Koska tarinasta tulisi liian pitkä, tiivistän sen. Edelliset menkat alkoivat 6.12 kesken pillerilevyn (yasmin), siten että pillereistä oli vielä 8kpl jäljellä. Keskeytin niiden syönnin kolmen päivän päästä (ei moraalisaarnaa) eli levyyn jäi 5kpl. Perhesyiden takia, uudet pillerit jäivät apteekkiin ja olin sitten 14vrk tuonlevyyn jääneen 5vrk ilman pillereitä. Seksiä on sitten senkin edestä ollut ajalla 19.-26.12. Uudet pillerit aloitin joko 23.12 tai 24.12. Kierto vaihdellut 25-31 välillä. Nyt laskujen mukaan 29päivä menossa ja tänään ap:llä testi näytti negaa. Mitkä on mahdollisuudet kuitenkin vielä siihen, että testi onkin positiivinen.? Vihlontaa alavatsalla on ollut monta päivää ja pientä ällötystä tupakkaan, mutta uskottelen tässä kivun johtuvan tulevista menkoista ja ällötyksen flunssan poikasesta.
Useamman e-pillerin väliin jääminen
6
64
Vastaukset
- xXx
Niin ja lisäyksenä, että ikää on kertynyt 27v (juu järkeä pitäisi olla, mutta perhesyyt tekivät mielen sekavaksi) ja ennestään 2lasta, mies minua vuotta vanhempi ja hänellä kolme lasta edellisestä.
- lsh
Olet ollut yhdynnässä ilman ehkäisyä ajalla (ainakin!!) 19-26.12.12, eihän se mahdollinen raskaus tietenkään vielä näy testeissä!!!
Miten päädyit aloittamaan ne uudet pillerit juuri 23.12.???
Kierto? Niin no, yhdistelmien aikana se on keinotekoinen se kierto eikä silloin ovuloida (tosin sinä varmastikin olet tuossa tilaantessa ovuloinut...)..
Jos olet viimeksi ollut suojaamattomassa yhd. 26.12 niin voisit mennä veritestiin, se näyttää kyllä jo todellisen tilanteen (yksityiselle, julkinen ei niitä juurikaan tee, ei ainakaan tuollaisen sähläyksen takia..)
Aloitat kertomalla että edelliset _menkat_ alkoivat kesken Yasmin-leyn...yhdistelmiä kun syödään ei ole kellään menkkoja/kuukautisia. Sen sijaan tyhjennysvuotoa esiintyy...
Voit aivan hyvin olla raskaana. Virtsasta tehty testi näyttää oikean tuloksen aikaisintaan kun mahdollisesta hedelmöittymisestä (joka ei siis ole sama kuin yhdyntä ajankohta!!!), on kulunut 2 viikkoa. Eli laske nyt tuosta 26.12 alkaen ainakin 19 vuorokautta eteenpäin, sitten testi alkaa jo näyttää oikein. - Odottele vielä
Ihan oikeasti olet siis 9. joulukuuta lopettanut ehkäisyn käytön. Olet ollut ahkerasti yhdynnäss.
Pillerit aloitit uudestaan ehkä 24. päivä joulukuuta, mutta ehkäisytehoa niillä ei ole heti, koska niitä ei ole aloitettu kuukautisten ensimmäisenä vuotopäivänä. Menee vähintään viikko ennen kuin pillerit ehkäisevät eli vasta tämän vuoden puolella on ollut jotain ehkäisyä.
Tammikuun puolivälin jälkeen voit tehdä raskaustestin. Jos ensimmäinen on negaa, niin uusi viikon kuluttua. - ihmettelee hän.
Miten voi aikuinen ihminen sössiä noin pahasti??
- xXx
Ihmettelijöille voin sanoa, niin kun jo alkuperäisessä sanoin, että välillä elämässä tapahtuu asioita joiden rinnalla tälläinen asia kuin pillerit, on ehkä se kaikista pienin. Sen enempää en asiaa lähde selittelemään. Mahdollinen raskaus ei ole suinkaan pelko. Itse asiassa ei lainkaan kamala asia, koska yhteisestä lapsesta on puhuttu. Tosin sitten täytyy vain hommata hieman suurempaa kokoa oleva häämekko kesäksi.
Ja kyllä, koska olen aikuinen ihminen miksi pitäisin tätä järkyttävänä asiana? Varsinkin, kun olen tiedostanut riskin pillereiden väliin jäämisestä. Kysyin asiaa vain siksi, että edellisestä nuorimmaiseni raskaudesta on vuosia vierähtänyt joten enpä heti muistanut koska mahdollisen positiivisen tuloksen voin nähdä.
- .
Google auttaa....tähänkin, eli netistä(ihan terv.h.-sivustoilta ) löytyy kyllä tieto milloin voi tehdä raskaustestin aikaisintaan.....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832