Oletko karppaaja? Adventistikin voi karpata:

Sirkka-Iita

Pidä huoli riittävästä kuidunsaannista:

Esimerkiksi pähkinät ja auringonkukansiemenet ovat oivallinen kuidun lähde. Myöskin kasvikset ja marjat ovat hyviä lähteitä. Syö runsaasti kaikenlaisia kasviksia.

Karpatessa ei ole pakko syödä epäterveellisiä eläinrasvoja, vaan voit korvata kaiken lihan kasviperäisillä tuotteilla, kuten manteleilla, pähkinöillä ja soijjalla. Muitakin hyviä lihankorvikkeita löytyy. Kasviperäist rasvat ovat elimistölle terveellisempiä kuin eläinrasvat.

7

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Guzzimies

      Ex-adventisti kun karppaa,syö paljon kasviksia, marjoja,pähkinöitä ja eläinrasvoja.Ja tietenkin popsii suuhun hyviä proteinin lähteitä,kalaa,possua.riistaa ja nautaa.Eläinrasvojen vältteleminen on täysin väärin.Huuhaatietoa .

      • !"#€%&/()

        Väität sinä. Itse olet huuhaa.


    • !"#€%&/():lle


      Niin, mitä tarkoitit minun väittävän? Huuhaasta en tiedä, voin jonkun mielestä ollakkin?

      • ei se ollut sinulle

        Hän vastasi Guzzimiehelle...


    • En karppaa vaan...

      Enpä tiedä, meille on annettu ensisijaisesti siement ja hedelmät, ja myöhemmin vielä vihannekset, joten ne ovat ravintomme.

      Poistoon joutaa nuo liian "puhtaat" ja nopeat hiilihydraatit, kuten sokeri, valkoiset jauhot. Hitaat saa olla ainakin meillä. Tarkoitan nimenomaan täysjyväviljaa ja muita siemeniä kokonaisina.

      Hedelmät ovat kuninkaallista ruokaa, joka on päivittäinen osa ruokaamme. Ja hyvää sellaista.

      • Sirkka-Iita....

        Hyvää joulua sinullekin Jari. Kiitos hyvistä kirjoituksistasi. Olen iloinen että palasit tänne kirjoittelemaan monien iloksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      75
      1468
    2. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      13
      987
    3. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      79
      892
    4. Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa

      Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.
      Kajaani
      91
      870
    5. Tunnusmerkkejä Kaivatulle

      Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt
      Ikävä
      51
      714
    6. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      664
    7. Oletko nainen enää täällä?

      En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv
      Ikävä
      51
      631
    8. Jymyuutinen: Suomen talous kasvaa hurjaa vauhtia

      https://www.iltalehti.fi/talous/a/11fba8a8-a7fb-44f4-a58b-f129f6d5bdf5 Akavan pääekonomistin mukaan Suomen kokonaistuot
      Maailman menoa
      134
      628
    9. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      47
      623
    10. Uskaltaako tässä luottaa siihen että

      Ehkä rakastetaan toisiamme?
      Ikävä
      71
      593
    Aihe