MIKSI ITKEÄ?

Miksi itkeä sitä, että asiakasreppana unohdetaan sen jälkeen. kun vaunu/auto on maksettu? Jos kauppa on tehty lähettä joulua, voi joissakin tapausissa tulla peräti ensimmäisen joulun joulukortti :).
Mutta jos myyjää ei enää kiinosta takuuasiat, ei ole syytä jäädä sormiaan nuolemaan, vaan asialisen yhteyskontaktin jälkeen kannattaa laittaa heti tuulemaan ja aloittaa kuluttaja-asiamiehen tuella suman purkaminen ja nopeasti. Jos ei ala pikaisesti asia edetä, yhteys asianajajjaan, joka vie asian nopeasti käräjille.
Moni myyjä on luottanut siihen, että asiakas ei viitsi ruveta tällaiseen rumbaan. Siis tartu asiaan ja vaadi oikeuksiasi.
13146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kirjoitat asiaa,mutta sitten olisi melkein kaikki myyjät kusessa tukevasti.

Äänestä
  • Niinpä, miksi itkua vääntämään. Uskoisin sen vauhditavan asiaa, jos kirjoittaa kokemuksistaan Karavaanari-lehteen - jo alkaa tapahtua, koska muuten kaupanteko tyrehtyy.

    Olisi kiva saada jonkun vaunu/automyyjän kommenttia tähän aloitettuun ketjuun. Onko ketään ryhdikästä tyyppiä?????

    Äänestä

Kuluttaja-asiamies on yhtä tyhjän kanssa.Noiden heebojen jutut ovat pelkkiä
_SUOSITUKSIA_ eikä niistä tosi kauppamiesten (rahat pois vaan) tarvitse
ihan kauhean paljon välitellä.

Äänestä
  • Ja vielä ,Paaljonko Saksassa kusetetaan Suomalaisia , Tiedän ,että paljon
    Tyhmät ukot käyvät siellä ostoksilla ,kun kaikilla on ns. luottomies hoitamassa kauppaa.
    Voi Vit..

    Äänestä

  • Et sitten tiedä että vain tuomioistuimet voivat antaa lainvoimaisia määräyksiä.
    Kuluttajaviranomaisen suosituksella on suuri painoarvo oikeudessa.

    Äänestä

Mitä luottomiestä Suomalainen karavaanari tarvitsee, kun on älyä ja huutaa savvoo ja kovvoo, niin sakemanni ei uskalla mokomaa mähkiäistä puijata,

Äänestä

Ei sitten niin mitään eikä minkään näköistä luottomiestä, kyllähän karavaanari huijatuksi helpommallakin tulee. Ei tarvitse kuin naapurin mainita että uuden auton osti, mutta jättää voi mainitsematta, että osamaksulla.Jo äijä kipittää kauppaan ja hilaa uuden kalliimman kärryn pihalle. Ei olla köyhiä eikä kipeitä, kunnes osamaksut lankeavat . Sitten tullaankin katumapäälle, ruvetaan myyjää syyttelemään, että paskan myit ja vielä ylihintaan.Niin ei kai se myyjä tyhmä ole jos osaa pyytää, minusta se on tyhmä joka maksaa. Näinhän karavaanari toimii.

Kyllä niitä Näkee moisia tapauksia pitkin poikin Suomea liikuttaessa, mutta ulkomailla ei vastaan ole tullut ainuttakaan. Ja mitä tämä edellämainittu kuvastaa, ei ole yksinkertaisesti enään varaa ajaa, raskaiden osamaksujen vaatiessa veronsa. Osansa saa tietenkin eukkokin, olen nähnyt tapauksia hyvin monella leirintäalueella, kun on kilpaa juostu. Muija edellä ukko perässä kädet nyrkissä. Kaikki vain ylivelkaantumisen tähden.

Olen miettinyt asiaa ja tullut siihen tulokseen, Pitäisi lailla kieltää velaksi ostaminen ainakin matkailuautojen. Onhan liian kova riski yhteiskunnalle terveydenhoitokulut, piestylle vaimorievulle järjestää, tultuaan pahoinvoivan karavaanarisedän pieksemäksi. Näitä tapauksia paljastuukin useita kymmeniä, jos ei peräti satoja vuodessa.Käykäämme vaikka Tuurissa viikonloppuisin. Veskun halpa välipöksy ja tilkka omatekemää kiljua niin johan repeää.

Äänestä
  • Näin on . Sitähän voi lukea myös näiltä sivuilta kateellisten ihmisten kirjoituksia.
    Ovat kateellisa Jorkalle ,kun Jorkka se vaan makoilee Espanjassa rahapussi kunnossa ilman osamaksuja.

    Äänestä

Katteellisia ovat niin katteelisia topias, mutta ei kai sen väliä.

Äänestä

Pyh

Äänestä

Vinkkinä antaisin ohjeen:
Tallenna kaikki s-postit, mahdolliset puhelut, samoin tehdyt sopimukset. Pyydä myös suullisesti sovituista asioista paperi. Tulet tarvitsemaan niitä todisteena. Jos sovitte jostain lisävarusteesta, laittakaa paperille, minkälaisesta on sovittu. Muuten huomaat vaunun noutohetkellä, että siihen on asennettu halpahallin heikoin laite.
Vähäsen vaatii aikaa, mutta sitä pit'ää löytä myös myyjältä. Onhan usein kyseessä omakotitalon hinta.

Äänestä
  • Mitä? Ovatko myyjäliikkeet tehneet uudenvuodenpäätöksen asioiden korjaamiseksi? Enää ei asiakkalle kerrota jonkin kalliin tai vaikeasti korjattavan vian olevan "ominaisuus"?

    Äänestä

Miksipä kerrottaisiin, Hölmö ostaa, kunhan vain saa sopivat maksuehdot.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tartu asiaan... kirjoitti:

Miksi itkeä sitä, että asiakasreppana unohdetaan sen jälkeen. kun vaunu/auto on maksettu? Jos kauppa on tehty lähettä joulua, voi joissakin tapausissa tulla peräti ensimmäisen joulun joulukortti :).
Mutta jos myyjää ei enää kiinosta takuuasiat, ei ole syytä jäädä sormiaan nuolemaan, vaan asialisen yhteyskontaktin jälkeen kannattaa laittaa heti tuulemaan ja aloittaa kuluttaja-asiamiehen tuella suman purkaminen ja nopeasti. Jos ei ala pikaisesti asia edetä, yhteys asianajajjaan, joka vie asian nopeasti käräjille.
Moni myyjä on luottanut siihen, että asiakas ei viitsi ruveta tällaiseen rumbaan. Siis tartu asiaan ja vaadi oikeuksiasi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu