vuoden oon syöny 50mg annoksella ja nyt 3kk ollu ihmeellisiä lihas nykäisyjä joka puolella kehoa, osa voimakkaita sätkyjä. johtuuko triptyl istä vai mistä? onko muilla kokemusta tällaisesta?
TRIPTYL, sivuvaikutuksena lihassätkyt?
nytkii
7790
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Hirvee lääke, joka tarttis lailla kieltää.
Itse söin 10mg ja en herännyt päiviin. Lopetin koko paskan syömisen.
Eihän noista kukaan tiedä, mitä aiheuttaa pitkällä juoksulla.
Ruoka olkoon lääkkeesi.
Itse söin Triptyliä juuri mainitsemasi 10mg päivässä, iltaisin. Tarkoitus oli toimia kipukynnyksen nostolääkkeenä ja toimikin hyvin tuolla pienellä annoksella. Mitään ahittavaikutuksia ei ollut, toki toimi juuri illalla otettuna vähän unilääkkeenäkin, muttei häirinnyt yhtään enääö seuraavana päivänä.
Näin yksilöllisiä me potilaat olemme.
Yksi sivuvaikutus minulle toki tuli, sykkeeni oli koholla aina aamuisin eli huiteli tuolla 90-100 välillä. Tuo ei aiheuttanut mitään "oloja", huomasin sen vaan, koska noin muuten joudun verenpaineitani paljon seuraamaan ja verenpainemittari sen paljasti.
Noh, noh, taas lääkkeitä parjataan. Ei kukaan voi sanoa, että mikä lääke toimii kenelläkin, ainoastaan henkilö itse.
Oletko syönyt koko vuoden lääkettä oireitta? Tokihan sivuvaikutukset voivat tulla myöhemminkin, mutta jos ei mitään sivuvaikutuksia ole ollut ensimmäisen 9kk:n aikana, niin silloin tarkistaisin ensin, onko jokin muuttunut muussa lääkityksessä tai ruokavaliossa ennen oireiden ilmaantumista. Mikäli kaikki on pysynyt ennallaan, niin sitten (ja muutenkin aina erilaisten oireiden ilmaantuessa) on syytä kääntyä lääkärin puoleen. Varaa ihmeessä aika nopeasti, jotta saat asian selville, koska sivuvaikutukset saattavat eskaloitua, jos jatkat lääkkeen syömistä, joka oireet aiheuttaa. Tsemppiä! :)
Unohdin mainita, että eräs läheiseni syö Triptyliä (hieman pienemmällä annoksella tosin), mutta sivuvaikutukset ovat olleet lähinnä antikolinergisiä (suun kuivumista ym.). Lihaksistoon vaikuttanut tietysti relaksoivasti, mikä osittain tarkoituksenakin. Voisin nähdä kyllä, että tuolla annostuksella lääke saattaa pidemmällä tähtäimellä vaikuttaa myös negatiivisesti lihaksistoon, onhan lääke kolmivaikutteinen, kuten nimikin antaa ymmärtää. Eli lekurille puhelua vaan rohkeasti. :)
varasin soittoajan lääkärille ja sanoi että voi johtua ko.lääkkeestä. kehoitti puolittamaan annostusta,ei muuta. Mietin vain että uskallanko puolitella, koska määrätty migreenin estoon aikoinaan.. itään muita ongelmia ei ko. lääke ole aihuettanut missään vaiheessa.. voiskiko tosiaan nyt sitten pitkän käytön jälkeen aiheuttaa noita sätkyjä... ?
Kyllä se voi niiden sätkyjen aiheuttaja olla. Kokeile puolittaa annos, kuten lääkäri ehdotti. Jos migreenit palaa tai sätkyt ei lopu, niin silloin otat uudestaan yhteyttä lääkäriin. :)
Kokeile migreenin luontaista hoitoa eli selvitä, mikä sen aiheuttaa.