Vieläkö muistatte

1+1=?

Muistatteko alkusyksyssä palstalla olleita suorastaan paniikinomaisia kirjoituksia ennusteista , kuinka tulevasta talvesta tulee vuosisatojen kylmin.
Nyt kuitenkin vaikuttaa talvesta tulevan vuosisatojen lämpimin , joten olisikohan parempi olla uskomatta noita "hörhöjen " ennusteita jotka vain yrittävät pelata viherpipertäjien pussiin .

9

64

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • antipoppa

      Onhan niitä palstalla ollut muitakin hörhöjä ennustajia, kuten pohjavesihörhöt, maailmanloppu-, UFO- yms.

    • Toisin puolin....

      Lauha talvi pelaa "viherpipertäjien pussiin".

      Kylmä talvi loisi kuvan, että mitään ilmaston lämpenemistä ei olisikaan.

    • imminent fail

      No eihän tämä talvi vielä ohi ole ;)
      Turha näistä on jauhaa mitään. Tulee kylmä talvi tai on tulematta.
      Mitä väliä. On sitä ennenkin molemmista selvitty, varmaan selvitään jatkossakin.

      Viimevuosi oli Suomessa yhtä valittamista valittamisen perään ja siihen päälle vielä mielenpahoitusmaratooni.

      Nähtävästi ei ole meno muuttunut mihinkään.
      Edelleen huonosta itsetunnosta kärsivät suomalaiset jaksavat jauhaa turhista ja nussia pilkkua kuin olisi viimeinen akti mitä ehtii ennen kuolemaa tekemään.

      Katsokaapa sinne peiliin ja miettikkää hetki kuka olette ja mitä teette, sitten jatkatte sitä ihan omaa elämää, jos sellainen sattuu löytymään.
      Jos vieläkin tekee mieli jauhaa turhista ja nusautella pilkkua niin sitten voipi pyytää lähetettä lanttumaakarin luo ja reseptiä hassunapeille.

    • Vasta tammikuun alku

      Kyllä vielä ehtii tehdä kylmän talven!

    • ffsdf

      Kyllähän se arvaus ennenpitkää osuu oikeaan kun tarpeeksi usein yrittää

    • Erilaiset talvet

      Eihän talvi ole tosiaan vielä päässyt kunnolla alkuun.Vaikka viime vuonna tähän aikaan oli jo täysi talvi lumineen ja pakkasineen.Jotenkin sitä tietysti odotti samaa tällekkin alkutalvelle.Eihän suomessa ole totuttu viettämään jouluakaan näin lauhoissa olosuhteissa.Mutta uskottava se on, talvet on erilaisia.
      Talvi alkaa marraskuussa.Talven startti on ollut yhtä tympeää pimeyttä, vesitihkua ja myrskyä.Ainakin eteläisessä suomessa.
      Kyllä hiukan näyttää siltä, ettei tämä tästä taida muuksi muuttua.Mutta odotellaan ja katsellaan.Aikaa on vielä pari kuukautta.
      Ellei tältä talvelta tule lämmityskuluja, niin ainakin myrskytuhokuluja tulee.

    • Folio Mulder

      Minä esim. en yritä pelata vihreiden piikkiin mitään, mutta tiedän, että ilmasto muuttuu nyt. Olen ollut varma jo 20 vuotta, että muutos tulee. Suomi ei piipertämisellä planeetan ilmastomuutoksia estä enkä kannata pätkän vertaa suomen vihreitä. hehän ovat osaltaan olleet innokaita väestömäärien kasvattajia politiikallaan.

      Kannatan siltikin ympäristöstä huolehtimisesta ja kulutuksen kohtuullistamista.

      Jos olisin vihreä politiikko, niin keskittäisin kaiken tarmoni saasteettomien tekniikoiden kehittämisasioihin. Pyrkisin saamaan tukea niille aloille enkä rokottaisi suomalaisia ympäristöveroilla tms. sitä käytetään, mitä tarjolla on ja mikä on kohtuu hinnoissa tai lähes (eihän suomessa mikään ole halpaa)

      Tutkijoiden tuore havainto lämpimistä virtauksista tyneltä mereltä antarktikselle sulattamaan ennen näkemätöntä vauhtia jäätä johtuu juuri tyynenen meren lämpenemisestä, joka myös on yllättänyt tutkijoita.

      Nämä lämpenemiset johtuvat ihmisten toimista enemmän kuin mistään muusta toisin kuin ennen ilmastonmuutosaikoina.

      Aurinko ei näytä merkkejä, että se aiheuttaisi lämpenemisen. Päinvastoin sehän oli ihan vailla suurimpia liekkejä muutaman vuoden juuri. Toki sieltä voi leimahtaa sellainen lieska, että se vaikuttaa yhtäkkiä selvästi lämpenemiseen.

      Kanattaa ihan oikeasti käyttää järkeä ja miettiä, mikä vaikutus aina vain leviävällä ihmisten määrillä on ilmakehään, kun nämä tarvitsevat aina vain laajemmilta alueilta puuta itselleen. Metsät ovat tärkeä osa ilmakehän koostumuksen koossa pitävänä tekijänä

    • "sammakkoennustaja"

      Muistan kyllä aivan selvästi , että näitä "vuosituhannen " kylmimmän talven ennustajia oli hyvinkin arvostetuissa tehtävissä ympäristön tutkimuksen alalta , enpä vaan jaksa kaivella niitä tutkimuksia ja ennusteita esille , sillä monenlaiset muut tutkimukset osoittavat , että pitkien keskiarvojen mukaan maailmassa ei juuri mikään ole muuttunut.

    • Jenkit tiesi

      No enpä tosiaan muista että syksyllä olisi täällä tai muuallakaan mitenkään erityisesti kohkattu kylmän talven kanssa.

      Amerikkalaiset ennustivat jo elokuulla, että Suomeen tulee edellisiä talvia selvästi leudompi ja vähälumisempi talvi. Ne edelliset 2 kovaa talveamme sama laitos ennusti myös oikein. Ukrainan suunnalle ko. laitos ennusti pahaa lumitalvea, ja näkyy tuolla tosiaan sataneen.

      Yllättävän hyvin tuo amerikkalaisten ennuste pitää näköjään kutinsa tänäkin talvena. Kumma ettei meillä Meteorologian laitos saa samanlaisia pitkän syklin ennusteita aikaiseksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      108
      4731
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3463
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2400
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1528
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      36
      1453
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      38
      1266
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1172
    8. 164
      1060
    9. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      27
      1058
    10. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      18
      1015
    Aihe