Myydäänkö apteekissa tyroksiinia (kilpirauhasen vajaatoimintaan) muissa kuin 100 kpl:n pakkauksissa? Eli jos tarvitsen tyroksiinia kerralla vain esim. kuukaudeksi, niin voinko ostaa vain 30 tablettia ja ostaa loput 100 kpl:een reseptiin jäävät tabletit myöhemmin? Siis jäljelle jäisi 60 tablettia, kun 10 kpl:n pakkauksia ei varmastikaan ole myynnissä.
Jos tyroksiinia voi ostaa vain tuon 30 tablettia kerralla, niin paljonko 30 tablettia maksaa? 100 kappaleen purkkihan maksaa tavallisen Kela-korvauksen jälkeen ilmeisesti noin 4,05 e.
Jos tyroksiinia voi ostaa vain tuon 30 tablettia kerralla, niin paljonko 30 tablettia maksaa? 100 kappaleen purkkihan maksaa tavallisen Kela-korvauksen jälkeen ilmeisesti noin 4,05 e.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei ole ainakaan Thyroxin-nimellä muita kuin 100 kpl:n pakkauksia.
Joo eihän tyroksiinilla ole mitään rinnakkaisvalmisteita, joten kai se on sitten otettava se 100 kpl kerralla.
Osaako kukaan sanoa, maksaako se purkki tuon
4,05 € Kela-korvauksen jälkeen? Oletan, että saan ainakin tuon 42 %n Kela-korvauksen, vaikka en ole toimittanut Kelaan mitään lääkärinlausuntoa?
Totta kai saat peruskorvattavuuden., siihen ei mitään B-lausuntoja tarvita. Lähes ilmainen lääke, C-kpl maksaa sen 4,05 euroa.
Ja hinta on sama molemmille vahvuuksille, 25 mikrogrammalleja 0,1 milligrammalle.
miksi et hanki B-lausuntoa?
Itse olen siirtymässä Thyroxinista pois, vaikka uusi lääkitys sitten maksaakin suht paljon...
Siksi en ole hankkinut B-lausuntoa, koska olen siinä käsityksessä, että se maksaa jotain 27 €, tai sinnepäin. En sitten tiedä, olenko väärässä asian suhteen? Voiko lausunnon saada jossakin tapauksessa ilmaiseksi terveyskeskuslääkäriltä?
Jos hankin B-lausunnon, niin jääkö tyroksiinista silti vielä joku omavastuumäärä itse maksettavaksi?
Miksi olet siirtymässä tyroksiinista pois? Olen kuullut, että Armour Thyroidia käytetään Suomessa todella vähän ja vain yleensä siinä tapauksessa, jos Thyroxin ei tehoa.
Lääkkeelle myönnetään erityiskorvattavuus B-todistuksen perusteella. Erityiskorvattavasta lääkkeestä maksetaan 3 euroa 3 kk annoksesta. Thyroxin näyttää maksavan peruskorvattavana asiakkaalle 3,80 € / 100 kpl pakkaus (riittää kolmeksi kuukaudeksi jos otetaan pilleri päivässä). Eli hintaero on mitätön ja jos B-todistuksesta joutuu maksamaan lääkärinpalkkion, sitä ei kannata pyytää.
mä ihmettelen,, miksi pitäs pienempiä pakkauksia olla? kun Thyroxia syödään ainakin jos on vajaatoimintaa niin koko loppuelämä ,minulla on tällänen käsitys.ja jos maksaa noin 4eur, /kk niin onko se paljon? ei,,, minä olen jo vuosia syönyt ja olen työtön enempää ei se ole minua konkurssiin vienyt ,
B_ todistus maksaa. tk.osta. 33 eur,, juuri jouduin hommaamaan sellaisin sairaslomaa varten.muussa asiassa,
Tässä tapauksessa pienen pakkauksen ostaminen on turhaa koska lääke on halpaa. Jossain muussa lääkkeessä joka on kallis, pieni ja halvempi kokeilupakkaus on tarpeen. Minulla kävi joku vuosi sitten että määrättiin uusi kipulääke. Kuukauden kokeilupakkauksella havaittiin että se ei näyttänyt aiheuttavan sivuvaikutuksia ja kivunpoisto toimi. Ehdin jo ostamaan 3 kk pakkauksen joka maksoi n. 80 € kelakorvauksen jälkeenkin. Sitten löydettiin sattumalta labrakokeissa että munuaiset olivat pettämässä ja jouduin lopettamaan lääkkeen käytön heti. Lähes täysi pakkaus ja tietenkin rahatkin meni hukkaan. Yleensä ongelmat havaitaan jo kuukaudessa pienellä pakkauksella ja siitä on hyötyä.