Miehet ovat parempia

Feministit jaksavat aina väittää, että naiset ovat parempia kuin miehet. Kuitenkin useimmat heidänkin käyttämänsä tekniset välineet ovat miesten keksimiä.

-Auto, keksijä oli mies, Henry Ford
-puhelin, keksijä oli mies, Antonio Meucci
-tietokone, keksijä oli mies
-televisio, keksijä oli mies, John Logie Baird
-radio, keksijä oli mies, Nikola Tesla
-sähkölamppu, keksijä oli mies, Thomas Edison
-lentokone, keksijät olivat miehiä, Wrightin veljekset
-jääkaappi, keksijä oli mies, Carl von Linde.


Mitä feministit sanotte?
5103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Se johtuu siitä, että naisia ei ole päästetty kouluihin noina aikoina, jolloin listasi keksinnöt on tehty. Miehet ovat syystäkin pelänneet älykkäämpien naisten tekevän paremmin kaiken.

Äänestä
  • Vai ei ole päästetty...

    On niitä historiassa merkittäviä tiedenaisiakin ollut, vaikka "eivät ole kouluja saaneet käydä". Ja monet heistä ovat jopa saattaneet keksiäkin jotain.

    http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_female_scientists

    Kuitenkin suurimmat tieteelliset saavutukset ovat melkein aina olleet miesten keksimiä.

    Ja nykyään ei ainakaan ole pitkään aikaan estetty naisten kouluttautumista, joten missä viipyvät näiden "älykkäämpien naisten" suuret keksinnöt?

    Äänestä

  • Missähän koulussa Edison aikanaan opiskeli sähkölampun valmistusta?

    Äänestä

Feministit ovat tehneet suuria tieteellisiä saavutuksia esim. naistutkimuksessa, ja ne voi suoraan verrata jopa siihen kun ihminen käveli kuulla. Feminismissä on esimerkiksi havaittu, että Judith Butlerin performanssiteorian kvantitatiivinen struktuuri, korreloi ekspressionismin ja fiktiivisen diskurssin ontologisessa ns "tyhjässä huoneessa", ja sen kautta vaikuttavat narratiivisesti kumulatiiviseen vertaiskriteeriin. Kun vielä ottaa huomioon kvalitatiivisen epistemologian, ja postmodernistisen visuaalisen vaikutuksen, niin tekstuaalikritiikki on voimakas ja korreloi interfrekvenssissä performanssin struktuurin ja patriarkaattisen kvanttivajeen kanssa.

Äänestä

Naistutkimuksesta ei ole ollut mitään hyötyä. Oikeasti. Itseasiassa ketjun aloittajan mainitsemista keksinnöistä useat ovat kehitetty aikana, jolloin naiset ovat voineet käydä kouluja, niinkuin miehetkin. Nimimerkillä "En kompastu" yrittää päteä hienoilla sanoilla, mutta ei itse taida ymmärtää mitä ne tarkoittavat. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kysynpä vaan kirjoitti:

Feministit jaksavat aina väittää, että naiset ovat parempia kuin miehet. Kuitenkin useimmat heidänkin käyttämänsä tekniset välineet ovat miesten keksimiä.

-Auto, keksijä oli mies, Henry Ford
-puhelin, keksijä oli mies, Antonio Meucci
-tietokone, keksijä oli mies
-televisio, keksijä oli mies, John Logie Baird
-radio, keksijä oli mies, Nikola Tesla
-sähkölamppu, keksijä oli mies, Thomas Edison
-lentokone, keksijät olivat miehiä, Wrightin veljekset
-jääkaappi, keksijä oli mies, Carl von Linde.


Mitä feministit sanotte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu