Mitä varten useat torvelot yrittävät kiertää hidastustöyssyjä?
Ääliömäisen näköistä kun yrittävät kiemurrella niiden edessä, silti toinen puoli menee töyssyn yli, ja osin toinenkin, ..ttu mitä nuijia,
Ääliömäisen näköistä kun yrittävät kiemurrella niiden edessä, silti toinen puoli menee töyssyn yli, ja osin toinenkin, ..ttu mitä nuijia,
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ilmeisesti et ole koskaan ajanut autolla. Jotkut töyssyt ovat reunoilta matalampia. Taitaa olla liian monimutkaista sun pienille aivoille ymmärrettäväksi.
Espoon järvenperäntien hidastetöyssyjä voi kiertää ihan helposti ja myös kierrän niitä kuten muitakin töyssyjä (kuopat jne tiessä) tarvittaessa. Yleensähän noita ei kannata eikä edes voi kierrellä mutta minäkö ne sinne olen aiheuttanut? Kaikki on syyllisiä niihin töyssyihin? Edes tuolla yhdellä tiellä voin välttää tuon töyssy rangaistuksen jonka joku tai jotkut on minulle hankkinut.
Eipä sen puoleen, ihan hyvä että edes jotain tehty kuin että niitäkään ei olisi, töyssyjä. Kädetöntä ja saamatonta vaan kun ei saada kuriin joitain autoilijoita.
Oliskohan syynä, että auto nyt vaan jostain syystä menee niistä yli mukavammin jos vain toisen puolen renkaat ylittävät ne.
Se voisi olla yksi syy.
Kannattaa kokeilla jos et usko!
etuset yli ja sitten takaset siihen patin laitaan ja avot renkaat sutimaan .....
ja kaikki tämä 4 kertaa peräkkäin...joka päivä
kyllä siinä passaa nauttia kohdalla asuvan (joka on myös hallunnut kyseiset patit )
yö aikaan parasta luukuttaa kunnolla lähtöjä 0-30 ja seuraavalle ja seuraavalle....
hyvää kesää vaan töyssyjen kohdalla asuville...
nauttikaa koko rahan edestä...
itse olen yleensä antanut töyssyjen vieressä asuvien ihmisten etenkin yöllä "nauttia" suorilla putkilla varustetun V8:sin saundeista... Ainakin ikkuniin syttyvien valojen määrästä päätellen tuntuu kiinnostavan ;)
jutut.
Meilläpäin töyssyjen kohdilla asuvat eivät niitä välttämättä ole halunneet. Töyssyt kun ovat pääsääntöisesti koulujen ja päiväkotien läheisyydessä.
Terveisiä myös Capricelle.
ja itse olen jututtanut kohdalla asuvaa joka kehui ne saaneensa siihen.....
mutta kun ruetaan kehumaan niin saimpa ne poistettua koska ne ovat liikenne lainvastaisia...
näin voi toimia jokainen ja vihjeeksi että ne eivät lähde ennen kuin jotain sattuu....
1 pisteen vihje kolhi autoa (ei vaikutusta )
2 pisteen vihje ilmoita viallisesta töyssystä (ei vaikutusta )
3 pisteen vihje kaadu polkupyörällä ja soita poliisit paikalle ( on vaikutusta "takuu")
ps: vaikka eivät olisi halunneetkaan niin ainakin melu haittojen takia niitä voi poistattaa...(niin ja talon arvo nousee koska kohdalla on töyssyjä )
miettiny aivan samaa.
Ne busseille muotoillut onkin helpointa ajaa tasan keskeltä, mutta valtaosa niitäkin väistää, jotta auton toinen reuna menee tasaista ja toinen nousee sen x senttiä.
Huomattavasti pehmeämpi on töyssy ajaa vain toisen puolen renkailla, kokeile vaikka itse. Tämä on monissa paikoin jopa enemmän sääntö kuin poikkeus, vaikkakin siinä rikotaan lakia kiertämällä osittain jalkakäytävän puolelta. Itsehän olemme kuitenkin töyssyt ansainneet, siispä ajelemme töyssyissä.
Täytyy kyllä myöntää että taitaa osaksi olla ihan muotivillitys.