Voiko asuinhuoneiston vuokrata toimitilaksi?

37

Onkohan jokin este sille, että vuokraisi esim. yksiön toimistoksi? Kyseessä olisi rauhallinen toimisto, jossa ei kovin paljoa asiakkaita kävisi, mutta jonkinverran kuitenkin. Perustan toimiston sen verran kauas kotoani, että olisi mukava että olisi mahdollisuus joskus vaikka yöpyäkin siellä. Ymmärrän kyllä ettei verovähennystä silloin saa, mutta mitenhän taloyhtiöt suhtautuvat asiaan?

7

1391

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miten näkyy ulospäin

      Mitenkäs se sinun toimistosi näkyy päällepäin? Ja millä tavalla eri lailla siellä eletään ja ollaan verrattuna asuntokäyttöön?

      Eihän kukaan mitään ilmoitusta tee, jos kotona kerrostalokodin yksi huone muutetaan "kotitoimistoksi", muuta kuin alkaa hommiin vaan. Riippuu niin paljon sen toimintasi laajuudesta tosiaan.

      Omalta kannaltasi olet jo siinä vaiheessa hiukan juridisessa välikädessä, jos vuokraat huoneistosi jollekin, ja sopimuksessa vuokraat sen "toimistotilana" etkä siis asuntona.

      Asunnot ja vastaavasti toimistotilat on eroteltu sekä alueen kaavassa että myöskin taloyhtiön yhtiöjärjestyksessä. Joten ihan omin lupisi ei kannata tämän tyyppistä vuokrasopimusta mennä tekemään.

      Mutta jos saatte jotenkin muuten sovittua käyttötavan, eikä se juuri ulospäin näy asumisesta poikkeavana, niin sellainen voisi onnistua.

    • Viljami V.

      "Asukkaasta" on tehtävä muuttoilmoitus taloyhtiölle, mutta ihminen voi kyllä asua useammalla paikkakunnalla työn vuoksi. Minulla on ollut vuokralainen, joka asui suurimman osan viikkoa perheineen toisaalla, mutta kävi työssä osan viikkoa minun paikkakunnallani.
      Mutta nimi on asunnon oveen joka tapauksessa pantava, ja jos siihen tulee yrityksen nimi, voi tulla taloyhtiön kanssa ongelmia.

      • Viljami V.

        Ja ongelmia tulee myös, jos asunnossa nähdään jatkuvasti kulkevan ulkopuolisen näköisiä ihmisiä, siis asiakkaita. Kerrostalon asukkaalle saman rapun asukkaat tulevat pian tutuiksi, ja naapurustoa seurataan kyllä kaikkialla.


    • Huoltoyhtiöntj

      Ei ole mitään pakkoa laittaa NIMEÄ ASUNNON OVEEN! Katso vaikka as oy laki, tai finlex.

      Jokaisella on oikeus yksityisyyteen.

    • ....................

      Jos yrityksesi vuokraa huoneiston, niin vuokra on vähennyskelpoinen meno riippumatta siitä mitä siellä oven takana tapahtuu tai jää tapahtumatta.

      Päivärahankin voit nostaa toisella paikkakunnalla tehdyiltä työpäiviltä.

      Kannattaa joka tapauksessa hakea lupa tai edes ilmoittaa vuokranantajalle ja taloyhtiölle mihin käyttöön olet tilan vuokrannut siltä varalta että ikävä naapuri alkaa tiedustella asiaa.

    • Husu3

      Kyllä pitää kysyä lupa taloyhtiön hallitukselta - tähän meidan taloon on pariin yksiöön ollut tulossa parturikampaajaa ja lakimiesta, mutta lupaa ei ole annettu.

    • Missä rajanveto

      >>meidan taloon on pariin yksiöön ollut tulossa parturikampaajaa >>

      Asiakaspalvelun liiketila on hiukan eri asia kuin toimistohuonekäyttö.

      >> lakimiesta, >>

      Tää on vähän rajoilla. Lakimiespalvelut voivat olla liiketila johon asiakkaat paikalle lampsivat käymään, tai sitten puhelinpalveluun ja asiakkaan luona tapahtuvaan palveluun.

      Mietin näissä sitä tarkkaa rajankäyntiä. Että missä tosiaan kulkee raja "kotitoimiston" pitämisessä, ja mikä sitten on "liian toimistomaista" käyttöä, johon pitää sitten jo pyytää taloyhtiön hallitukselta lupa.

      Jos jonkun vakituisen asunnon kotiosoite on tuossa, niin kai sitä juristin kotitoimistoakin voi siinä samalla silloin myös pitää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3655
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      29
      2016
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1646
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1491
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      97
      1290
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      144
      1191
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      96
      1038
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      867
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe