Suomi voi pahoin, hyvinvointi vain kirosana

Näillä mennään

Aamulehden ja Kataisen suosima hyvinvointi-Suomi voi huonommin kuin koskaan ennen. Hyvinvoinnista on tullut kirosana kaikille pahoinvoiville suomalaisille.

Missä maassa tehdään edelleen eniten itsemurhia - Suomessa. Missä maassa tehdään eniten väkivaltarikoksia - Suomessa. Missä maassa tuloerot rikkaiden ja köyhien välillä ovat viime vuosina kasvaneet eniten -Suomessa. Missä maassa on eniten mielisairaaloihin suljettuja potilaita - Suomessa. Missä maassa on maan väkilukuun nähden eniten väkeä eduskunnassa - Suomessa. Missä maassa köyhät kyhjöttelevät pitkissä ruokajonoissa ulkona - Suomessa. Missä maassa poliisilla on oikeus omalla luvallaan mennä kenen tahansa asuntoon tekemään kotietsintä - Suomessa. Missä maassa osakkeiden omistajilla on huomattavasti pienempi verotus kuin duunarilla - Suomessa. Mikä maa on saanut eniten tuomioita EU:n ihmisoikeustuomioistuimelta - Suomi. Missä maassa alkoholi aiheuttaa suurimmat ongelmat, mutta sitä ei tunnusteta - Suomessa.

10

129

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kyselijä-1

      Lisää FAKTAA: SKPn kannatus n. 0,3 %! mitäs sinä tunnettu Päätoimittaja tähän sanot????

    • totta puhut

      Missä maassa kielitaidottomat idiootit pääsevät ministereiksi- Suomessa. Missä maassa hyvinvointi tarkoittaa pienen eliitin hyvinvoinnin varjelua- Suomessa. Missä maassa homoilla on etusija- Suomessa. Missä länsimaassa on suhteellisesti eniten somaleja- Suomessa.

    • MYKKIÄ ?

      En ole koskaan havainnut kielitaidotonta ministeriä..kaikki osaavat puhua.

      • väärin havaittu

        Savon murteen osaaminen ei tarkoita kielitaitoa.


    • Totuutta silmiin

      Totuus ei pala tulessakaan. Siinäpä se.

    • mushtamiäsh
    • Tosi on

      Hyvinvointi maahan Ei kuulu esim. Vanhusten ryöstely kotona tai kauppareisulla,
      ruokajonot, suuri työttömyys millään ikäluokalla, vanhusten huono hoito laitoksissa.
      Jatkakaa listaa mitkä eivät kuulu hyvinvointi valtioon.

    • päiväkatsaus

      Laskekaamme suurituloisten veroja, että saamme lisää työpaikkoja ja voimme säilyttää suomalaisen hyvinvoinvaltion. Nämä sanat olemme kuulleet, nämä turmelusta tuottaneet sanat, monta kertaa juuri Kataisen lausumana.
      Ja mihin olemme päätyneet: Jopa sairaiden maksamat rahat menevät ulkomaisiin veroparatiiseihin, entiset valtion firmat on ulkolaisten sijoittajien hallussa ja rahat valuvat myös ulkomaille. Lisäksi valtio on siirtänyt hankintojaan mm. Kiinaan ja lopettanut tilaamisen kotimaisilta firmoilta, jotka sen seurauksena joutuvat supistamaan tuotantoaan tai lopettamaan kokonaan toimintansa.
      Siitä tietysti on seurauksena työttömyyttä ha hyvinvointi laskee koko ajan. Valtion menot lisääntyvät ja velka kasvaa yhä suurempien sosialiturvan varassa elävien kotimaisten ja ulkomailta tulleitten sosialipakolaisten vuoksi.
      Tämä on sitä Kataisen ja hänen hallituksensa luomaa suomalaista hyvinvointia.

      • kutainen

        Todella hyvin sanottu.


    • luuseri-miina

      Ihme kyllä, hyvin voidaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      2053
    2. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1957
    3. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      1811
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      256
      1479
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1395
    6. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      532
      1113
    7. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      50
      980
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      927
    9. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      349
      899
    Aihe