Ministeri huolestui Helsingin alueesta – ”Maahanmuuttajien määrä tuplaantuu”
Julkaistu: 4.1.2012 16:04
Päivitetty: 4.1.2012 17:11
Kuva: Petteri Paalasmaa/Uusi Suomi
Kuva
Krista Kiurun mielestä metropolialueen ongelmia ei voida ratkaista niin, että yritetään sysätä ongelmia kunnasta toiseen.
Asuntoministeri Krista Kiuru (sd.) vaatii pääkaupunkiseudun kunnilta parempaa yhteistyötä osaavan työvoiman saannin ja kohtuuhintaisten asuntojen tuotannon turvaamiseksi. Kiuru on huolissaan muun muassa segregaatiosta eli eri väestöryhmien eriytymisestä. Ilmiötä kutsutaan myös ghettoutumiseksi.
- Yhdyskuntarakenteen hajoaminen ja segregaation eteneminen ovat seudun kaikkien kuntien ongelmia. Samoin julkisen liikenteen ja infran kehittäminen on mitä suurimmassa määrin kaikkien yhteinen asia, Kiuru sanoo tiedotteessaan.
- Maahanmuuttajien määrä enemmän kuin kaksinkertaistuu seuraavien 20 vuoden aikana. Työvoiman kysynnän turvaaminen edellyttää, että alueelle saadaan uutta työvoimaa niin maan sisältä kuin rajojemme ulkopuoleltakin. Nämä ovat asioita, joista kuntien on kannettava yhdessä vastuuta, Kiuru linjaa.
Ministerin mielestä metropolialueen ongelmia ei voida ratkaista ”niin, että yritetään sysätä ongelmia kunnasta toiseen, tai niin, että jätetään itselle vaikeat asiat hoitamatta”.
Kiireellisimpänä asiana Kiuru pitää uusien kohtuuhintaisten vuokra-asuntojen tarjontaa.
- Odotan nyt, että alueen kunnat, rakennuttajat ja rakentajat näyttävät, että yhteinen tahtotila löydetään vuokra-asuntojen riittävän tuotannon toteuttamiseksi, Kiuru sanoo.
Kiuru kertoi viime syksynä Uuden Suomen haastattelussa pitävänsä ghettoutumista vakavana uhkana Suomelle.
MAAHANMUUTTAJIEN MÄÄRÄ TUPLAANTUU HELSINGIN ALUEELLA
DUAL INTERFACE
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1061762Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2091742Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1061663Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541425Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341376Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii482965Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.50946Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115898Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai298886Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347832