Väyrysen TV-tentti oli lusmuilua ja väyrystelyä muutenkin
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119166-rasanen-suuttui-vayryselle-–-”varusmiesten-henki-olisi-vaarassa”
Väyrynen olisi vaarantanut varusmiesten hengen
8
<50
Vastaukset
- kylänrakki haukkuu
Tuo on ihan totta ja Räsäseltä täyttä asiaa. Kokemattomia varusmiehiä ei missään nimessä olisi saanut laittaa ainakaan myrskytuhopuiden korjuuseen jo työsuojelun, Työturvallisuuslain sekä myrskytuhopuiden korjuusta annettujen määräysten takia. Myrskytuhopuita saa toisen töissä tehdä vain koulutettu ammattimies eikä hänkään yksin. Varusmiehistä ei tällaiseen työhön ole.
Väyrynen tuntuu nyt haukkuvan ja valehtelevan joka suuntaan kuin kylänrakki enemmän kuin asianomaiset ehtivät asioita oikeiksi korjaamaan. - res maj
Eiii..eii..
Väärää käsitystä.
Ei varusmiehet ala sähkölinjoja korjaan, mihin vaaditaan ammattipätevyys.
Kuljetus apuja lähinnä.
Telakuorma-autoilla päästään kohteeseen asti.
Jopa helikoptereita voitaisiin käyttää hankalimpiin paikkoihin esim pylväät tuoda lähistöltä, johon kuorma-autot ne tuoneet. Valmiit elementit keskusvarastolta.
ym " tiputusta " ilmasta. Esimerkki vain työn moninaisista vaiheista.
Lähinnä " bankku " 4-kumitelainen maastoon erittän hyvin pääsevä tela ajoneuvo.
Sillä huolto sähköasentajille.
Moni ei käsistä, joka ei paikanpäällä ollut miten ammattimiehet tarvitsee apuja. Saavat sitten tehdä sitä omaansa työtä.
Joka nopeuttaa tavattomasti työtänsä.
Esim, maassa laitettaan pylväs komponetteja valmiiksi. Se ei niin hendenvaarallista" ole, Sähköasenta nostaa köydellä elementin ja asentaa ammattitaitoisesti paikoilleen.
Ei naiset saisi kovin olla häsläämässä asioihin joita eivät ymmärrä.
Ei töitä voi tehdä, ellei niitä tee.
jokainen osaamis alueeltaan.
Näkee ettei palsta kirjooittajakaan ole paljoa saanut työkokemusta näiltä aloilta.
Se on miesten työtä. Ruikuttajat sitten muualla.
Väyryunen oli ajantasalla 100 % tietäen hyvin työn eri osa alueet. - Räsä ei tiijä
Kyllä Nasut olisivat ollet poikaa linjoilla heti alusta alkaen.
Näillä pääsee linjoille eikä meinaa....
http://fi.wikipedia.org/wiki/Sisu_NA-110 - t: ammattimies ex
Siinä tulee perässä tyvi maassa vetäen tolpiiakin usita kerraalla. Tai kelkka perässä.
Tätä nimenomaan Väyrynen haki takaa. - Tässä totuus
JALASMÖKKI "politiikka" on täyttä POPULISMIA!!!
- Osaajat osaa
Vaikka jalasmökki vedetään Nasun perässä taukotuvaksi ruokailuun ym varusteille.
- sähköa tarvitaan
Ainakin vanhukset ja sairaat pitää kuljettaa sähkökatkosalueilta pois ja agrikaatteja olisi armejan vuokrattava sähköyhtiöille.
...Ja tumpelo Räsänen olisi syytä siirtää sopivampiin tehtäviin. - Armeijalla
On pilvin pimein agrikaatteja,nyt niille olis voinut olla kerrankin jotain järkevää käyttöä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1242022Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1341933Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2101807Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2561474Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341394Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii5311103Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50980Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115921Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse348894