"Koraanin jae 4:3 määrittää vaimojen määrän: ”Jos pelkäätte, ettette kykene olemaan oikeudenmukaisia orvoille, ottakaa niin monta vaimoa kuin haluatte, kaksi, kolme tai neljä, mutta jos pelkäätte, ettette osaa olla tasapuolisia vaimoillenne, ottakaa vain yksi vaimo tai orjattarianne. Näin pysytte parhaiten kaidalla tiellä.”
http://ajattelemista.blogspot.com/2011/09/naisen-asema-islamissa.html
http://ajattelemista.blogspot.com/2011/09/naisen-asema-islamissa.html
Vastaukset 3
Vanhimmat
sillä helluntailaisten mielestä lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä tuomittukaan ei kuulu laveantien kulkijoihin.
Vuosia pikkukaupungin pastorina toiminut kuusikymppinen mies tuomittiin lapsen seksuaalisesta hyväksikäytöstä vuonna 2008. Siitä huolimatta mies toimii edelleen puhujana paikallisessa helluntaiseurakunnassa.
Seurakunta ilmoitti verkkosivuillaan miehen puhuvan seurakunnalle jälleen sunnuntaina yleisessä tilaisuudessa.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2011123115020606_uu.shtml
"Miksi päätitte ottaa hänet puhujaksi, vaikka tiesitte tuomiosta?
- Tuo on mielenkiintoinen kysymys. Ei meillä niin täydellisiä menneisyyksiä ole itse kullakaan. Ollaan väärin tehty monessa asiassa. Jos meillä olisi tällainen raja, niin meillä ei kukaan puhuisi, jos vaadittaisi täydellisyyttä."
- Myöntävät itse olevansa rikollisia?!?
Rajoja on vaikeata vetää, mutta jotenkin tuntuisi että varsinkin ylitsevuotavaa hyvyyttään suorastaan pullistelevien helluntailaisten rajanveto olisi sen verran tiukka, ettei lastenraiskaajaa kovin hyysättäisi.
Tuo oli sarkasmia. Hellareillehan on vain meriitti, jos takataskusta löytyy rikollisuutta. Pedofiilkin pari kyyneltä tirauttamalla saa SRKn sulamaan, pesemään synnit pois ja kuorossa huutamaan ylistystä katuvalle.