Heippa. Lopetin pillerit viime perjantaina (nyt tiistai) toiveissa raskaus. Lopetin puolessa välissä liuskaa. Eilen alkoi tyhjennysvuoto, joka tänään on ollut ihan järkyttävän runsasta. Ikinä ei ole näin runsasta vuotoa ollut! Parissa tunnissa tulee tamppoonin ja siteen läpi. Onko normaalia? Kauankohan kestää?
Sitten raskaaksi tulemisesta, mitenköhän ton ovulaation kuuluisi tässä kierrossa olla näin pillerien lopettamisen jälkeen? Voiko olla ihan missä kohti vaan? Kun on kuullut että moni tulee raskaaksi jo ennen luomumenkkoja. Eihän voi ovulaatio olla jo nyt tyhjennysvuodon aikana? Kun ei 'menkkojen' aikana kuitenkaan harrastella niin ettei mee ovis sivu suun... :)
pillerien lopettaminen
5
135
Vastaukset
- huoooohh
"Voiko olla ihan missä kohti vaan?"
Voi. Joillakin kierrossa tulee heti esim. 28 päivän mittainen ja ovulaatio tapahtuu keskivälissä ja joillakin taas menee jopa kuukausia ennen kuin luomumenkat ekan kerran tulee (ja ovishan tapahtuu noin kaksi viikkoa ennen menkkojen alkamista, mutta myös ovuloimattomat kierrot ovat toki mahdollisia).
Ja ei se ovis nyt vuodon aikana tule - eihän elimistösi sitä edes vielä tiedä, että olet pillerit lopettamassa. Senhän se tajuaa vasta, kun taukoviikon jälkeen et uutta liuskaa aloita. Sitä en kyllä ymmärrä, miksi ihmeessä puolivälissä liuskaa lopetit, mutta tuskinpa tuolla niin merkitystä. - 6/19
On se normaalia, koska sekoilit pillereiden kanssa. Ei mikään ihme, että vuodat nyt kuin niagara. Se voi kestää pitkäänkin. Kehosikin voi nyt mennä sekaisin ja saast sitten odotella niitä oikeita kuukautisia pitkään. Tosin yksilöllistähän tämä on. Näet sitten aikanaan mihin ryhmään kuulut.
Olisit vain jatkanut liuskan loppuun asti.- Pillerit..
voi lopettaa koska tahansa. Kroppa toimii pillereitä syödessä niin kuin itse määräät, eli tässä tapauksessa vuoto on alkanut kun pillerit on jätetty syömättä. Ihan niin kuin pitääkin. Keho ei mene sen kummemmin sekaisin, lopettaa pillerit missä kohtaa liuskaa tahansa.
Pillereitä syödessä kehon oma kuukautiskierto ja hormonitoiminta on kokonaan tauolla. Kun pillerit lopettaa (huolimatta siitä missä vaiheessa liuskaa on menossa) käynnistyy kehon hormonitoiminta ja oma kuukautiskierto. On yksilöllistä kuinka nopeasti kuukautiskierto käynnistyy ja tasoittuu, mutta siihen ei ole mitään vaikutusta sillä, milloin hormonaalisen ehkäisyn lopettaa.
- ei ole viisasta
Ei voi lopettaa koska tahansa. Tähän tietoon pääsee ihan lyhyellä googlauksella. Useammallakin lääkäri-vastaa palstalla gynekologit vastaavat, että ei kannata lopettaa keksen liuskaa, koska pahimmillaan oma kuukautiskierto menee sekaisin 4-6 kkuukuden ajaksi ja näin voi ovulaatiokin estyä. Samoin vuotohäiriöiden mahdollisuus moninkertaistuu.
voi toki käydä hyvinkin, ettei mene sekaisin, mutta vähän älytöntä jättää kesken liuskan, jos on tarkoitus raskautua.
Minun oli pakko jättää e-pillerit pois keksen liuskan. Tuli sairaalahoitoa vaativa migreenikohtaus ja ensimmäine käsky oli lopettaa pillerit välittömästi. Oma kuukautiskierto käynnistettiin sitten 7 kuukauden kuluttua. . Gynekologi kertoi sitten, että tuollainen on hyvinkin yleistä kun lopetetaan kesken liuskan.
Kuitenkin minun tilanteessani kuukautiskierron sekaantuminen oli moninkertaisesti pienempi paha kuin mahdollinen aivohalvaus.- E-pillereitä
syödessä ei ole omaa kuukautiskiertoa, joka voisi mennä sekaisin, vaan pillereiden aikaansaama keinotekoinen kierto.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse53727SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933619Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283370Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713342Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202186Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251768- 341535
- 321471
- 911403
- 151333