Eivät eläimetkään toisistaan paljoa huolta pidä. Käpälänsä loukannut saukko jätettiin yksin ja se lähtie vielä uimaan väärään suuntaan, kun muut menivät perheen jäsenet menivät kalaan, liekö tuokin raukka kuollut oman onnensa nojaan.
Eivät siis ihmiset ole ainoita itsekkäitä olentoja täällä maan päällä, eläimetkin ovat itsekkäitä ja julmia, eivät he paljoa odota, jos joku on luokkaantunut. Ei se heitä kiinnosta.
Julma luontodokumentti
4
<50
Vastaukset
- Rampa poikanen
selvisi hengissä, tämä pelasti päiväni :)
- ätes omuk
Vain kehnoissa lastenelokuvissa saukon poikaset pelastuvat jämerästi englantia puhuvan leijonan tai sympaattisen niukuvan monitäpläkoiran avulla ja lopuksi nauretaan yhdessä. Porokin mukamas lentää! Niuku niukuu, ja nauku naukuu! Aku-setä sanoo kääk!
- Armoton luonto
KARU TOTUUS on, ETTEI luonnossa tunneta armoa. Heikot sortuvat elontiellä, vanhat ja sairaat häädetään armotta laumasta.
Eloonjäämiskamppailussa ei ole sijaa heikoille. Ihminen on luomakunnassa AINOA, joka tuntee myös sääliä, joskin osaa olla myös mitä julmin.
Ihminen pyrkii lopettamaan riistan nopeasti ja kivuttomasti kun taas esim. leijona alkaa syödä saaliin takapäätä, vaikka tämä on vielä elossa. Sudet ajavat esim. hirveä takaa ja tavoitellessansen repii(näykkien) kupeen auki, jolloin sisukset valuvat ulos, ei siis pure heti kurkkuun. Saadakseen pakenevan saaliin pysähtymään susi puree akillesjänteet poikki. Ei mikään armelias tapa toimia. .
- kuk^
Taitaa olla niin, että pääasiassa vain yhteisölliset/lauma -eläimet pitävät huolta "läheisistään" jossain määrin. Norsut, muut kädelliset, hevoset jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242053Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1331957Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101811Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561479Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341395Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5321113Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115927Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse349899