Viiniglögin lämmittäminen ja nauttiminen. Miten?

Tonttu

Sain pullon 10% viiniglögiä. Jos haluan juoda vain mukillisen, niin miten se kannattaa lämmittää? Mikroon ai varmaan kannata alkoholia laittaa, joten ainoa vaihtoehto lienee minulle kattila.

Onko vinkkejä glögin lämmittämiseen? Enta kannattaako laittaa vettä sekaan?

7

13028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tiskin tällä puolen

      Eiköhän se mikro ole helpoin tapa lämmittää se glögi, lyhyissä jaksoissa niin että ei pääse kiehumaan (alkoholi ei kestä keittämistä).

      Jos nyt jostain syystä haluat lämmittää kattilassa, niin älä ainakaan anna sen kiehahtaa. Lämpötila on sopiva kun tuntuu sormella kokeilemalla kuumalta, mutta ei polttavan kuumalta. Vettä en noin mietoon glögiin lisäisi, ei tuo mitään lisäarvoa ja heikentää makua.

      Alkon perinteisen hehkuviinin kanssa kannattaa tosin olla tarkkana, kahden desilitran muki sitä vastaa 11 senttilitraa 40 % juomaa (= 3 ravintola-annosta)

    • Latkiainen

      Puhtaan etyylialkoholin eli etanolin kiehumispiste on vähän yli 78 °C, joten alkoholia alkaa haihtua alkoholi-vesi-seoksesta (glögistä) jo reilusti ennen kuin seos on kiehuvan kuumaa. Jos haluaa nauttia glöginsä alkoholipitoisena, kannattaa kuumentamisessa olla tarkkana: nopea kuumennus eikä kiehuvan kuumaksi sittenkään.

      Itse kuumennan glögini sähkölieden nopeimmalla levyllä kattilassa tai kasarissa, mutta en näe mitään estettä mikronkaan käyttöön. Oikea ajastus selvinnee vain kokeilemalla.

    • Yualle

      Oikea tapa on tislata ensin (suljetusti!) alkoholi siitä pois, sitten lämpsyttää pelkkä löki liedellä ja, kun se kuumentunut humpsauttaa alkoholi takas lökiin. Näin pysyy hommat hanskassa.

      • glögin litkua

        Juu näin o xD


    • Riippumaton_Ajattelija

      Onpa se vaikeaa. Eikö ole yksinkertaisinta korvata keittämisessä mahdollisesti poistunut alkoholi uudella, keittämättömällä versiolla?

      Esim kun keität toopillisen glögiä, lisäät siihen tarpeellisen suuren määrän esim vodkaa tai ihan kossua jos et muuta keksi?

    • punssi

      1. Älä keitä
      Alkoholipitoista glögiä ei kannata lämmittää kiehuvan kuumaksi, koska alkoholi alkaa haihtua juomasta jo viimeistään 80 asteessa.

      2. Älä käytä vedenkeitintä
      Joitain vuosia sitten suomalaisessa vanhustenkerhossa tarjottiin glögiä, jota oli lämmitetty vedenkeittimessä. Keittimestä irtosi glögiin kuparia, josta 15 vanhusta sai myrkytysoireita. Varmuuden vuoksi vedenkeittimen käyttöä glögin lämmittämiseen on syytä välttää.

      3. Älä käytä alumiinikattilaa
      Hapanta glögiä ei ole hyvä lämmittää alumiinikattilassakaan, koska sellaisesta kattilasta voi irrota alumiinia.

      4. Varo kitkeryyttä
      Ole tarkkana glögin keittämisessä. Jos keität mausteita liikaa, juomasta voi tulla kitkerää. Tarkista mausteliemen reseptistä.

      5. Vahdi kattilaa
      Lämmitä glögi mieluiten mikroaaltouunissa tai liedellä joko teräksisessä tai pinnoitetussa kattilassa. Koska glögissä on myös sokeria, se voi kuohua hetkessä yli kattilan laidan. Vahdi siis kattilaa tarkasti siinä vaiheessa, kun juoma alkaa olla kuumaa.
      -_-

    • Anonyymi

      Alkon hehkuviini lämmitetään max 75C mikä on jo todella kuumaa.
      Kattila liedelle ja levy päälle. Kun alkaa hieman höyryämään niin kokeile sormella onko riittävän kuumaa. Joo pese kädet ensin. 50... 60C on hyvä, ei siinä sormea kauaa pidä. Lasit voit lämmittää kuumalla vedellä niin pysyy juoma kauemmin lämpimänä.
      Ei kun ääntä kohti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      41
      2355
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      296
      1939
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      20
      1750
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1565
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1404
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1289
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      41
      1272
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1235
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      35
      992
    10. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      31
      944
    Aihe