"Ympäristöön ei saa jättää roskaa, likaa eikä käytöstä poistettua konetta, laitetta, ajoneuvoa, alusta tai muuta esinettä siten, että siitä voi aiheutua vaaraa tai haittaa terveydelle, epäsiisteyttä, maiseman rumentumista, viihtyisyyden vähentymistä tai niihin rinnastettavaa muuta vaaraa tai haittaa." (Jätelaki 19 §)'
Siis maisemanrumentajille, jotka ei kunnan määräyksestäkään korjaa rumia rakennuksiaan ja muuta rumentavaa ainesta tontiltaan.
Nämä rojut on myös muiden kuin itsensä silmissä. Sabotoivat pihansa rumilla rojuilla naapureitaan ja muita ihmisiä.
Ja näille ei saa kuulemma mitään, sanoo ympäristölautakunnan jäsen.
Sanovat ettei niille mitään saa!
5
107
Vastaukset
Ei se jäsen vaan viitsi... Tiedetäänhän ne poliitikot ja muut yhteiskunnan loiset.
- :)
Olisi varmaan karmeaa, jos olisi rumat naapurit? :))
Toisen roska on toisen aarre, arvaamaton.
Tip ja tap, ja Kaunista Joulua! - Ruma ja Häjy
Ei tuo laki olisi mitään, mutta kun sen tulkitsijoilta vaaditaan liikaa. ;)
Kuka tavallinen kunnallispoliitikkopulliainen on kykenevä moisen, vaativan ja vaikeasti tulkittavan lain käyttäjäksi?
Siinä instanssissa, joka päättää siitä mikä on epäsiistiä, olisi siistimisen aihetta. :) - lilllanin.x
juuri näin, ne sanoo et enempää ei voi kuin huomauttaa ja kehottaa siistimään. Et siihhen se jää sitten.
Ihmettlen kyllä.
Ja niinpä on tänkin kunnan keskustan alueella aika lähellä keskustaa kaamee ikivanhojen romujen ja ......:n meri muiden silmissä pelollla tien varressa. Yms yms yms.- 40 v tätä katsellut
Loviisasta esimerkki: Kaupungn omistama Almin talo.
Museovirasto ei anna purkulupaa ja oikein nätti talohan se on ollut. Ei ole monta muualla sellaista enää.
Yli 30 vuotta sitten tehdyn katselmuksen mukaan oli kaikilta rakenteiltaan todella hyvässä kunnossa. Kuluneen yli 30 vuoden aikana ainakin talon vuorilautoja on revitty, ikkunoita rikottu ja on se yritetty polttaakin (Oulun tauti) vaan vielä on kasassa. Ränsistyneenä, peltikatto ruostuneena.
Viereen 1960-luvulla rakennettu koulukeskus on jo purettu homehtuneena ja kaikin puolin epäonnistuneena. Uutta ei olle saatu aikaan, koulukkaat jo toista talvea parakeissa opettelevat. Viime vuonna parakeissa oli alimmillaan 8 astetta, vedet lattioilla jne mutta mitäs siitä. Pääasia, että Poliitikoilla riittää puuhasteltavaa. Eikä ole Poliitikoilla sen enempää vastuuta mistään kuin Rakentajilla tai Gryndereilläkään. Kyllä kansa maksaa!
Kaupungin julkisivulautakunta ei Almin talon asialle mitään ole koko 40 v aikana tehnyt, yhdelle autonromujen pihavarastoijalle saivat kyllä kurin. Orimattilassa topakka julkisivulautakunta sai kunnan kuriin, Loviisassa ei ole edes yrittänyt. Palkan kyllä on verorahoista joka vuosi kuitannut. Kuvitteellisessa Vapaassa Maassa tätä sanottaisiin korruptioksi, Loviisassa se on normaalia politiikkaa.
Loviisan kaupunki ratsastaa pollevana WWP -päivillään (Wanhassa Wara Parempi) eli täysin kaupunkilaisten oman työn siivellä tekemättä itse yhtään mitään. Viimeksi hajotettiin Oltermanninkadun (?) varrelta vanha ehjä tiilirakennus ja tilalle on valmistumassa kenkälaatikon näköinen kerrostalo. Grynderit vetää rahoiksi ja epäilemättä joku saa vaaliavustusta muun voitelun lisäksi. Torin laidalta ja Aleksanterinkadulta on hävitetty vanhoja kivitaloja, Shellin kaunis tiiirakennus hajotettiin ja tehtiin uusi kottaraispönttö tilalle. Kaupungin vanha linja-autoasema on suunniteltu purettavaksi ja tilalle 4 kenkälaatikon muotoista YIT:n kerrostaloa; vievät samalla keskustan melkein ainoan parkkipaikan. Uusi linja-autoasema pitäisi tuleman Määrlahteen savipohjaiselle vesijättömaalle kaupungin keskustan ulkopuolelle. Ainakin taksit tykkää, muista viis!
Mannään me vain ulkomaille katsomaan ja ihmettelemään, miten siellä vieläkin asutaan jopa 1200-luvulla rakennetuissa viehättävissä taloissa. Meillä talot ovat jo uusina purkukuntoisia. Jos joku haluaisi itse itselleen kunnollisen talon tehdä, on siinä heti kymmeniä poliittisia virkamiehiä kieltämässä kaiken järkevän, hyvän ja kauniin. Ja laskuttamassa tästä järkyttävästi!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1741192
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?46631Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55559Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä304558Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t228543- 51529
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45502