Keräsin hyllystä kassillisen lääkkeitä, joissa käytettävä ennen -päivämäärä on mennyt ohi. Mistä tietää, mitä voi käyttää ja mitä ei? Jos nyt ajattelee esim. hiilitabletteja, jotka ovat siis hiiltä. Mikä niissä vanhenee?
Olen jo kerran heittänyt taloyhtiön turvatoimikunnan jakamat joditabletit niiden käyttöpäivän takia ja sitten luin jostain, ettei jodi miksikään muutu.
Osaatko sanoa, mikä vanhenee ja mikä ei?
Käytettävä ennen?
5
2373
Vastaukset
- 1+12
Vie ne kaikki apteekkiin hävitettäväksi, ei niissä turhaan ole sitä viimeistä käyttöpäivää.
Osassa vaikutus heikkenee, osa muuttuu toksisiksi.
Jos nyt esim. ajattelee hiilitabl., niin nehän ovat melkein ilmaisia, joten miksi käyttäisi sellaisia joissa viim.käyttöpäivä on mennyt ohitse sen sijaan että ostaisi uusia,Kysyisin toisin päin: Miksi ostaa uusia, jos entiset voi käyttää. Ihan kirjaimellisesti kyse on myös hiilijalanjäljestä:-)
- frtjnxdr
Freesia kirjoitti:
Kysyisin toisin päin: Miksi ostaa uusia, jos entiset voi käyttää. Ihan kirjaimellisesti kyse on myös hiilijalanjäljestä:-)
No omalla vastuullasi vetelet niitä vanhentuneita hiilitabletteja tahi mitä muuta lie....turha sitten marista jos jotain sattuu. Kuten edellä on mainittu, ei niitä päiväyksiä niihin pakkauksiin ihan huvin vuoksi paineta.
frtjnxdr kirjoitti:
No omalla vastuullasi vetelet niitä vanhentuneita hiilitabletteja tahi mitä muuta lie....turha sitten marista jos jotain sattuu. Kuten edellä on mainittu, ei niitä päiväyksiä niihin pakkauksiin ihan huvin vuoksi paineta.
Tietääkseni päiväys on pakko laittaa, olipa tuote mikä tahansa.
- Pekkaeå
Hiilitabletit ovat hyvin kalliita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain687594Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava
valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak1253012- 1531854
Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha661696Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim1221522Miten voit olla niin tyhmä
että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle1721472- 1321192
- 78879
Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko48822- 53784