...vaan eipä tässä taivas putoa - taaskaan. Vielä muutama vuosituhat sitten tämäkin pikkumyräkkä vienoine tuulenvireineen olisi kuitenkin pantu jumalien suuttumuksen piikkiin.
Nykyisin kuitenkin tiedetään enemmän.
Jumalten viha on kauhea
17
156
Vastaukset
- Hiski+naapurin.kissa
Hassu pikkumyräkkä sikäli että Hyvinkään horisontissa paistaa aurinko.
Niin täälläkin, mutta tuulee ihan mukavasti, talo on vielä mäen päällä. Olen käynyt silloin tällöin katsomassa vieläkö lautasantenni on katolla pakoillaan...
- Hiski+naapurin.kissa
Mikä vika tässä postinumeroalueessa mahtaa olla, kun ei koko syksynä ole yksikään puu kaatunut eivätkä sähköt ole olleet kertaakaan poikki? Tuulet varsinkin tuntuvat kiertävän tämän maailmankolkan kokonaan.
Tuo johtuu tietysti siitä, että siellä on palvottu oikeaa jumalaa, eikä Cthulhun ole tarvinnut vihastua.
- asianharrastaja
Eikös sielläpäin ole semmoisia jyrkkäseinäisiä harjupainanteita eli lukkoja? Jospa asuttekin semmoisen pohjalla.
- Hiski+naapurin.kissa
asianharrastaja kirjoitti:
Eikös sielläpäin ole semmoisia jyrkkäseinäisiä harjupainanteita eli lukkoja? Jospa asuttekin semmoisen pohjalla.
Jos asuisimme, olisimme luultavasti huomanneet sen. Totta kyllä elelemme keskustan pohjoispuolella, ehkä sekin korkeusero jo hiukan tasoittaa.
Hiskillä oli aikoinaan radioantenni Helenenkatu 16 A 13:n parvekkeella, josta oli puunlatvoja lukuunottamatta suora näköyhteys Espoon lähettimiin. Sillä kuuli paikallisasemia joiden ei olisi pitänyt kuulua Keravallakaan, ja Ylen lähetyksistä sai Dolby C:n avustamana musiikkiäänityksiä joissa ainoa kohinan lähde oli äänitysstudion ilmastointi. Hiski+naapurin.kissa kirjoitti:
Jos asuisimme, olisimme luultavasti huomanneet sen. Totta kyllä elelemme keskustan pohjoispuolella, ehkä sekin korkeusero jo hiukan tasoittaa.
Hiskillä oli aikoinaan radioantenni Helenenkatu 16 A 13:n parvekkeella, josta oli puunlatvoja lukuunottamatta suora näköyhteys Espoon lähettimiin. Sillä kuuli paikallisasemia joiden ei olisi pitänyt kuulua Keravallakaan, ja Ylen lähetyksistä sai Dolby C:n avustamana musiikkiäänityksiä joissa ainoa kohinan lähde oli äänitysstudion ilmastointi.Isovanhempani asuivat aikoinaan Huvilakadulla. Oli paljon tasaisempaa sielläkin kuin Sveitsissä.
Riksun ympäristössä oli tänään kuulemma pitkiä sähkökatkoja...- käenpesiä
Hiski+naapurin.kissa kirjoitti:
Jos asuisimme, olisimme luultavasti huomanneet sen. Totta kyllä elelemme keskustan pohjoispuolella, ehkä sekin korkeusero jo hiukan tasoittaa.
Hiskillä oli aikoinaan radioantenni Helenenkatu 16 A 13:n parvekkeella, josta oli puunlatvoja lukuunottamatta suora näköyhteys Espoon lähettimiin. Sillä kuuli paikallisasemia joiden ei olisi pitänyt kuulua Keravallakaan, ja Ylen lähetyksistä sai Dolby C:n avustamana musiikkiäänityksiä joissa ainoa kohinan lähde oli äänitysstudion ilmastointi.Ja minä olen aina asunut HYVINKÄÄLLÄ Ahdenkallionkadun varressa lähellä Piispanpuistoa .
Jopas sattui.... illuminatus kirjoitti:
Isovanhempani asuivat aikoinaan Huvilakadulla. Oli paljon tasaisempaa sielläkin kuin Sveitsissä.
Riksun ympäristössä oli tänään kuulemma pitkiä sähkökatkoja...Täällä Kirkkonummen Gesterbyssä on varmaan liikaa krisseleitä, sillä meillä oli juuri sähköt poikki jotaan puoltoista vuorokautta.
Töppönen kirjoitti:
Täällä Kirkkonummen Gesterbyssä on varmaan liikaa krisseleitä, sillä meillä oli juuri sähköt poikki jotaan puoltoista vuorokautta.
Aika tylyä, tuossa ehtinee jo pakastinkin sulamaan. Reklamaatiota vaan sähköntoimittajalle, niin saatte ainakin pienen korvauksen.
Näillä meidän kulmillamme pääkaupunkiseudulla ei ole vastaan tullut minkäänlaista tuhoa eikä sähkökatkojakaan ole ollut. Tuttava taas oli Pohjois-Espoossa sähköittä yli 12h.
- ei_niin_uskovainen:)
Oli pari puuta kaatunut Hyvinkäälläkin. Itse asun sen eteläpuolella ja tuuli oli puhaltanut liki pohjoisesta. Pari puuta nurin, ei muuta. Jospa Hyvinkää on niin ateismin kyllästämä, ettei niitä taivaallisia tukkapöllyjä tänne kannata järjestää.
- SM rules, ok ?
Suuren Spagettihirviön kirkko täällä Pikku-Huopalahdessa on kylpenyt jatkuvassa auringonpaisteessa, kun Hän on sallinut valon tulla Autuaiden Lonkeroidensa lomasta.
- T7
Ennen Nooan tulvaa ne myrskyt vasta myrskyjä olivat. Maa kun oli tasainen kuin pannukakku ei vuoristot hidastaneet tuulia ollenkaan.
Mohtokohan se tulvavesi muuten jotenkin muuttaa tuon pannukakun palloksi.
Olisi kiva kuulla kretaleiden teorioita tästä muodonmuutoksesta.- hei!!
Töppönen kirjoitti:
Mohtokohan se tulvavesi muuten jotenkin muuttaa tuon pannukakun palloksi.
Olisi kiva kuulla kretaleiden teorioita tästä muodonmuutoksesta.Teorioitako?
ÄLÄ JANKUTA! hei!! kirjoitti:
Teorioitako?
ÄLÄ JANKUTA!Koska kreationismi (kuulemma) on tiedettä, niin kait siinä jokin teoriakin pitää olla. Edes yksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831279
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?49690Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t248594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550
