Kirkkoherra: Tällaista ei kukaan ymmärrä?

Kourallinen yleisöä kuunteli kirkkoherran tunteiden kieltämistä.
Tänään valo on pimeää, Suojaa tyhjä syli, kyynelten kehto. Pudota valon peitto sydämeni ylle, Tuominen päätti runon.

http://static.iltalehti.fi/uutiset/hakunilankirkko322122011MT_503_uu.jpg
8126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Elämä on mennyt hälläväliä tyyliseksi. Jos ei käy niin vaihtoon periaatteella. Miten se rikkookaan ihmistä?

http://www.youtube.com/watch?v=dggNCiOummA

Paljon haukuttu BB , tässä puhuu Sebastian näkemyksistään uskostaan.

Itse en näin henkevä ole/kykenekään mut kunnioitan 22v kundia kun haisetti tuotannolle ja kunnolla :))

Äänestä

Uskonto on perseetä.. Minä opin jo lapsena ettei uskovaisiin kannata luottaa ne on oikeita piruja..(Olen kasvanut opettajien "yhteisössä") siis ihmiset naapurit vanhemmat olivat opettajia ja leikkikaverit olivat opettajien lapsia ja siellä minä näin uskonnon helvetin ja valheellisuuden, omat vanhempani eivät olleet uskovaisia ..voin kyllä ymmärtää ihmisiä joilla ei äly riitää pohtimaan tätä uskonnon huijausta suotakoon heille se sillä tämä maailma tarvitsee huijattavia ..ketkä muuten esim. sodan syttyessä laitettaisiin eturintamalle. Olen karsatanut kaiken maailman uskonnon höpötystä ja jonkin verran tukiskellutkin asiaa ja ennen kaikkea sitä mikä saa ihmisen noin sekoamaan että uskoo johonkin olemattomaan...ja voin sanoa että UFO:t on todellisimpia kuin jotkut saakelin jumalat ja muut höpöhöpöt

Äänestä
  • Niin kauheesti kirjoitusvirheitä,"olenko oekeessa"kirjoituksessa,että
    olisiko syytä mennä kielikursseille.
    -perseetä
    -karsatanut
    -tukiskellut

    Äänestä

  • Olet Helvetin tiellä. Usko niin pelastut Armosta!

    Äänestä

Kaunista

Äänestä

kukapa sitä uskonnosta välittää,helposti johdateltavien ihmisten touhuja.kannattaisi tosiaan unohtaa uskonto,ja ruveta ajattelemaan maan ulkopuolista elämää,sieltä ne jumalat on aikoinaan tulleet.jos jumalan nimeen tapetaan miljoonia ihmisiä,papit harrastaa homoilua,pedofiiliä,ja samalla yrittävät saada ihmisiä uskomaan jumalaan.tälläinen ajatusmaailma sotii ainakin minun ideologiaa vastaan,ja tosi pahasti.joku filosofi heitti ajatuksen että jumala,ja saatana ovatkin vaihtaneet paikkaansa,ja uskovaiset ovat 2000vuotta palvoneet väärää jumalaa,tämä tukisi näitä väitöksiä,jonka takia uskonnon nimeen harjoitetaan kaikkia kauheuksia.

Äänestä

Hmmm... miltäköhän ateistista tuntuisi, jos hänet niputettaisiin samaan tasapäiseen ryhmään kaikkien ateistien/uskonnottomien kanssa (siitä ryhmästä löytynee murhaajia, muita rikollisia ym. yhtä hyvin kuin ns. kunnon kansalaisia, inhimillisiä ihmisiä)!? Uskontoa tunnustavat ihmisetkin ovat yksilöitä, siinä kuin ateistit ja muut. Yleistäminen ei kuullosta kovin järkevältä...

Äänestä

On siinä Hakunilan Kirkkoherran rehellinen runo, joka ei todellakaan avaudu helposti. Mutta näin se on ymmärrettävämpi. "Tänään todellinen valo on pimeää, homon tyhjä syli suojaa, vaikka on kyynelten kehto. Oi kallis Vapahtaja, pudota valonpeitto sydämmeni ylle. Joop.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Totuus. kirjoitti:

Kourallinen yleisöä kuunteli kirkkoherran tunteiden kieltämistä.
Tänään valo on pimeää, Suojaa tyhjä syli, kyynelten kehto. Pudota valon peitto sydämeni ylle, Tuominen päätti runon.

http://static.iltalehti.fi/uutiset/hakunilankirkko322122011MT_503_uu.jpg

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu