Vad händer i Närpes när TVÅNGSFINSKAN försvinner ??

Ingenting, vi försätter att pratar vårt modersmål, alltså svenska :D
1082
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Alla blir bara så lyckliga.

Äänestä

Ugala bugala???

Äänestä
  • Om obligatoriska språken svenska och finska försvinner blir det nog ingen så stor förändring.Inte kommer alla ändå att få studera de språk som de vill.Resuserna räcker inte till.Material,lärare,tillräckligt stora grupper osv.

    Äänestä

  • nattsystern kirjoitti:

    Om obligatoriska språken svenska och finska försvinner blir det nog ingen så stor förändring.Inte kommer alla ändå att få studera de språk som de vill.Resuserna räcker inte till.Material,lärare,tillräckligt stora grupper osv.

    Många bara tror att de blir helt befriade från språkundervisningen.Allt blir frivilligt.

    Äänestä

Kiinnostaa ihan vitusti, mitä Närpeksessä puhutte tai teette. On liikuttavaa, että sama huolenpito toimii myös toisin päin ja jaksatte huolehtia, että Lieksassa opiskellaan jokaisessa oppilaitoksessa pakkoruotsia.

Äänestä
  • Vi bryr oss inte om vad ni studerar i skolan,huvudsaken att alla skulle få välja vilket språk de vill läsa.

    Äänestä

Me kielivapauden kannattajat emme ole pakottamassa kenellekkään mitään kieltä. Emme koulutuksessa, viroissa, emmekä arkielämässä.

Me suomenmaalaiset olemme sen verran fiksua väkeä, että tiedämme oman parhaamme. Siis opiskelkoon ja puhukoon jokainen kansalainen sitä kieltä, mistä tykkää ja millä tuntee pärjäävänsä.

Äänestä

Vi ställer till med en jäkla fest,kunde rentav inrättas en ny helgdag till minnet av vår frihet från tvångsfinskan.

Äänestä

Närpiössä jos missään, tarvitaan pakkoruotsia! Ei niiden puheesta saa selvää, jos ne puhuvat omaa kieltään. Koulussa he oppivat ruotsia, jota sitten muutkin ymmärtävät.

Sinänsä on kunnioitettavaa, että närpiöläioset ovat pystyneet säilyttämään oman kielensä, närpesiskan. Oman kotiseutuni murre on jo katoamassa ja siihen on sekoittunut muita murteita. - Koulussa muistutettiin jo kauan sitten, että kotona ja kavereiden kanssa saa ja pitää puhua murretta, mutta koulussa ja virallisissa yhteyksissä yleiskieltä. Näin kieli pysyy rikkaana ja vaihtelevana.

Onnea Närpioöön, säilyttäkää oma kielenne ja opiskelkaa pakkoruotsia koulussa.

Äänestä
  • Närpesdialekten är toppen ,även om man inte förstår ett dyft.Vi borde alla försöka bevara åtminstone litet av olika dialekter.Nu använder vi bara mer och mer engelska och finska lånord.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tomatpojkarna kirjoitti:

Ingenting, vi försätter att pratar vårt modersmål, alltså svenska :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu