Sossu maksaa hautajaiset

Meni ohi tuo ohjelma eilen ja nyt en löydä sitä Areenasta. Eikö se eilen tullut? Mainostettin kuinka kauhealta ruumis oli näyttänyt. Miksi? Laitettu huonosti?

Millaiset ökyhautajaiset ja maahanpanijaiset sossu kustantaa? Eikö se riitä, että ruumis hävitetään fiksusti polttamalla? Ei kai sitä nyt tarvitse kuopata? Ei kai nyt mitään pitoja sossu järjestä varattomille? Miksi pitäisi?

Mielestäni hautaaminen pitäisi kieltää ja kaikki polttohaudata.

Minua ei ainakaan jätetä matojen syötväksi, homeiden ja sienten lahotettavaksi.
11114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Sinut jauhetaan ja syötetään minkeille. Se on uusi eu direktiivi.

Äänestä

Aika tekopyhää hurskastelua, jos sossussa aletaan ruumista palvomaan ja oikein peijaisia järjestämään. Elinaikanaan kun ei sossun asiakkaalla ole sossussa mitään arvoa, vaikka ammattiauttajiksi siellä itseään tituleeraavatkin!

Vaikka varamasti näkevät ja tietävät, että niin heikosti menee, että jopa henki on uhattuna, niin apua ei heru. Lisäselvitystä ja muuta pyydetään, ei myönnetä toimeentulotukea.

Vai sitäkö juhlivat, että nyt siitä päästiin! Näin sen täytyy olla!

Äänestä

Eipä sossu paljoakaan maksa, kyllä aivan miniminiminimillä mennään mitä vaan saa.

Samaa mieltä tosin siitä, että mieluummin ruumiit pitäisi polttohaudata ja ottaa lämpöenergia talteen (niinkuin nyt esim. Turun suunnalla tehdäänkin) eikä haudata.

Äänestä

Näkikö kukaan tätä ohjelmaa. Miksei sitä löydy Areenasta?

Äänestä
  • usein kuolleilta aukeaa silmät ruumista liikuteltaessa mutta vastaavaa silmien aukeamista ei kuitenkaan tapahdu toisissa firmoissa.

    Äänestä

  • Tunsin tuon jutun Pekan, hirtti itsensä asuntoonsa kun ei saanut apua ongelmiinsa ajoissa.. Nuori kaveri vielä oli. Ensin sossu riisti Pekalta hengen, sitten vielä aiheutti omaisille painajaisia hoitamalla hautauksen päin p:tä. Tästä Tampereen sossu on tunnettu.

    Äänestä

Kunnioittaako sossu sitä, että ei kuulu kirkkoon?

Moni eroaa kikosta, kun ei ole varaa olla jäsen. Moni myös eroaa siksi, että ei oikeasti ole vakaumusta.

Pitäisin melkoisena rienauksena, jos joku alkaisi veisaamaan tai siunaamaan minua kuoltuani. Todella järkyttävä loukkaus. Pitäisikö asia ottaa esille sossussa, eihän sitä koskaan tiedä, koska se viimeinen päivä on.

Äänestä

Eikö se ole melko yleistä, että ennen kuin on ruumis kylmennyt kuopattu tai poltettu, kämppä keritty käydä läpi ja kaikki vähänkään arvokas on hävinnyt teille tietymättömille?

Äänestä

Ihmettelin ohjelmaa katsoessani että eikö omaisille kun heitä oli kuuluisi hoitaa vainaja hautaan. Ei kai sossun kaikkea tarvitse maksaa kun kerran komea hautakivikin oli ollut varaa laittaa! Kyllä kai aikuisten ihmisten pitäisi ymmärtää että hirttäytynyt ihminen ei ole enää lasten katsottava, eivät sille hautaustoimiston ihmiset enää paljon voi tehdä.

Äänestä

SOSSU EI MAKSA MITÄÄN.

Maksajiksi pakotetaan naapurit.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


polttohautaus kaikil kirjoitti:

Meni ohi tuo ohjelma eilen ja nyt en löydä sitä Areenasta. Eikö se eilen tullut? Mainostettin kuinka kauhealta ruumis oli näyttänyt. Miksi? Laitettu huonosti?

Millaiset ökyhautajaiset ja maahanpanijaiset sossu kustantaa? Eikö se riitä, että ruumis hävitetään fiksusti polttamalla? Ei kai sitä nyt tarvitse kuopata? Ei kai nyt mitään pitoja sossu järjestä varattomille? Miksi pitäisi?

Mielestäni hautaaminen pitäisi kieltää ja kaikki polttohaudata.

Minua ei ainakaan jätetä matojen syötväksi, homeiden ja sienten lahotettavaksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu