene nopeisiin päätöksiin ympäristö- ja muissa asioissa jotka vaikuttavat yritysten kasvupotentiaaliin negatiivisesti. Järjestelmä suojaa itseään, vaikka ilmastonmuutokseen uskoisikin niin jokainen haluaa olla viimeinen aivan viime tingassa joka asioille jotain tekee jottei koituisi tappiota. Ensimmäiset jotka lähtevät mukaan päästövähennykseen kohtaavat nimittäin kasvavaa kilpailupainetta niiltä jotka eivät lähde mukaan vähennyksiin.

Kehittyvät maat haluavat samalle tasolle, se on selvä, Kiina yms. ostavat aikaa pienillä lupauksilla vaikka oikeasti tekevät mitä lystää - ja heilä on yhä vahvempi rooli yhdysvaltojen ja euroopan syöstessä taantumaan.

Lopuksi: tiede ilmastonmuutoksen takana voi olla hyvää ja ilmiö todellinen - ihmiskunta kokonaisuutena ei vain ole hyvä vastaamaan tilanteisiin jotka syntyvät viiveellä ja pitkän ajanjakson kuluessa, se ei mene maalaisjärkeen miten välillä viilenee joinain vuosina ja silti ilmasto lämpenee pitkällä aikavälillä. Se on suurin heikkoutemme pitkässä juoksussa, mutta nykyjärjestelmä nopeine voittoineen ja kvartaaleineen ei sovi pitkän tähtäimen politiikkaan.

Äänestä

Totta: raha ratkaisee - aina...

Äänestä
  • Kun vihreiden omistussuhteet eri yhtiöihin tutkittaisiin,niin saataisiin uudet lööpit lehtiin ja tv-kanavien ajankohtaisohjelmiin uutta aihetta.

    Äänestä

  • Salaa varakas kirjoitti:

    Kun vihreiden omistussuhteet eri yhtiöihin tutkittaisiin,niin saataisiin uudet lööpit lehtiin ja tv-kanavien ajankohtaisohjelmiin uutta aihetta.

    Vihreiden rahoitus on kattavasti avattu täällä: http://www.vihreat.fi/rahoitus

    Äänestä

  • Avoimesti varaton kirjoitti:

    Vihreiden rahoitus on kattavasti avattu täällä: http://www.vihreat.fi/rahoitus

    KOKO RAHOITUSHÖPINÄ ON SOTKETTU PAKKORUOTSILLA!

    Äänestä

Onko Katainenkin niin naivi, ettei huomaa Vihreitten kusettamista.

Äänestä

Äänestän Kokoomusta nyt ja aina. Olen kokoomuslainen munaskuita myöten. Tekivät he sitten mitä tahansa, he tulevat saamaan ääneni ikuisesti. Luottakaa siihen Jykä ja Kimmo!

Äänestä

KIRJOITATKO VANKILASTA VAI PÖPILÄSTÄ?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja naikkoset? kirjoitti:

Tavallinen kansalainen ei voi ymmärtää miksi ilmastotalkoiden alkamista oli siirrettävä liki kymmenellä vuodella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu