Missä on adressi minkä voi allekirjoittaa että vastustaa tuota uutta Yle-maksua? Se on ihan hullua että kaikki pannaan maksamaan ja meilläkään ei ole koko TV:tä emmekä välitä mokomista ala-arvoisista ohjelmista! Ja mekinkö sitten maksaisimme!
Haloo, nyt kaikki vastustamaan tuota hulluutta, lopettakoot koko ylen, mihin sitä tarvitaan? Tiedottamisen voi hoitaa muilla kanavilla, no problem.
Tämä uusi suunnitelma on TÄYTTÄ RYÖSTÖÄ!!
Haloo, nyt kaikki vastustamaan tuota hulluutta, lopettakoot koko ylen, mihin sitä tarvitaan? Tiedottamisen voi hoitaa muilla kanavilla, no problem.
Tämä uusi suunnitelma on TÄYTTÄ RYÖSTÖÄ!!
Vastaukset 43
Vanhimmat
Minusta taas uusi vero on oikeudenmukaisempi kuin nykyinen maksusysteemi. Uuden mukaan muutamat kärsivät, kuten sinä. Ymmärrän että se on teille ”harmin paikka”.
Nykyisellä maksutavalla tuhansia jättävät maksamatta, ja kaikki muut joutuvat maksamaan niidenkin osuus.
Uusi vero tulee olemaan pienempi kuin nykyinen TV-lupamaksu lähes 90% talouksille. Korotus tulee siis runsaalle 10 %:lle
nyt onneksi nekin keskituloiset tai varakkaat ihmiset jotka ovat katsoneet vuosikausia pimeesti, joutuvat maksamaan vastavuoroisesti meidän vähävaraisten telkkariluvan.
Meistä vähävaraisista on varmaan useita jotka ovat viimeisillä rahoillaan maksaneet telkkarilupansa, samaan aikaan kun ne, jotka olisivat siihen hyvinkin pystyneet, ovat katsoneet pimeesti.
Joo munkin mielestäni on tuo uusi tasapuolisempi pitäisi vain tiedottaa tarkemmin kuinka maksu menee.
Alle 7000 €/ vuosi ei maksa mitään, mutta n. 1100 €/kk on lähes yhtä pieni tulona, kun ei enää saa tarve harkintaa sähkö ja niin edelleen, eikä asumistukea
ja maksaa Kunka paljon?
Alin vero 50€, tulee 7.800€ vuosituloilla. Jos vuositulot ovat pienemmät, et maksa mitään.
1.100€:n kuukausitulot on vuosituloissa n. 13.200€. Hesarissa olevan taulukon mukaan arvioin, että maksu on silloin n.90€/vuosi.
Kaikki nämä luvut olen ottanut tämän päivän Hesarin graafisesta käyrästä.
Miten asumistuki vaikuttaa, en kyllä tiedä.
12x1100x0,0063=83,16 euroa/vuosi
Eli TV maksusi alenee rutkasti..
Niin nyt itkevät tv maksua vaikka se max olisi vain 140 euroa! Niin rikkaita tällä palstalla tuskin käy, että tienaisivat 22.000 jöröä vuosi.
Kumma kun eivät itke ensi vuoden maksua. 252 euroa vuosi. Antakaa etes mun nauraa:)
Allekirjoitan heti adressin sen löydettyä. Uusi systeemi on aivan järjetö! Minulla ei ole yksinkertaisesti telkkaria, miksi minunkin pitää maksaa niiden laskut jotka katsovat 60 tuuman telkustaan kaikki ohjelmat öin ja päivin?
Kaikki nämä vuodet olen monen muun kanssa maksanut tuhansien muiden ”pinnarien” TV-lupia. Onko se sinusta reilu?
Tiedoksi sinulle: telkkarin tuumakoko ei vaikuta asiaan.
Ehdotukseni sinulle: osta telkkari!
Kun lukee näitä Suomi24 YLE-veropalstoja, tulee sellainen käsitys, että telkkari on Suomessa harvinainen vekotin. Kenelläkään ei ole. Bullsh..
Sinä maksat demareiden suojatyöpaikkojen kuluja. Ylessä on yli 3000 työntekijää. Suurin osa SDP:n jäsenkirjalla olevia johtajia, joilla ei ole mitään oikeaa työtä.
Oli YLE:ssä sitten vaikka OLEMATTOMIEN AKTIIVI-puoluelaisia.
Minä maksan television katselusta.
se koskee myös radiota, tietokonetta josta katsot ohjelmia ja älykännykkää josta voit telkkua myös katsoa.
niin ja yleisissä tiloissa myös kuuntelet ja katsot ylen ohjelmia...
Koska olet alistettu apina ja hypit käskystä.
Onko vaihtoehtoja?
Mitä sinä teet? Sinäkin maksaat (hyppäät). Oletko apina?
Minä maksan, sinä itket ja maksat.
En maksa. Asetan tuloni alle maksurajan. Niin olen tehnyt kaikessa muussakin, kuten alvimaksuissa. Täällä sairaassa maassa, rikolliset ja laiskat palkitaan, niin täytyy laittaa palkat ja luvut sen mukaan. Nyt lisään taas pimeän työn osuutta.
Henkilö (nimim. bofor) joka hyväksyy että TV-katselun hinta laskee on apina.
Mikä on henkilö (nimim. hyppää!) joka vastustaa hinnanlaskua? Se on tyhmä apina.
"Minulla ei ole yksinkertaisesti telkkaria, miksi minunkin pitää maksaa niiden laskut jotka katsovat 60 tuuman telkustaan kaikki ohjelmat öin ja päivin? "
kylläpä näitä telkkarittomia nyt löytyykin :=)
vastaan sinulle että siksi sinunkin nyt pitää maksaa, kun olet toisten kustannuksella jättänyt vuosikausia maksamatta.
ja edelleenkin.
voitaisiin kysyä, että miksi meidän tulee maksaa monista muista verovaroilla ylläpidettävistä palveluista, mitä emme itse käytä ?
minulta ei ole koskaan tultu kysymään haluanko jonkun julkisrakennuksen rakennettavan veroeuroillani, tai uimahallia tai jäähallia.
vai olisinko halunnut suunnata ne varat terveydenhoitoon esimerkiksi.
onko sinulta kenties kysytty näitä asioita.
tiedätkö edes mihin esim. viime vuonna maksamasi veroeurot käytettiin.
ja käytitkö niitä palveluja itse.??
http://www.katsomo.fi/
http://www.ruutu.fi/
http://areena.yle.fi/info/60 Tuo yhteys ei kyllä näy ohjelmaa katsoo tupla ajan katkoilla...
http://www.ampparit.com/
http://yle.fi/elavaarkisto/index.html
Mahdollisuus on netin kautta, joten vaikka ei ole TV voi katsoa jos haluaa. Tosin silloin pitäisi vain olla kunnon lähetykse, jota Areena ei toimita.
Minähän maksan netin käytöstä jo operaattorille, enkä jumalauta varmana ole tilannut koneelleni yhtäkään tv-ohjelmaa!
just joo olet aivoinvalidi :)
Ihan mielelläni vaikkapa aivoinvalidi. Mutta haluan maksaa vain siitä mitä käytän.
syvä invaliitti oot ihan p e r s e s t ä.
Maksat tv lupaa veroja yms koska sinulla on mahis kattoo ohjelmii,
nyt sä kyl katsot omaa napaas ja pesäsuolta peilin kautta.
YLE:n ohjelmia voidaan katsoa eri laitteella. Riippumatta siitä, miten niitä lähetetään, niiden teko ja toimitus maksaa.
Suomessa YLE huolehtii myös mm. suurimpien urheilutapahtumien TV-lähetyksistä. Kaikki MM-kilpailut, Olympiakisat ym. ym. ovat YLE:n heiniä.
Periaatteessa kaikki voisivat heittää telkkarinsa pihalle, jättää TV-luvat maksamatta ja seurata YLE:n ohjelmia tietokoneelta. Mutta… millä rahalla YLE silloin maksaisi urheilulähetyksien oikeuksista?
Siispä, ymmärrän hyvin, että telkkarin ulosheittäminen ai vapauta ketään tästä ”mediamaksusta”.
Kyllä sosiaalitoimisto maksaa tällaiset pakkomaksut.
Sinnehän ne on tähänkin asti työttömät kiikuttaneet tv lupamaksunsa, jotka eivät ole tv:tä salaa katselleet.
Kyllä valtion pitää nyt kustantaa joka torppaan minimi 30" teräväpiirto digitv, kun
siitä kerran alkavat periä pakkoveroa.
Kyllä se valtio vielä keksii uusia pakkoveroja, kuten vaikka eu ylellisyysvero, jolla katetaan näitä eu tukipaketteja.
Valtiohan voi olla niinkin röyhkeä, että se säätää lain, jolla ihmisten tileiltä pakkolainataan rahaa vaikka 20 % eu:n herroille ja takaisinmaksuaika on vähintään 10 vuotta ja ilman korkoa.
Kun menee nostamaan rahaa pankista, niin pankista ilmoitetaan vaan, että
säästäjien tilit on jäädytetty, ettei omia säästöjä enää saa nostettua.
Aatelkaapa, jos tällainen tilanne tulee vielä jossain vaiheessa.
Lupamaksu ei kuulu toimeentulon piiriin. Teevee on köyhälle ylellisyys jota hän ei heidän mukaan tarvitse.
"Kyllä sosiaalitoimisto maksaa tällaiset pakkomaksut.
Sinnehän ne on tähänkin asti työttömät kiikuttaneet tv lupamaksunsa, jotka eivät ole tv:tä salaa katselleet."
olet ulkona kun lintulauta.
sosiaalitoimisto ei ole ikinä maksanut telkkarilupaa, eikä tule maksamaankaan.
jos valistaisin: toimeentulotuessa maksetaan kohtuulliset asumiskustannukset (noin 480 e/kk jos asumistuet ollaan haettu) , kohtuulliset sähkölaskut (noin 50 e/kk), kunnalliset terveydenhoitokustannukset.
ei mitään muuta.
meillä EI ole tv:tä, EMMEKÄ välitä kilpaurheilusta, EMME halua katsoa tv;tä netissä, EI ole älypuhelimia millä katsoa jotain "mobiilia" (?)
vastustamme VAIN sitä, että nyt pakkoryöstettäisi meiltä jokaiselta työssäkäyvältä pienipalkkaiseltakin (itse työttömyyskorvauksella, 411 e/kk ) sellaisesta , mitä EMME käytä ja halua.
ei ole ollut telkkaa niin ei ole koskaan maksettu lupaakaan sellaisesta. meitäkin on. tämä on meidän oma valintamme, emmekä moiti teidän valintojanne!
voisin maksaa enemmän esim TERVEYDENHUOLLOSTA, sillä se on jokaiselle TARPEELLISTA!
jotka puolustatte tuota maksua, ette ymmärrä täysin miten turhaa instituutiota te tietämättänne ylläpidätte. netistä kuulee uutisiakin ihan tarpeeksi, valikoimaa on.
se on VÄÄRIN, jos ON tv eikä maksa lupaa, rehellistä ola pitää.
tämä uusi systeemi EI ole rehellistä, tiedät itsekin. meidän perheestä on sitten 7 maksajaa, 5:ssä eri osoitteessa, nuori pari maksaa vielä kumpikin pienen YRITYKSENSÄ "tulosta". eikä ainoaakaan tv:tä ole.
uskokaa mitä: tämä juttu kaatuu vielä juurilleen!
Ois muuten kiva tietää, kenen aivoista tämä pakkoveroidea on lähtöisin...
Kun Paavo Väyrysestä tulee seuraava presidentti, niin tämmöiset ketkuilut loppuvat! Nyt kun on puikoissa eurooppaan kuikuilevat katajaiset ja urpiaiset, niin meno on sen mukaista. Kohta viedään kansalta perunatkin kellarista :(
kiitä SDP ja Krista Kiurua,myös sdp, ihailemasi Lipponen on myös demari.
Ne uutiset on ylen tuottamia netissä ja radiosta tulee ylen uutiset .
Käytät kuiteskin....
sorry tuli moka ,ei siis Lipponen vaan Väyrynen, mutta siitä ei tuu pressaa...
http://www.demari.fi/uutispaiva-demari/uutiset/uusimmat/4650-krista-kiuru-qyle-vero-puolittaa-miljoonan-suomalaisen-yksinasuvan-maksunq
miten niin puolittaa? jos ei ole telkkaria ikinä ollut, eikä tv-lupaa ole tatvinnut ikinä maksaa, niin mikä tässä puolittuu? en ymmärrä.
Entäs jos en käytäkään? Ähäkutti, vedit vesiperän.
Minäkään en ymmärrä, että jos olen tähän asti maksanut teeveettömyydestä tasan 0 euroa, niin nyt kun maksankin vähintään 55 euroa niin se onkin vähemmän? Anteeksi mutta minkä laskuopin mukaan? En tiennytkään että 55 on vähemmän kuin nolla. Aika jännä juttu..
Ei ole telkkaria mutta kai se nyt täytyy sitten ryhtyä sohvaperunaksi. Ei kannata pyöräillä, ei liikkua, ei syödä terveellisesti. Siihen ei oo enää varaa. Ei kannata mitään, vaan röhnöttää sohvalla telkkaria katsomassa. Pakkovero sen teki. Jos joku lääkäri motkottaa huonoista elintavoista, syytän yleä, eduskuntaa joka sääti asian niin. Muuten olisin voinut valita toisin, mutta Yle ei halunnut että elän terveellisesti.
"Ei ole telkkaria mutta kai se nyt täytyy sitten ryhtyä sohvaperunaksi. Ei kannata pyöräillä, ei liikkua, ei syödä terveellisesti. Siihen ei oo enää varaa."
jos olet niin köyhä kun minä eli työmarkkinatuella, et juuri joudu yleveroa maksamaankaan,
jos olet keskituloinen, saatika hyvätuloinen, niin kehtaat kitistä että ei ole varaa syödä terveellisesti jonkun satasen yleveron vuoksi.
hahahahahahahahahha
Hyvä juttu toi uusi maksu, maksan sen mielelläni. Minulle se on nykyistä huomattavasti pienempi kun olen työkyvyttömyyseläkkeellä. Ja pakkohan se oli valtion toimia noin että ottaa verotuksen yhteydessä kun suurijoukko ihmisiä ei sitä vapaaehtoisesti maksa vaikka on TV. Vastuutonta kansaa, kaikki pitää pakottaa noudattamaan lakia kun ei omaa halua ole niin tehdä. Se on sitten niidenkin ostettava telkku joilla ei sitä ole niin ei turhasta maksa.
Niin ja kaikkien on nyt pakko ryhtyä sohvaperunoiksi. Saa nähdä mitä siitä sitten seuraa...terveydenhuoltomenot kasvavat kun sohvaperunat tarvitsevat enempi lääkäripalveluita alati romahtavan terveydentilansa vuoksi. Mutta noin pitkälle eivät tainneet Yle ja eduskunta nähdä? Saahan tuollakin tietty verorahoilleen vastinetta. Siinä vaan häviää myös ihminen. Mutta tuohon tuo kannustaa, röhnöttämään sohvalle. Kuin että olisi panostanut omaan terveyteensä. Nyt ei kannata, ei ole enää varaa. Yhteiskunta maksaa siitä kalliisti jatkossa.
etteköhän te ole jo sohvaperunoita muutenkin.
Ihmeesti nyt on ryöppyämällä tullut ihmistaloudet sellaiseksi että ei ole teeveetä :=)
mutta eikö se kuitenkin ole hyvä että sinunkaan ei tarvitse enää pelätä tarkastajaa.
250 000 kotitaloudesta, jotka eivät ole maksaneet tv lupaa, on vain 10 % sellaisia joilla telkkaria oikeasti ei ole.
ja tuosta määrästä (250 000) 90 % katselevat pimeästi.
suhteessa sama määrä vastustaa yle veroa.
onko yllättävää ??
Minä olen nii-in iloinen että pimeät katselijat nyt vihdoin ei pysty enää ratsastamaan toisten tunnollisten maksajien kustannuksella.
itse olen maan köyhimpiä mutta maksanut tunnollisesti aina telkkariluvan.
jos ei ole haluja maksaa telkkarilupaa, ei tarvitse ostaa töllöäkään.
se on vähän sama asia, kun miksi ajaa ajokortti, jos ei ole varaa ylläpitää autoa.
ei meiltä muutenkaan ole kysytty halutaanko veroeurojamme käytettävän jonkun turhakkeen yleisen rakennuksen pykäämiseen.
esim. jäähallin, vaikka en itse käytä sen palveluja, pykättiin osin minunkin veroeuroillani. kukaan ei tullut kysymään, haluanko. vai olisinko halunnut nekin eurot suunnattavan vaikka terveydenhoitoon tai vanhustenhoitoon, päiväkoteihin tai muuhun sellaiseen.
tämä vain yksi esimerkki.
Hei " No voihan rähmä" !
Tiedätkö yhtään että Suomessa on SATOJA TUHANSIA USKOVAISIA esim
( JA päälle vielä valistuneita vasemmistolaisiakin, luonnonmukaista elämää haluavia tai oikeistolaisia tai keskustalaisia omilla aivoillaan ajattelevia jne. tai itse valintansa tekeviä lapsiperheitä, aikuisia tai nuoria pariskuntia jotka eivät ehdi niin paljoa TV:tä katsoa että viitsisivät sitä ottaa)
jotka eivät halua olla mitään "populaarimedian ja hömpän kuluttajia" ! Ihan tosi! Et ole ehkä moniin törmännyt, me voimme olla "maanhiljaisia", mutta ei me tyhmiä olla! Meillä vaan on eri arvot kuin sinulla!
Tiedän työkavereistani sellaisia, jotka näyttävät elävän jotain BB- elämää, kun eivät muusta puhuneetkaan. Kysyivät olenko itse seurannut sitä? minä vähän että öö...tuota...mikä se ON...? kyllä ne katsoi minua. Sanoin että meillä ei ole telkkaria, enkä tietsikalta ole seurannut sellaista, jätin sanomatta että kun ei yhtään kiinnosta. VOISIKO VÄHEMPÄÄ KIINNOSTAA?...
Ja jotkut sanoo että nyt joutuu "pinnaritkin" maksamaan. Tiedätkö kuinka monet MUUTKIN kuin pinnarit!
Me kaikki TELEVISIOTTOMAT, ja jotka emme tarvitse niitä "kehuttuja"(hee he hee) Ylen ohjelmia edes netistä! Eikä radiosta. Radiostakin oli ennen lupamaksu, mutta nyt sitten yritetään vetää sekin tähän samaan takaisin, "mediaveroon", kaikkeen minkä voidaan katsoa jotain katseltavaa tai kuunneltavaa tarjoavan. Ja KÄNNYKÄT! Minulla on vanha nokialainen, toimii puhelu-tekstari-herätys-linjalla.
Me käytämme ja maksamme NETISTÄ, ja se riittää meille, ja saa valita mitä lukee tai katsoo eikä ole pakkosyötön ja propagandan varassa. Se on sitä VAPAUTTA!
Poikkeusoloja ja hätätilanteita varten pitäisi kaikilla kansalaisilla olla tietenkin patteriradiot, ja se, että sieltä jollain kanavalla tulee tiedotuksia tilanteitten muuttumisista. Mutta eiköhän ne voi panna tulemaan MILLÄ VAAN OLEVALLA RADIOKANAVALLA, ja TARVIIKO TUON YLEN KALTAISEN "laitoksen" olla T U O T T A M A S S A jotain ohjelmasisältöä, mitään muuta kuin uutiset ja sää, ja ne ...KUN TULEE NE JOTKUT YDINVOIMALAONNETTOMUUDET esim!
Kerta tuo YLE tulee noin Ä L Y T T Ö M Ä N kalliiksi koko maalle.. Kysyn vaan. Ja tuo kaikki voisi tapahtua minkä hyvänsä kanavan kautta, kun se vaan kansalle tiedotettaisi. Estonian uppoamisestakin tuli uutista joka tuutista, kaikki haluaa omalle kanavalleen että saa kuulijoita.
Emme ole myöskään kiinnostuneita URHEILUSTA! Haluamme liikkua itse ja hoitaa kuntoamme!
Ymmärrän että tietysti OIKEATKIN lupapinnarit vastustaa tätä maksua, hehän ovat luistaneet siitä, mikä EI ole oikein.
Mutta ihmettelen niiden reaktioita joilla maksu nousee vaan 30 e, kun valittavat (täytyy olla tulojakin enemmän), kun meidän perheessä NOUSISI = menisi JOKAISELTA kolmelta tuo joku 50-100 tai enemmänkö...ja emme hyödy siitä mitään. TV:tä emme joka tapauksessa osta. Eivät KAIT pakota?
Panee ihmettelemään herrain touhuja!
Parempihan tuo on kuin nykyinen tv-maksu. Köyhille ei tule maksua ollenkaan, eli mitä ruikutat `?
Eipä taideta olla tarpeeksi köyhiä heidän mielestään! se menee jo työmarkkinatuesta kuitenkin, kun nousee hippusen kait vuoden alussa, ja jos tulee v. 7000 e brutto. Ja samassa huushollissa 3-4 maksajaa! = mahdollisesti sitten 3 * 140 e = 420 e vuodessa maksamista ilman sitä toosaa olohuoneen nurkassa.
Ymmärrätkö: SIIS HUIPUSTI ENEMMÄN HINTAA KUIN TÄHÄN ASTI: aiemmin meillä 0 euroa, ja muilla 253 e ! Sinun ei tarvitse ruikuttaa sitä kolmeakymppiä, mutta minä ruikutan vähän sen "vastiikettoman" 420 e perään! :)
Emme TV:tä kuitenkaan hanki, se ei ole mikään VÄLTTÄMÄTTÖMYYSTAVARA elämässä, toisin kuin esim auto on täällä maaseudulla.
Sääliksi käy niitäkin, joilla ei muuta kuin töllön katsominen päivän, illan ja yön ohjelmana, se tylsistyttää varmasti.
"v. 7000 e brutto. Ja samassa huushollissa 3-4 maksajaa! = mahdollisesti sitten 3 * 140 e = 420 e vuodessa"
7000€ bruttotuloilla/henk = 0€ YLE-veroa
Jos huushollissa on 3-4 henkilöä ja kaikki maksavat 140€, se tarkoittaa että huushollilla on suht mukavat tulot.