Elikkä kyselen ihan uteliaisuuttani. Veljeni joka on 15 vuotias ja painaa n.90kg nostaa 60kg vaikkei ole harjoitellut nostoja yhtään. Penkistä siltä nousee (vain) 80kg. Salilla se on käynny 2 kk.
Huvitti katsella kun vanhempi kovempikuntoinen mies tuli ja yritti nostaa tuota 60kg suorille muttei jaksanut..
Paljonko nostatte suorille käsille???
14
1727
Vastaukset
- ES(ari) Jonne
ES antaa tekniikkaa ja voimaa! Juokaa ES ja suorille käsille nousee 200kg!
- -Janne.
Riippuu vähän millä tyylillä nostetaan. Itse harjoittelen painonnostoa ja hion tekniikkaa paremmaksi, joten en niinkään keskity maksimipainoihin. Olen mielestäni hyvällä tekniikalla työntänyt 50kg ja 65kg periaatteessa on ihan hyvin suoritettu sen miten olen tähän mennessä oppinut. Toistaiseksi en ole vielä työntänyt saksityylillä vaan "hypyllä".
Tempausta harjoittelen 30 kilolla, siinäkin alkaa tekniikka tulla viikko viikolta paremmaksi ja voi pian laittaa enemmän romua tankoon.
En tässä siis kehu tuloksillani vaan olen kiinnostunut lajista ja inspiroidun tällä hetkellä tekniikan hiomiseen ja räjähtävän voiman tuottoon jne.
Kun harrastin kehonrakennusta, työnsin suorilta jaloilta puhtaasti 10-15x 100kg, sekä 1x115kg, pienellä heijauksella 120kg.
Istuen tehtävässä smith koneessa olen työntänyt 5x 150-160kg.
En pidä elopainoa tässä asiassa juurikaan merkittävänä jos voimasta on kysymys. Kilpailussa se on sitten eri asia.- varovasti nyt
Aijai, ettet nyt vaan rikkois ittees.
- ES(ari) Jonne
Juo ES niin voimasi räjähtää!
- ES???
Mistä sitä saa?
- -Janne.
"Aijai, ettet nyt vaan rikkois ittees. "
Niin, "täytyy varoa ettei käy samoin kuten sille 19v pojalle siinä penkkipunnerruskilpailussa". Pikkupojilla kun on tunnetusti heikot luut :)
Kokeneempi kaveri olisi kestänyt suorituksen rikkomatta luitaan.
Onkin hyvä muistaa aina salilla vähän toppuutella poikasia, ettei vaan
tule pipi ja kasvukin voi häiriintyä.- -Janne.
" varovasti nyt "
??
Eli jonkun mielestä aloittelevan painonnostajan tulisi heittää samantien 100 kiloa tankoon vaikka tekniikka on vielä haussa?
Mitä olen alan oppaita tutkinut, niin se ei pidä paikkaansa.
Kyllä tässä kisoihin ollaan ihan pyrkimässä kyllä ja isot romut tulee heilumaan pään yläpuolella, mutta siihen ei ole mitään kiirettä :)
Vaikka omaan vuosien punttailutaustan niin painonnosto ei ole sama asia kuin maata penkillä ja työnnellä rautaa ilmaan. Aika leppoisa tuo kehonrakennus verrattuna painonnostoon :)
En todellakaan varo paikkojani vaan opettelen tekniikkaa nimenomaan.
Olen oppinut hillitsemään itseni painojen suhteen, joten " ei heti makeaa mahan täydeltä " :) - varovasti nyt
-Janne. kirjoitti:
" varovasti nyt "
??
Eli jonkun mielestä aloittelevan painonnostajan tulisi heittää samantien 100 kiloa tankoon vaikka tekniikka on vielä haussa?
Mitä olen alan oppaita tutkinut, niin se ei pidä paikkaansa.
Kyllä tässä kisoihin ollaan ihan pyrkimässä kyllä ja isot romut tulee heilumaan pään yläpuolella, mutta siihen ei ole mitään kiirettä :)
Vaikka omaan vuosien punttailutaustan niin painonnosto ei ole sama asia kuin maata penkillä ja työnnellä rautaa ilmaan. Aika leppoisa tuo kehonrakennus verrattuna painonnostoon :)
En todellakaan varo paikkojani vaan opettelen tekniikkaa nimenomaan.
Olen oppinut hillitsemään itseni painojen suhteen, joten " ei heti makeaa mahan täydeltä " :)Tätä juuri tarkoitin, jos punttailutaustaa takana, kannattaa aloittaa painonnosto varovasti ettei riko itseään.
- -Janne.
Kyllä. Painonnostossa helposti voi revähtää paikat..
- dvnkijl42789dfjk
baariss on kovii jätkii 5 tuopin jälkee jokane väittää nostavansa vähintää 200kg
känniläiset ne vahvoja on - -Janne.
Jep, tosi vahvoja. Pitäis alkaa itekin juomaan.
- qq
Juu, kyllä humalassa kaljakori nousee ihan suorille käsille. Kannattaa siis juoda jos haluaa voimailla:)
- qq
...Ja täytyy sanoo että kyllä se 100 kg suorille käsille on se miehen mitta. Jos menee on hyvässä fyysisessä kunnossa, takaan sen. Muistan kun ensimmäisen kerran nostin yhdellä kädellä 60kg suorille käsille, olin silloin jotain 19-vuotias. Tyyli vapaa.
- omatpainot sillo 65
maatalon pojat jotka noin painavii harvoin oli nostivat vaikeammin nostettavia kalustoja jotkan paino ton verran..kokeiltiin siät tuoss ennen inttiikää painojaki ja kllä n80kg oli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2624606Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442797Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761761Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 591360
- 941253
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138- 471129