Kaupunki aikoo elävöittää Seinäjoen keskustaa. Mutta ilmoittaa tämänpäivän lehdessä nostavansa parkkimaksun tunti hinnan eurosta puoleentoista ja lisäävänsä maksullisia katu osuuksia. Eikö se juuri aja loputkin ihmiset asioimaan peltomarketteihin. Seinäjoen keskustaa on turha verrata Poriin ja Jyväskylään sillä ruuhkaa on korkeintaan neljän maissa.
Ristiriitaista
Lisävero
5100
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
no siitä hinnan korotuksestahan vasta elämöinti alkaakin.
Siinä menee keskustan liikkeiltä ne vähätkin asiakkaat, jotka niillä vielä on. Kuka tulee tappelemaan parkkipaikoista ja ryhtyy keräilemään etukäteen kolikoita automaatteja varten, kun markettien pihoissa kaupungin laitamilla on ilmaista tilaa autoille.
Kuolee koko keskusta.
Voiko jotain noin henkitoreisiin päästettyä kaupungin keskustaa enää elävöittää millään konstilla? Pysäköimisen hankaloittaminen viittaisi siihen, että keskustaa ollaan kehittämässä jalankulkutyyppiseksi ja ihmismittakaavaiseksi paikaksi, mutta valitettavasti se ei tule onnistumaan ainakaan helpoin konstein olemassaolevan kaupunkirakenteen ja rakennuskannan epäviihtyisyyttä aikaansaavan olemuksen takia.
Niin en oikein tiedä mikä se kaupungin lääke on tähän kuuluisaan elävöittämiseen? Onko se ehkä niin että tänne tullaan oikein katsomaan ryminällä hiljaisuutta ja autioitunutta matalaa kaupunkia ja silloin voi ehkä hetkellisesti aistia ja jopa nähdä kaupungissa enemmän kuin kymmenen yhmistä liikkuvan jalkakäytävällä...noo oli miten oli niin tämä on tosi:)
Kauppakeskus Lehtisellä on sellainen hyvä systeemi että automaatista saa nappia painamalla ilmaisen 1 tunnin parkkiajan. Siinä ajassa käy asioilla mutta samalla se karkottaa ne jotka vain parkkeeraisivat sinne autonsa koko päiväksi.
Samanlainen systeemi saisi olla koko keskustassa.