Jälkiviisauttako metsien hiilinielusta?

Ei vaan kirjoitin tästä Ville Niinistön Durban-voitosta jo vuonna 2008 ja muulloinkin.

20.3.2008 19:56

Nyt kun maatalouden uusille tukimuodoille on olemassa tilaus ja siinä vallitsee konsensus, niin lanseerataan hiilidioksidivero. Se on kuluttajan maataloudelle maksama tuki, joka perustuu maanviljelyn ylläpitämään hiilidioksinieluun.

Alkutuotanto toimii nimittäin valtavana hiilidioksidinieluna kasvinviljelyn kautta.
EU jakaa tulevaisuudessa Suomelle liikennepolttoaineiden hiilidioksidin päästöoikeuksia. Ne tulevat olemaan yhtä epäedulliset kuin nyt Suomelle sälytetty biopohjaisen energian velvoiteosuus.
http://www.tem.fi/?89519_m=91208&s=2471


Ts. Suomi saa tietyn määrä liikenteen päästöoikeuksia, joiden laskentamallissa painottuu maan asukasluku. Näin ollen saamme oikeuden muita maita pienempään CO 2 päästöön. Jäljelle jäävistä päästöistä Suomen on maksettava .

Laskentamallissa otetaan huomioon myös maan sitoma hiilidioksidi. Arvata kuitenkin saattaa, että Suomi jää häviölle tässäkin laskentamallissa. Siitäkin huolimatta, että meillä on metsää, järviä ja kasvipeitteisyyttä monia muita valtioita enemmän.

Hiilen sitomisessa on maaseudun ja maatalouden asema keskeinen. Näin maatalous voi antaa hiilensitomiskapasiteetin valtion käyttöön ja saa vastineeksi tukea maatalouden harjoittamiseen.

Ongelma on vain siinä, että EU ei hyväksy hiilen sitomista metsittämällä muista muodoista puhumattakaan. Hiilinielut kohtaavat vastustusta siksi, että suurilla EU-mailla niitä on vain vähän. Seuraavassa E-R Korholan blogi EU:n energiapäätöksestä.
http://www.korhola.com/html/?id=last&path1=ajankohtaista&path2=kuukauden_teema

Kyseessä on vielä teoreettinen pohdinta, mutta tulevaisuudessa asiassa saattaa olla maataloudelle uusi mahdollisuus. (lainaus päättyy)

Kysehän on siitä, että Suomi ei saanut Durbanin kokouksen päätöksellä laskea metsiensä metsiensä tuottamaa hiilinielua kokonaisuudessaan hyväkseen, ei lähimainkaan.

Miksi meidän edustajamme eivät pärjää maailmalla? Metsätaseemme on teollistuneiden maiden parasta AAA-luokkaa. Kun edustajamme eivät pärjää muille maille edes tälläisella tuotteella, niin eikö päättäjiä pitäisi vaihtaa ?

Ovatko vihreät todella sitä mieltä, että nyt tehty sopimus on oikeudenmukainen ? Kun tiesimme tilanteen jo vuosia sitten, niin miksi sitä etsikkoaikaa ei käytetty hyväksi? Nyt pitäisi pirunmoista kyytiä tehdä töitä liikenteen päästöjen maksuosuuksien oikeudenmukaisuuden eteen.

Mitä on tehty ? Olemmeko taas tulevaisuuden maksumiehiä ?

0

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

        Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
        Maailman menoa
        236
        2644
      2. Et taida paljoa

        treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
        Ikävä
        101
        1124
      3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

        Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
        Ikävä
        122
        1068
      4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

        Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
        Kaste
        153
        992
      5. Oikea kaste on syntisten kaste

        Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
        Kaste
        58
        985
      6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

        Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
        Kaste
        717
        897
      7. Mitä toivoisit

        Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
        Ikävä
        63
        831
      8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
        Maailman menoa
        237
        780
      9. Mikä tekee sen

        Vetovoiman kaivatussasi?
        Ikävä
        35
        730
      10. Harmittaako joku

        Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
        Ikävä
        116
        718
      Aihe